Oczyszczenie fajki z wody

nauka pływania


Kiedy nurkujemy na zatrzymanym oddechu, każde zejście pod wodę, kończy się zalaniem fajki wodą. Aby można było ponownie wziąć z niej wdech należy wcześniej usunąć wodę. Opiszę trzy sposoby usuwania wody, zależne od rodzaju fajki:

  1. w czasie wypływania do góry odchylamy głowę do tyłu (aby obserwować czy miejsce w którym chcemy wypłynąć jest bezpieczne). Na głębokości ok. 2m zaczynamy wdmuchiwać powoli powietrze do fajki, tak aby cała fajka wypełniła się powietrzem tuż pod powierzchnią wody. Gdy wypłyniemy fajka będzie czysta. Ilość energii zużyta na przedmuchanie fajki jest bardzo mała. Nie będzie również widoczna fontanna wody, tak charakterystyczna przy metodzie drugiej. Ten sposób przedmuchiwania jest najbardziej polecany, szczególnie dla fajek bez zaworków.
  2. po wypłynięciu na powierzchnię, wykonać jeden duży i szybki wydech. Siła wydechu musi być na tyle duża aby usunąć całą wodę z fajki. Będzie to widoczne jako fontanna wody wypływająca z fajki. W fajkach z zaworkami zanim zrobimy wydech należy odczekać 1-2 sekundy aby część wody opuściła fajkę przez zaworek.
  3. metoda trzecia, tylko dla fajek z zaworkiem. Należy wystawić głowę tak wysoko ponad powierzchnie wody aby cała fajka była powyżej i zaczekać 2-3s aż woda sama wypłynie. Następnie dla bezpieczeństwa zrobić wydech a dopiero potem wdech. Zdecydowanie tej metody nie polecam, bo wymaga sporej energii (machania płetwami) aby odpowiednio wysoko wystawić głowę.

Wypłynięcie bez fajki, lub wyplucie ustnika fajki po wypłynięciu świadczy o nieumiejętności przedmuchania fajki. W takim przypadku należy, jak najszybciej się tego nauczyć.
Umiejętność przedmuchiwania fajki, jak również prawidłowe scyzoryki są ćwiczone w ćwiczeniu zwanym "pływaniem na ryby"