D-ring

sprzęt nurkowy


D-ring


Co to w ogóle jest D-ring?

D-ring to stalowy pierścień w kształcie litery D, wykonany ze stali kwasoodpornej. Służy do podpinania różnych elementów sprzętu nurkowego przy pomocy karabinków tłokowych. D-ringi są powszechnie używane w konfiguracji technicznej (Hogarthian) oraz konfiguracji bocznej (sidemount).

Karabinki montujemy na taśmie o szerokości 5cm przy pomocy stopera. Stoper to płaska blaszka z dwoma podłużnymi otworami. Szerokość otworów musi umożliwiać przełożenie taśmy.

Rodzaje D-ringów

D-ringi możemy podzielić na dwa główne rodzaje:

  1. miękkie - D-ring i stoper to dwa różne elementy. Nazw miękki związana jest z faktem, że tego rodzaju D-ring może się obracać wzdłuż płaskiej krawędzi - czyli nie jest przymocowany na stałe. D-ringi miękkie są zgodne z ideologią DIR. Możemy je podzielić na:
    • proste - D-ring jest płaski, nie posiada żadnych podgięć.
    • podgięte - są lekko podgięte co powoduje, że D-ring lekko odstaje od uprzęży - dzięki temu wpięcie karabinka jest prostsze.
  2. sztywne - w takim rozwiązaniu D-ring jest na stałe połączony ze stoperem, nie jest się w stanie składać, przeważnie stoper jest również większy, aby dać stabilną podstawę. Tego typu D-ringi nurkowie wykorzystują bardzo chętnie jeżeli używają grubych rękawic, czy to suchych, czy mokrych. Przy wpinaniu karabinka, D-ring odstaje od uprzęży, dzięki czemu wpięcie/wypięcie jest znacznie łatwiejsze. D-ringi sztywne nie są zgodne z ideologią DIR.
    • proste - D-ring jest ustawiony w stosunku do stopera pod kątem 90 stopni, stosuje się je na pasie biodrowym,
    • podgięte - D-ring jest ustawiony w stosunku do stopera pod kątem 45 stopni, lub przy końcu jest podgięty do kata 45 stopni, stosuje się je na pasach ramiennych,

mocowanie D-ringu miękkiego do uprzęży

Obecnie pojawiły się również D-ringi gumowe. Mogą być one stałe - jeżeli mają stoper, lub mogą być przesuwne jeśli mocowane są bezpośrednio na pasie.

Gdzie zamocować karabinki?

W poszczególnych konfiguracjach sprzętowych jest jasno określone gdzie i ile ma być D-ringów. Tam również można znaleźć dokładny opis. Tu skupie się na jednej podpowiedzi dotyczącej D-ringów piersiowych - powinny być tak umieszczone że z zamkniętymi oczami, gładko i jednym ruchem jesteś w stanie zapiąć karabinek trzymany w prawym ręku na prawym D-ringu i lewą ręką na lewym D-ringu. Ustawienie D-ringów sprawdzić można próbując zahaczyć kciuk o odpowiedni D-ringi.

Jak wpinać karabinki?

Kto próbował w grubych rękawicach wpiąć karabinek w D-ring na macanego, wie że nie jest to takie łatwe. Kluczem do sukcesu jest posiadanie karabinka odpowiedniej wielkości - takiego, który jesteśmy właściwie chwycić oraz trening.