Kursy nurkowania prowadzimy w Krakowie. Zależy ci na szybkim terminie - skontaktuj się z instruktorem - Tel.: (+48) 501 627 846. lub e-mail. Inne terminy na telefon - zawsze możesz zadzwonić i zapytać. Preferujemy kontakt telefoniczny. Więcej.
Projekt NURT - Nurkowe Umiejętności Realnie Trenowane powstał w 2008r (ale dopiero teraz skończyłem stronę) po artykułach na grupach i forach dotyczących szkolenia murkowego. Pewne rzeczy wydawały się dla mnie oczywiste, jednak po lekturze widzę, że wcale takie nie są. Chodzi mianowicie o pewną rozbieżność między ćwiczeniami zaliczeniowymi na kursie głównie podstawowym a realnie wymaganym poziomem niezbędnym, do bycia bezpiecznym nurkiem.
Nurkowanie staje się sportem ogólnie dostępnym. Poziom osób zaczynających swoją przygodę z nurkowaniem jest bardzo różny, od osób doskonale dających sobie radę w wodzie, obeznanych z maska fajką i płetwami, po osoby pływające głównie żabką i nigdy nie mających nic wspólnego z sprzętem nurkowym.
I tu zadam kilka prostych pytań, aby lepiej naświetlić problem, pytania będą dotyczyły problemu innej działalności, a mianowicie nauki jazdy samochodem. Większość osób ma prawo jazdy, więc sami będą w stanie sobie odpowiedzieć.
A teraz te same pytania, ale dla działalności nurkowej
Kurs podstawowy nurkowania uczy wszystkiego od podstaw, czyli np. jak zdjąć, założyć i oczyścić maskę z wody oraz jak utrzymać neutralna pływalność - to moim skromnym zdaniem najistotniejsze ćwiczenia. Zadam proste pytanie, czy jest niezbędne aby cała wiedzę oraz perfekcyjne opanowanie było niezbędnym elementem zaliczenia kursu podstawowego? Z pewnością NIE. Po ta są kolejne stopnie i ograniczenia głębokościowe.
Z racjonalnych przesłanek wynika, że normy zaliczeniowe dotyczące ćwiczeń wymienionych powyżej są niższe na kursie podstawowym, niż normy na kursach zaawansowanym czy kursach technicznych. Poziom wymogów jest zawsze proporcjonalny do ponoszonego ryzyka. Głębsze nurkowanie, większe ryzyko, mniejsza głębokość ryzyko wypadku nurkowego mniejsze.
Kurs podstawowy podobnie jak pozostałe kursy musi podawać wymogi minimalne jakie należy spełnić, aby zaliczyć szkolenie - ma przecież za zadanie nauczyć bezpiecznie nurkować. Można dyskutować o poziomie tych norm, pewnie dla jednych są one za wysokie, dla innych za niskie. Organizacji nurkowych jest dużo, z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Nie akceptujemy norm danej organizacji, idźmy do innej. Normy są wynikiem wieloletnich doświadczeń tej konkretnej organizacji, i z pewnością jest to kompromis, miedzy bezpieczeństwem a umiejętnościami, które przeciętny neofita jest w stanie opanować w czasie kursu. Osoby nie uznające kompromisów, muszą poszukać bezkompromisowych organizacji nurkowych (może wystarczy bezkompromisowy instruktor).
Przejdę do meritum sprawy.
Normy zaliczeniowe danej organizacji są minimum formalnym, które należy spełnić, aby zaliczyć szkolenie. To jest minimum a nie maksimum. Przestrzeń między minimum a maksimum jest naprawdę wielka. Właśnie dla uproszczenia ćwiczeń, wiele czynności wykonuje się na dnie klęcząc. I to nie jest źle, jeżeli ćwiczenia wykonywane są dobrze.
Jednak bardzo źle jest,
jeżeli kursantom nie zostanie wytłumaczone,
że to są umiejętności minimalne a nie docelowe.
Docelowo wszystkie umiejętności należy opanować w toni wodnej,
a do tego wymagane jest opanowanie pływalności.
Apeluje więc: Pamiętajmy o opanowaniu podstawowych umiejętności nurkowych w realnych warunkach. Celem nie są ćwiczenia a realne sytuacje. Realne sytuacje mogą zdarzyć się: w toni przy ścianie, kiedy do dna mamy 40m, na dnie lub na powierzchni. Nie ważne gdzie, się zdarzą, ważne aby nurek wiedział, że sobie zawsze poradzi.
Drogi nurku zastanów się więc czy potrafisz w dowolnych warunkach (czyli w toni):
Jeżeli nie jesteś w stanie wykonać tych ćwiczeń - nie jesteś bezpiecznym nurkiem - musisz koniecznie poćwiczyć. Odsyłam więc do działu podstawowe umiejętności nurkowe. Ćwicz aż będziesz gotów.
Musisz sobie zadać pytanie jaki są twoje limity nurkowe. Limity nie wynikają tylko ze stopni nurkowych, ale również z poziomu w jakim opanowałeś umiejętności nurkowe, czy jaka jest twoja sprawność fizyczna czy psychiczna danego dnia.
Planuj swoje nurkowania i nurkuj zgodnie z planem - to jedna z najważniejszych zasad w nurkowaniu.
Utrzymanie neutralnej pływalności - pozycja pozioma, w tej pozycji również należy umieć się zatrzymać
często nurkowanie prowadzone jest przy ścianach opadających na 40m i więcej, nie
ma więc możliwości
opadnięcia na dno i np. oczyszczenia maski
Drodzy instruktorzy mówcie swoim kursantom, że wykonywanie ćwiczeń na
kolankach na dnie to poziom minimum, a nie umiejętność docelowa. Docelowo
należy wszystkie umiejętności opanować w toni. Jeżeli na poziomie nurka OWD jest
to poziom akceptowany to przy nurku zaawansowanym, lub wyżej, już nie.