Autoratownictwo

nurkowanie pod lodem


Polega na próbie samodzielnego odszukania przerębla dzięki użyciu kołowrotka i śruby lodowej. W tym celu wkręcamy śrubę lodową w lód (przynajmniej do końca gwintu), w taki sposób aby nie mogła samoistnie wypaść lub się wykręcić. Śruba lodowa powinna być jeszcze przed wejściem do wody przypięta do końca linki kołowrotka, a sam kołowrotek powinien być wpięty na krótkiej lince w D-ring (koniecznie stalowy) w BCD . Zabezpieczy to śrubę i kołowrotek przed przypadkowym zgubieniem w trakcie wkręcania śruby w lód.

nurkowanie pod lodem

śruba lodowa, połączona z kołowrotkiem,
dodatkowo śruba posiada zabezpieczenie ostrego końca

nurkowanie pod lodem

śrubę lodową wkręcamy przynajmniej do końca gwintu,
w taki sposób, aby nie mogła samoistnie wypaść lub się wykręcić

Śrubę należy wkręcić w następujący sposób: ustawić pod kątem prostym do powierzchni lodu, docisnąć i rozpocząć obracanie. Wkręcenie w lód ok. dwóch zwojów gwintu powinno wystarczyć do tego aby do dalszego wkręcania wystarczyły tylko obrót (nie trzeba już wywierać nacisku).

nurkowanie pod lodem

po wkręceniu śruby lodowej odpływamy na odległość równą długości liny asekuracyjnej,
i zaczynamy zataczać okrąg

Po wkręceniu śruby lodowej odpływamy na odległość równą długości liny asekuracyjnej (lub dwukrotną długość??) i zaczynamy zataczać krąg. Należy pamiętać, aby cały czas płynąć tuż pod taflą lodu oraz utrzymywać linkę w ciągłym lekkim napięciu. Kiedy lina kołowrotka natrafi na linę z ciężarkiem marker) zostanie to zauważone przez zmniejszenie średnicy zataczanego promienia. Przerębel został odnaleziony.

Aby akcja samoratownictwa się udała z przerębla musi być spuszczona linka o długości ok 3m z obciążeniem tzw. marker.

Tu kilka uwag praktycznych:

Metoda samoratownictwa może być stosowana tylko przez doświadczonych nurków i w tylko w przypadku, gdy nie możemy liczyć na pomoc z zewnątrz. Wymagane jest również posiadanie kompasu aby kontrolować kierunek, w którym popłyniemy.

Promień okręgu, po którym będziemy pływać nie powinien być zbyt duży, bo zwiększa to bardzo czas pływania. Policzmy:

promień zamocowanie śruby odpłyniecie okrąg powrót Razem
30m 5' 30m - 1' 30" 190m - 9' 30" 30m-1' 30" 17' 30"
60m 5' 60m - 3'< 380m - 19' 60m - 3' 30"

Do obliczeń przyjęto prędkość pływania 10m w 30". Myślę że wyniki dają do myślenia.

uwaga jeżeli ktoś dotarł do tej strony niech da znać przez wysłanie e-maila na adres martin@nurkomania.pl z tematem "samoratownictwo", a jeżeli masz własne uwagi, przemyślenia, napisz. Za wszelkie uwagi będę wdzięczny.