Akcja ratunkowa

nurkowanie pod lodem


Działanie pary ratowników

Para ratownicza w jak najkrótszym czasie powinna być gotowa do wejścia do wody. Należy dokładnie sprawdzić sprzęt powietrzny oraz zamocowanie liny. Jeżeli wszystko jest OK, para ta po wejściu do przerębla odpływa od przerębla na odległość dwukrotnie większą niż miała możliwość para nurkująca. Należy zwrócić uwagę aby cały czas płynąć pod powierzchnią lodu i utrzymywać napięcie liny ratowniczej.
W prostoliniowym odpłynięciu bardzo pomocny jest kompas.
Gdy para ratownicza odpłynie na max odległość liny powinna być o tym poinformowana umówionym znakiem, po udzieleniu odpowiedzi że rozumie że to koniec liny powinna rozpocząć zataczanie kręgu, pamiętając aby płynąć tuż pod powierzchnią lodu i cały czas lekko napinać linę.
Kiedy lina ratownicza natrafi na zagubioną parę zostanie to zauważone przez zmniejszenie średnicy zataczanego promienia. Dodatkowa odnaleziona para może ten fakt zasygnalizować nurkom ratownikom przy pomocy liny.

Działanie zgubionej pary.

Para nurkująca, po zauważeniu zagubienia, powinna wypłynąć pionowo do tafli lodu i tam czekać spokojnie na nadejście pomocy, nie wolno samodzielnie szukać przerąbka, ponieważ można nieświadomie od niego odpłynąć. Nie należy również próbować wyrąbywać przerębla, jeżeli lód będzie grubszy od 15cm nie mamy żadnych szans. Pamiętajmy że wszystkie nerwowe działania będą prowadziły do szybszego wyczerpania zapasu czynnika oddechowego a w skrajnym przypadku mogą doprowadzić do zamarznięcia automatu oddechowego. W sytuacji kiedy mamy tylko jedną butlę zamarzniecie automatu oddechowego oznacza bardzo szybkie wyczerpanie się czynnika oddechowego.
Aby ograniczyć straty ciepła w czasie oczekiwania należy przyjąć pozycje skuloną, ograniczyć ruchy i oddychać spokojnie.
Za wszelką cenę należy zachować spokój (mimo że jest to sytuacja stresowa) i nie wpadać w panikę.

Jeżeli nurkowania odbywały się jednocześnie z kilku przerębli, pozostałe pary nurków na okres akcji ratowniczej powinny natychmiast wyjść z wody. Ułatwi to akcje ratowniczą i uchroni przed przypadkowym splątaniem się lin

W szczególnym przypadku gdy:

  • pomoc długo nie nadchodzi
  • kończy się zapas powietrza (mniej niż 1/3)
  • posiadamy kołowrotek oraz śrubę lodową

możemy próbować samoratownictwa.