Solo diving - nurkowanie solo

nurkowanie techniczne


Co to jest nurkowanie solo?

Nurkowanie solo było jest i będzie. Często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy, jednak odpowiedzialny nurek jest tego zawsze świadomy. Nurkowanie solo nie dotyczy tylko ekstremalnie trudnych nurkowań technicznych, może wystąpić na każdym nurkowaniu, nawet rekreacyjnym. Nurkowanie solo to nie tylko nurkowanie bez partnera, czasem występują sytuacje, w których partner nie jest nam w stanie pomóc.

W nurkowaniu rekreacyjnym jedną z głównych zasad jest, że

"nigdy nie nurkuj sam"

Partner jest dla nas pomocą w razie problemów pod wodą, szczególnie w sytuacji braku powietrza. Faktem bezspornym, jest również, że w grupie raźniej.

Wyróżniłem dwie grupy prowadzące nurkowania solo:

  I. Nurkowaniach o dużym ryzyku

  1. nurkowania głębokie 60m i więcej
  2. nurkowania jaskiniowe o głębokiej penetracji lub wyjątkowo ciasnych przejściach lub bardo słabej widoczności

  II. Nurkowania wymagające spokoju:

  1. Fotografia podwodna - nurek może skupić się na robieniu zdjęć, zamiast nieustannie oglądać się za partnerem. W wielu przypadkach partner może swoim zachowanie, zniweczyć wszelkie nasze plany, podniecie osad z dna co spowoduje zmącenie wody, przestraszy ryby itp. Samo nurkowanie w takim przypadku dla naszego partnera może być prawdziwą katorgą, szczególnie kiedy przez godzinę siedzimy w jednym miejscu i fotografujemy jeden obiekt.

Pamiętać należy, że nurkowanie solo jest dla doświadczonych nurków, potrafiących:

 1. właściwie zaplanować nurkowanie i przeprowadzić je zgodnie z założonym planem.
 2. skonfigurować sprzęt do danego nurkowania, w przypadku awarii sprzętu musimy mieć możliwość bezpiecznego wyjścia na powierzchnię. Nurkowie nurkujący solo sami dobierają sobie sprzęt, czysto konfiguracja nie odpowiada ogólnie znanym standardom, bo nie musi, spełnia wymogi i preferencje danego nurka. Sam często nurkuję solo i to na różnych konfiguracjach sprzętu, ogólnie zalecam aby w przypadku przekraczania głębokości 10m (głębokość z jakiej przeciętny nurek powinien wypłynąć na bezdechu) nasza konfiguracja zdecydowanie przekraczała tzw. konfigurację standard. Chodzi tu głównie o zabezpieczenie się w sytuacji awarii, automatu oddechowego czy BCD . Więcej możesz przeczytać w dziale konfiguracje sprzętowe. Zalecanym zestawem sprzętowym jest oczywiście twinset z dwoma niezależnymi automatami oddechowymi. Wyjściowo możemy skorzystać z konfiguracji Hogarthian i w razie potrzeby dokonać modyfikacji.
 3. radzić sobie w sytuacjach awaryjnych, takich jak:
  • uszkodzenie automatu oddechowego - automat oddechowy na podstawowym zestawie powinien być zdublowany. Zobacz konfiguracje sprzętowe: konfiguracja standard, konfiguracje rozbudowane, konfiguracja techniczna Hogarthian, konfiguracja jaskiniowa boczna.
  • zamarznięcie automatu oddechowego - automat zamarza głównie z winy nurka, zbyt szybkie oddychanie. Automaty zamarzają tylko w zimnej wodzie, poniżej 12C. Dobór automatu powinien być odpowiedni do panujących warunków.
  • uszkodzenie sprzętu wypornościowego - należy mieć zdublowany zestaw, albo dwa skrzydła albo skrzydło i skafander suchy,
  • uszkodzenie zestawu butlowego - to głównie problem w przestrzeniach zamkniętych takich jak jaskinie czy wraki. Dobrym ćwiczeniem przygotowującym jest v-drill ćwiczenie zakręcania zaworów.
  • zaplatanie w liny i sieci
  • utrata balastu to głównie problem nurków rekreacyjnych, nurkowie techniczny często montuję balast znacznie staranniej lub w ręcz w sposób uniemożliwiający jego przypadkowe zgubienie. Często stosowana metoda to mocowanie balastu na twinsecie.
  • utrata orientacji - należy posiadać zdublowane przyrządy do kontroli parametrów nurkowania w tym również kierunku, kompas to element nieodzowny.
  • wynurzenie awaryjne to ostateczność, ale jeżeli nie ma lepszego rozwiązania należy umieć je wykonać - kontrolowane wynurzenie awaryjne.

Książka:
http://www.aquaquest.com/books/solo_aqp.htm

Na początek powinno wystarczyć.