Skafander nurkowy

mokre i suche


Skafander nurkowy służy przede wszystkim do ochrony ciała płetwonurka przed utratą ciepła, chroni go także przed skaleczeniami w wyniku otarcia o skały czy kontaktu z niebezpiecznymi zwierzętami morskimi.

W wodzie oddajemy ciepło 20-25 razy szybciej niż w powietrzu, bez odpowiedniej ochrony przebywanie w wodzie o temperaturze niższej niż ciała ludzkiego byłoby niemożliwe. Poniżej zamieszczam wykres przedstawiający możliwości przetrwania w wodzie zależnie od temperatury wody i czasu.

Z wykresu wynika prosty wniosek, że przy temperaturze wody w polskich wodach poniżej termokliny 4-6oC nurkowanie nie byłoby praktycznie możliwe bez użycia skafandra.

Podział skafandrów nurkowych:

  1. z lycry - stosowany do nurkowań w bardzo ciepłych wodach, daje minimalną ochronę przed zimnem, ale chroni przed skaleczeniami i słońcem,
  2. skafander mokry - zwany potocznie pianką, najczęściej stosowany rodzaj skafandra, ze względu na niską cenę. Materiał skafandra to neopren. Zależnie od temperatury wody stosuje się skafandry z neoprenu o grubości 3, 5, 7mm. Większość skafandrów posiada budowę dwuczęściową.
  3. skafander suchy - najcieplejszy rodzaj skafandrów nurkowych. Odizolowuje większą część ciała nurka od wody. Właściwości cieplne skafandra zależą od rodzaju materiału z jakiego wykonany jest skafander i zastosowanego ocieplacza. Używany do nurkowania w zimnych wodach, oraz nurkowania głębokiego. Wspaniale sprawdzają się również w trakcie nurkowań, w wodach zimnych, jak np. nurkowanie podlodowe. Można powiedzieć, że jeżeli posiadamy suchy skafander, sezon nurkowy nigdy się nie kończy. Instruktorzy nurkowania, to grupa, najczęściej korzystająca z takiego rozwiązania.
  4. skafander półsuchy - to skafander wykonany bardzo podobnie do neoprenowego skafandra suchego, nie posiada jednak zaworów (dolotowy, upustowy) ani butów. Uszczelnienie uzyskuje się dzięki neoprenowym kryzom.

Wszystkie skafandry posiadają pewną pływalność dodatnią, zależy ona od grubości i rodzaju materiału z jakiego jest wykonana, aby to zrównoważyć stosujemy balast zamocowany na pasie balastowym. Ilość obciążenia dla pianki 5mm wynosi od 4-8kg, dla pianki 7mm 8-12kg a dla suchego skafandra jest jeszcze większa. Przy takiej ilości balastu występują problemy z kręgosłupem, stąd w ostatnich latach część balastu jest przenoszona z pasa do jacketu, jest to tzw. balast zintegrowany.

Producentów skafandrów jest bardzo wielu np. Eques, Ocean Pro, Santi (polska), Aqualung, Camaro, Scubapro, Mares