Płetwonurek i jego sprzęt

Nurek w swoim ciężkim sprzęcie nie może poruszać się swobodnie. Płetwonurek natomiast może poruszać się swobodne w toni wodnej, jest to możliwe dzięki aparatowi powietrznemu i płetwom. Stąd nazwa PŁETWO-NUREK.

Płetwonurek jest niezależny od zasilania w czynnik oddechowy z powierzchni, ponieważ zabiera go ze sobą. Nie łączy go z powierzchnią żaden przewód. W porównaniu do sprzętu klasycznego waga jego jest nieporównanie mniejsza, dzięki czemu płetwonurek może posiadać pływalność dodatnią (wypływać) lub ujemną (zanurzać się), zależnie od potrzeby w czasie nurkowania.

Maska, płetwy i fajka pozwala na nurkowanie krótkie na tzw. zatrzymanym oddechu, aby przebywać pod wodą dłużej niż kilka minut potrzebne jest dodatkowe wyposażenie. Tym wyposażeniem jest butla służąca do gromadzenia powietrza pod zwiększonym ciśnieniem 150-300at (15-30MPa) i automat oddechowy, którego zadaniem jest obniżenie wartości ciśnienia panującego w butli do ciśnienia otoczenia, zmiennego w czasie nurkowania.
Butle napełnia się (potocznie "ładuje się") powietrzem przy pomocy sprężarki.

Kamizelka ratownicza-wyrównawcza (w skrócie BCD lub ang. BCD)- zwiększa komfort nurkowania, przez umożliwienie odpowiedniego wyważenia się na dowolnej głębokości. Podnosi także w zasadniczym stopniu bezpieczeństwo (obecnie jest wyposażeniem obowiązkowym.)
Przed zimnem chroni płetwonurka skafander, a pas balastowy umożliwia skompensowanie pływalności dodatniej skafandra.

Pod wodę zabieramy także wyposażenie pomocnicze: głębokościomierz, manometr, nóż (zawsze), latarkę, kompas, tabele dekompresyjne, itp..
Elementem często używanym w czasie nurkowania na morzu jest ponton wraz z silnikiem zaburtowym, umożliwia nam szybkie dopłynięcie do atrakcyjnych miejsc nurkowych.

płetwonurek

Sprzęt używany przez płetwonurków podzieliłem na trzy grupy:

1.Sprzęt podstawowy tzn: "ABC"

będący prywatną własnością każdego nurka, są to elementy kupowane w pierwszej kolejności. Wliczamy tu:

2. Sprzęt powietrzny:

Zaliczamy do niego:

3. Sprzęt pomocniczy

wchodzą tu elementy, które nie znalazły się w dwóch powyższych grupach sprzętowych. Niektóre z nich są niezbędne na każdym nurkowaniu, inne nie. Do tej grupy zaliczyłem między innymi: