Portugalia - nurkowanie

miejsca nurkowe na świecie


W Portugalii spędziłem pięć miesięcy w ramach stypendium Sokrates/Erasmus. W tym czasie udało mi się wykonać około 40 zanurzeń i poznać znaczną część spośród najlepszych miejsc do nurkowania. Oto moim zdaniem najciekawsze z nich:

Portugaria nurkowanie

Sagres

Sagres to małe miasteczko na południowo-zachodnim krańcu Portugalii. Charakteryzuje się pięknymi i niezbyt zatłoczonymi plażami, bardzo dobrymi warunkami do uprawiania surfingu jak i jednymi z lepszych w Portugalii miejscami do nurkowania. Za dnia wygląda prawie na wymarłe, jednak w nocy przy głównej ulicy ożywa kilka klubów (należy liczyć się z tym, że w Portugalii życie nocne zaczyna się po 24). W Sagres jest kilka hoteli, oraz bardzo dużo prywatnych apartamentów (wynajęcie apartamentu z kuchnią i łazienką dla 6 osób to około 100 Euro za dobę). Kilka kilometrów za miastem, przy drodze na Przylądek św. Wincentego (najdalej na południowy-zachód wysunięty punkt Europy) znajduje się czynny cały rok kemping sieci Orbitur (www.orbitur.pt).

W Sagres są 2 centra nurkowe zlokalizowane w porcie rybackim (Porto da Baleeira). Centrum nurkowe Scubadoo (www.scubado-algarve.com) jest otwarte cały rok., a cena nurkowania z własnym sprzętem to około 24 Euro. Drugie centrum poza sezonem otwierane jest tylko w weekendy. Jest trochę droższe, ale oferuje nitrox.

Do nurkowych hitów Sagres należą bez wątpienia: podwodne tunele na prawo od portu - jest to mały system podwodnych korytarzy, umożliwiający wpłynięcie i wypłynięcie w oddalonych od siebie miejscach; Ilhas da Mareta - wyspy na przeciwko portu; Punta dos Caminos - cypel na lewo od portu, pod którym prowadzą 2 podwodne tunele, możemy wypłynąć jednym tunelem na otwarte morze, a wrócić drugim. Są na tyle duże i łatwe do znalezienia , że spokojnie można poradzić sobie bez latarki. Maksymalne głębokości to około 20-22m. Warto dodać, że najlepsze warunki do nurkowania panują gdy wieją zachodnie wiatry, gdyż fala jest wtedy mała, a widoczność najlepsza.

Wraki - W okolicy Sagres jest kilka wraków, jednak Cesar - właściciel Scubadoo zabiera nurków tylko do Castillo Moncada (znanego tez jako) Laranja Wreck - właściwie są to tylko pozostałości po wraku, ale można spotkać tam olbrzymiego Conger Eela i wielką languste. Maksymalna głębokość to 14m.

Portugaria nurkowanie

Sagres

Berlengas i Farilhoes

Aby zanurkować na wyspach Berlenga i Farilhoes należy udać się do Peniche - wioska rybacka położona około 90km na północ od Lizbony. Dwie grupy wysp położone są około 10 mil od stałego lądu. Nurkowanie tutaj nie należy do najłatwiejszych ze względu na silne prądy, oraz wysoką falę. Dlatego najlepszy czas do nurkowania to lato, kiedy jest większa szansa na spokojny ocean, podobno w lecie jest również lepsza widoczność. W Peniche są dwa centra nurkowe - Haliotis (www.haliotis.pt), czynne cały rok, znajdujące się w hotelu Praia Norte, przy samym wjeździe do miasta oraz czynne tylko w sezonie Berlenga Sub, które jest zdecydowanie odradzane przez miejscowych nurków. Cena nurkowania to 60 Euro, zawiera dwa nurkowania, butle oraz transport na wyspy i posiłek między nurkowaniami. Jest tutaj wiele wraków, oraz stromych ścianek opadających do 40m. Widoczność potrafi osiągnąć do 20-30m, średnio 8-15m.

Portugaria nurkowanie

Berlengas i Fariloes widziane z Peniche

Okolice Lizbony

Lizbona to chyba jedno z niewielu dużych miast, w których mamy doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych dosłownie w zasięgu ręki. Coś dla siebie znajdą tutaj fani zarówno windsurfingu, surfingu, żeglarstwa, jak i oczywiście nurkowania.

Najbliższym miejscem, gdzie można udać się na nurkowaniea jest Cascais, około 15km na zachód od Lizbony i baza Exclusive Divers. Tutaj nurkowałem jednak tylko raz - głębokość 10m, wyczuwalne ruchy oceanu i kiepska widoczność - nie byłem zachwycony, chociaż przy spokojniejszym oceanie podobno potrafi być lepiej. Najpopularniejszym miejscem nurkowym w okolicy jest Sesimbra - około 30km na południe. W porcie swoją siedzibę ma kilka centrów nurkowych. Polecam zlokalizowane przy wyjeździe z miasta w stronę portu centrum nurkowania Best Dive (www.bestdive.pt). Centrum to jest czynne tylko w weekendy i święta i specjalizuje się w nurkowaniach na wraku frachtowca River Gurrara, który zatonął w 1989roku. Był to Nigeryjski statek o długości 174m. Obecnie leży przełamany na kilka części na głębokościach od 14 do 30m. Szczególne wrażenie robią ogromna śruba, oraz połamane dźwigi stojące niegdyś na pokładzie. W Bestdive nabijemy butle nitroxem, a nurkowanie kosztuje 18-25 Euro.

Inne bazy:

Nautilus Sub - www.nautilus-sub.com/
Cipreia - www.cipreia.pt

Około 10km od Sesimbry na wschód znajduje się maleńka osada Portinho da Arabida, gdzie swoją siedzibę ma centrum nurkowania TopSub (www.topsub.com.pt). Centrum to oferuje przede wszystkim płytkie nurkowania dla kursantów, ale przynajmniej raz w tygodniu organizuje trudniejsze nurkowania dla bardziej doświadczonych. Należą do nich River Gurara (w tym nocne), Albarquel (nurkowanie w prądzie przy ściance opadającej na 40m - ciemno i woda nie jest super przejrzysta, ale ze względu na to że nurkujemy przy ujściu rzeki fauna i flora różnią się znacznie od tego co zastajemy w oceanie oraz Zimbral - pęknięcia dna na głębokości około 22m. To ostatnie miejsce położone jest po drugiej stronie zatoki Setubal - podczas płynięcia na miejsce bardzo często można spotkać delfiny.

Można też nurkować z plaży w Costa da Caparica (http://cabanadivers.com.sapo.pt) ale warunki musza być sprzyjające tzn. fala musi być mała. Jest tam wrak statku z okresu pierwszej wojny światowej "Maria Eduarda". Podobno ciekawy i mieszkają w nim wielkie kongery, ale to informacja nie sprawdzona bo nie udało mi się tam zanurkować.

Uwagi ogólne

Nurkowanie w Portugalii różni się od tego znanego z Egiptu - nurkuje się zwykle z pontonu lub malej łódki, w systemie partnerskim, bez przewodnika. Oznacza to konieczność dosyć dobrego orientowania się pod wodą (najlepiej mieć ze sobą kompas oraz boję). Tylko niektóre centra nurkowe czynne są przez cały rok i są nastawione na turystów. Pozostałe bazują zwykle na swoich kursantach i dla nich organizują nurkowania w weekendy. Jeżeli wybieramy się poza sezonem najlepiej wybrać się grupą >4 osoby, gdyż wtedy można zorganizować nurkowania także w ciągu tygodnia. Temperatura wody w lecie wynosi około 19-22 stopni. W zimie około 13-15 stopni. Nitrox staje się pomału standardem, niektóre szkółki (np. www.topsub.pt) dysponują także trimixem.

Jeżeli lecimy samolotem warto wynająć samochód. Koszt wynajęcia to około 20 - 30 euro za dobę (np. www.budgetportugal.com) . Do Lizbony możemy dość tanio polecieć z Berlina linią AirBerlin lub Centralwings z Warszawy. W Portugalii czas jest przesunięty o godzinę do tyłu w stosunku do Polski.

Carlos www.alien-riders.pl