Mars - Wraki na Bałtyku

imprezy nurkowe


"Mars" flagowy okręt floty szwedzkiej zatonął na dnie Bałtyku

sobota, 13 lutego 2013 17:18

"Mars" flagowy okręt floty szwedzkiej, był największym okrętem wojennym, jaki w XVI wieku pływał po Bałtyku. Zatonął 31 maja 1564r, drugiego dnia starcia miedzy Szwecją a połączonymi siłami Danii i Lubeki, zatonął u wybrzeży Gotlandii i Olandii . W trakcie bitwy, doszło do abordażu, galeon stanął w ogniu, który przedostał sie do prochowni, w wyniku czego nastąpiła detonacja. Wrak spoczął na dnie na głębokości 73m. Przeleżał na dnie Bałtyku 447lat, nim został odnaleziony, obecnie trwała prace dokumentacyjne.

Czy historia może być interesująca - może. Udowodnił to Tomasz Stachura w trakcie wykładu w Starym Porcie w Krakowie. Tematem wykładu było nurkowaniu na Bałtyku. Tomek z perspektywy nurka, pokazał, że Bałtyk posiada niezliczona ilość wraków zachowanych w dobrym stanie. Na szczególna uwagę zasługują wraki drewniane, które tylko w warunkach wody bałtyckiej potrafią przetrwać kilka set lat w nienaruszonym stanie.

nurkowanie bałtyk wraki Tomasz Stachura

wykład Tomka trwał ponad dwie godziny

nurkowanie bałtyk wraki Tomasz Stachura

lokalizacja kilku wraków, jak widać w wielu przypadkach nie trzeba daleko pływać
jeżeli startujemy np. z Helu

nurkowanie bałtyk wraki Tomasz Stachura

oprawa zdjęciowa pokazu była doskonała

nurkowanie bałtyk wraki Tomasz Stachura

było tak interesująco, że wszyscy do końca słuchali z zapartym tchem

Co było na wykładzie, Tomek mówił o wielu kwestiach - poruszył sprawę trudności nurkowania na wrakach, odległości/położenia wraków od brzegu, dał przykłady jakie wraki dla nurków początkujących a jakie dla nurków technicznych (np. Franken). Sporą część wykładu zajęło omówienie nurkowanią na wraku Sea Horse - doskonale zachowany wrak na głębokości 105m (projekt wraz z Muzeum w Sztokholmie 2009r.) i Marsa.

Była również mowa o największym wraku Bałtyku - niemieckim lotniskowcu z II wojny światowej Graff Zeppelinie, oraz wrakach na których nie wolno nurkować bo stanowią mogiłę wojenną - MS "Goya" (zginęło 6800 osób), Wilhelm Gustloff (zginęło 10 000 osób ), SS General von Steuben (zginęło 4900 osób )

nurkowanie bałtyk wraki Tomasz Stachura

nurek na tle wraku "Marsa"

nurkowanie bałtyk wraki Tomasz Stachura

i ponownie nurek na tle wraku "Marsa"

nurkowanie bałtyk wraki Tomasz Stachura

i efekt składania pojedynczych zdjęć, jeszcze sporo zostało do złożenia
po prawej stronie płetwonurek w twinsecie , dla oddania wielkości wraku

Zobacz również stronę nurkowanie na wrakach Bałtyku.