Szpulka nurkowa

sprzęt nurkowy


Temat dotyczący szpulki nurkowej rozrósł się do trzech wątków.

Szpulka w nurkowaniu

Szpulka nurkowa z powodzeniem zastępuje w wielu przypadkach kołowrotek, jest mniejsza i praktyczniejsza. Szpulka wykonywana jest z różnych materiałów: tworzyw sztucznych (bakelit, derlin), stali nierdzewnej, a nawet aluminium.

szpulka nurkowa
Szpulka nurkowa Scubatech wykonana z sztucznego tworzywa, różne ilości linki do 15m do 40m. Czym więcej linki tym szpulka szersza.

Wyglądem przypomina zwykłą szpulkę, jest jednak znacznie większa. Otwór wewnętrzny musi zapewnić możliwość trzymania szpulki palcem wskazującym i kciukiem nawet w grubych suchych rękawicach. Na zewnętrznej ściance szpulki znajdują się otwory do zapięcia karabinka. Ilość linki na szpulce może wynosić od 15-80m i zależy od jej szerokości. Wysokość musi być na tyle mała, aby było możliwe trzymanie ją jedną ręką przy pomocy kciuka i palca wskazującego. Niezbędnym elementem do używania szpulki jest karabinek tłokowy dwustronny.

szpulka nurkowa
Szpulka nurkowa Apeks wykonana z anodowanego stopu aluminium, cztery długości linki, kolor fioletowy – 15m, kolor zielony – 30m, kolor niebieski – 45m, kolor czarny – 60m.

Wszystkie szpulki toną, ale tylko te z tworzyw sztucznych, toną na tyle wolno, że jesteśmy w stanie je złapać. To właśnie, takie szpulki, są nie tylko najlepsze, ale i najtańsze. Nie ma co przepłacać. Jeżeli chcemy zaszpanować, lub być na bieżąco z trendem modowym, możemy kupić szpulkę z anodowanego aluminium lub stalową.

szpulka nurkowa
Szpulka nurkowa Tecline wykonana z stali nierdzewnej, długość linki 45m i 15m.

Linka na szpulce nurkowej, może mieć różny kolor. Jaskrawe kolory, jak np. czerwony powodują lepszą widoczność linki. Warto również zwrócić uwagę na wytrzymałość samej linki na uszkodzenia mechaniczne – dobra linka powinna mieć dużą odporność (ważne szczególnie w jaskiniach).

szpulka nurkowa
Szpulki nurkowe z różnym kolorem linki.

Nurkowie często posiadają kilka szpulek, z linką o różnej długości. Elementem niezbędnym do użycia szpulki jest karabinek tłokowy dwustronny. Służy do zapięcia szpulki w trakcie transportu, jak również do zabezpieczenia przed niekontrolowanym rozwijaniem się linki.

szpulka stalowa
Pancerna szpulka stalowa - posiada znaczną pływalność ujemną, wygląda ładnie, jednak jeżeli wypadnie z ręki, tonie zbyt szybko, aby ją złapać. W najlepszym przypadku rozwinie się linka w najgorszym stracimy szpulkę.

Szpulka cold water

Nurkowanie w zimnej wodzie, wymaga grubszych rękawic, czy to suchych czy mokrych. Obsługa szpulki w takich rękawicach jest utrudniona. W takim przypadku na pomoc przychodzi nam szpulka cold water. W takiej szpulce znajduje się dodatkowy pierścień z otworami, w pierścień wpinamy karabinek i w ten sposób uzyskujemy uchwyt do trzymania szpulki – szpulkę trzymamy nie za krawędź a za karabinek. Proste i wygodne rozwiązanie. W takim rozwiązaniu linkę zwijamy, nawijając ją na szpulkę drugą ręką (nie stosujemy drugiego karabinka).

szpulka cold water
Szpulka cold water i mocowanie karabinka do trzymania szpulki. Szpulkę trzymamy nie za krawędź a za karabinek.

Przygotowanie szpulki do nurkowania

Kiedy kupimy nową szpulkę, warto sprawdzić, czy linka jest prawidłowo przygotowana. W tym celu odwijamy całą linkę i sprawdzamy nocowanie końca linki do szpulki. Linka powinna być zakończona pętelką i przy pomocy tej pętelki połączona z szpulką jak na zdjęciu poniżej.

szpulka mocowanie linki
Linka musi być zamocowana do szpulki w sposób trwały, po zakupie szpulki należy odwinąć całą linkę i sprawdzić połączenie. Jeżeli go nie ma, należy wykonać je jak na zdjęciu.

Początek linki uzbrajamy w dużą niesymetryczną pętelkę oraz małą pętelkę. Początek linki uzbrajamy w dużą niesymetryczną pętelkę oraz małą pętelkę. Do wykonania pętelek, najlepiej użyć węzła ósemka podwójna (da się rozwiązać) albo supeł podwójny (nie da się rozwiązać).

szpulka mocowanie linki
Na początku linki robimy dużą pętelkę, na końcu której robimy małą pętelkę. Wiążąc małą pętelkę, należy tak to zrobić, aby duża pętelka była niesymetryczna (jedna linka dłuższa, druga krótsza). Mała pętelka służy do chwytania linki w grubych rękawicach - w nią karabinka nigdy nie wpinamy. Duża pętelka do łączenia z bojką, jej otwór musi być na tyle duży, aby dało się przełożyć bez problemu szpulkę.

Mocowanie karabinka

Mamy dwa sposoby.

szpulka mocowanie linki
Mocowanie karabinka do szpulki – wpinamy karabinek w oczko szpulki, cynglem na zewnątrz
szpulka mocowanie linki
Mocowanie karabinka do pętelki - przeplatamy pętelkę przez jedno oczko jak na zdjęciu.
szpulka mocowanie linki
I wpinamy karabinek w powstałe oczko i koniec dużej pętelki

Trzymanie szpulki

Szpulkę trzymamy kciukiem i palcem wskazującym jednej ręki, tak jak na zdjęciu. Nie wkładając końców palców w otwór szpulki.

szpulka mocowanie linki
Szpulkę trzymamy kciukiem i palcem wskazującym jednej ręki, tak jak na zdjęciu. Nie wkładając końców palców w otwór szpulki.

Pod żadnym pozorem nie wolno wkładać palca/palców do wnętrza szpulki. Może się to skończyć ukręceniem palca, lub zablokowaniem palca w szpulce i niekontrolowanym wyciagnięciem nurka na powierzchnię przez boję.

szpulka mocowanie linki
Pod żadnym pozorem nie wolno wkładać palca/palców do wnętrza szpulki. Może się to skończyć ukręceniem palca, lub zablokowaniem palca w szpulce i niekontrolowanym wyciagnięciem nurka na powierzchnię przez boję.

Zwijanie szpulki

W trakcie wynurzania należy zwijać linkę, linka musi być cały czas naciągnięta, aby się w niaą nie zaplatać.

Szpulkę możemy zwijać na dwa sposoby.

  1. ręką - sposób najprostszy i preferowany - linkę trzymamy jedną ręką, a szpulkę drugą, obracamy ręką z szpulką dookoła pierwszej ręki, tak aby linka nawijała się na szpulkę. Karabinek powinien w tym czasie być wpiety w prawy D-ring ramienny.
  2. karabinkiem - sposób trudniejszy i nie preferowany - karabinek wpinamy w linkę i obracamy ręką dookoła szpulki.
szpulka mocowanie linki
Jedną ręką trzymamy szpulkę, drugą zwijamy linkę. Linkę zwijamy z użyciem karabinka. Karabinek wpinamy w linkę i obracamy ręką dookoła szpulki.

Wynurzanie zostało dokładnie opisane na stronie wynurzanie z użyciem boi sygnalizacyjnej i szpulki.