Lot samolotem po nurkowaniu

tabele dekompresyjne


Obecnie coraz więcej podróżujemy samolotami w czasie wyjazdów nurkowych, często to jedyna droga. Czy po locie samolotem można nurkować? Czy można latać po nurkowaniu? A jeżeli nie to po jakim czasie jest to możliwe?

Takie i inne pytania zadaje sobie wiele osób? Tu będę mówił o lataniu samolotem komercyjnych Lini Lotniczych, którego wysokość przelotowa wynosi 5000-6000m.n.p.m a ciśnienie w kabinie jest obniżane do ciśnienia panującego na wysokości 2400m.n.p.m.

Nurkowanie po lataniu samolotem

I tu mam dobrą wiadomość. Po locie samolotem, można nurkować, nie jest wymagana żadna przerwa. No może warto odpocząć, aby nurkować zrelaksowanym i wypoczętym.

Latanie samolotem po nurkowaniu

Niestety w tym temacie mam złą wiadomość. Bezpośrednio po nurkowaniu nie można lecieć samolotem, należy odczekać pewien czas - przeważnie kilka godzin. Możemy kierować się zaleceniami tabel nurkowych lub komputerów nurkowych.

Ogólne zalecenia dla są takie aby nie nurkować minimalnie:

Dodatkowo należy pamiętać, aby po nurkowaniu nie wchodzić na duże wysokości. Bezpiecznie jest do 300m.n.p.m. wyżej może być różnie.

Dodatkowym zagrożeniem jest wykonywanie międzylądowań w czasie lotu, czyli narażanie się na dodatkowe rozprężenia i ponowne sprężanie. Bezpiecznie jest w takim przypadku wydłużyć przerwę.

Przypominam, że po nurkowaniu nie należy również wykonywać nurkowań bezdechowych, może to doprowadzić do choroby dekompresyjnej.

Co mówią komputery o lataniu samolotem?

W przypadku większości komputerów nurkowych i nurkowań bezdekompresyjnych większość komputerów zaleci przerwę co najmniej 24h.

Przy nurkowaniach dekompresyjnych przerwa może wynosić znacznie powyżej 24h.

Najlepsza zasada przed lotem samolotem?

Dzień przed wylotem nie nurkuj.

Jak widać instrukcja bardzo prosta. Teraz kilka słów wyjaśnienia. Po pierwsze dotyczy to tylko nurkowań bezdekompresyjnych. Po drugie ta zasada ma chronić nas przed zmianą godzin lotu. Przy lotach czarterowych takie sytuacje się zdarzają. Przykład: mamy lot powrotny w sobotę o 21:00, kombinujemy tak – zanurkuję w piątek, będę miał jeden dzień nurkowy więcej. I nurkujemy w piątek, nurkowania kończą się około 14:00. 24h mija w sobotę o 14:00. Ale, po powrocie z nurkowania dowiadujemy się o zmianie godziny odlotu – lot mamy 12h wcześniej w sobotę o 9:00. I zaczyna się problem, a można było tego łatwo uniknąć.

latanie samolotem po nurkowaniu
Bezpośrednio po nurkowaniu nie można lecieć samolotem, należy odczekać pewien czas - przeważnie kilka godzin. Możemy kierować się zaleceniami tabel nurkowych lub komputerów nurkowych. Najlepsza zasada - dzień przed wylotem nie nurkuj.