Nurkowanie nocne

Prawdziwa przyjemność?

Nurkowanie w nocy posiada zupełnie inny charakter niż nurkowanie dzienne. Nurkowanie nocne posiada posmak tajemniczości i niepokoju. Pozwala poznać nocne życie akwenu, często znacznie bogatsze niż to za dnia. Często nurkowania nocne są dużo bardziej atrakcyjne, niż te w świetle dnia. Nocą, widzimy tylko to, co oświetlamy latarką, obszar widzenia zawęża się i dostrzegamy dużo więcej szczegółów, nocny świat jest przepiękny, jego tajemniczość jest zniewalająca.

Najważniejsza zasada nurkowania w nocy

Najważniejsza zasada związana z nurkowaniem nocnym - zadowolenie z nurkowania nocnego, rośnie wprost proporcjonalnie do ilości posiadanego światła. Spróbujmy zwiedzić las w nocy w nocy, używając do świecenia świeczki (lub ogarek), a następnie zróbmy to z dobrą latarką. Zobaczymy, że różnica jest zasadnicza. Tak samo będzie pod wodą, dobre światło to podstawa udanego nurkowania.

Co to znaczy dobre światło? Moim zdanie przyjemność z nurkowania zaczyna się, kiedy mamy przynajmniej 20W w świetle halogenowym. Jeżeli nasze światło to diody LED to moc rzeczywistą latarki należy pomnożyć przez 3-4 razy aby przeliczyć ją na moc latarki halogenowej, np. mamy latarkę LED o mocy 3W, mnożymy przez 4 razy i otrzymujemy 12W - jest moc porównywalna z latarką halogenową o mocy 12W. Moc latarki HID możemy porównać z halogenem używając przelicznika 4.

Obecnie można kupić już latarki LED i HID o mocy przekraczającej 50W, ich wadą jest jednak znaczna cena.

Wymagana ilość oświetlenia

Nurkowanie nocne wymaga zastosowanie dodatkowego oświetlenia. Nurkowie powszechnie stosują latarki halogenowe, LED lub HID - obecnie najczęściej są używane latarki LED, ze względu na stosunek ceny do jakości. O latarkach więcej przeczytasz na stronie - latarki używane w nurkowaniu.

Latarka ma kilka zastosowań:

 • oświetlenie otoczenia - i tu obowiązuje jedna prosta zasada - czym więcej światła tym fajniejsze nurkowanie. Zadbajmy więc, aby główne światło miało odpowiednia moc.
 • odczytywania wskazań przyrządów pomiarowych,
 • komunikacji z partnerem - komunikacja światłem,
 • wskazania miejsca pod wodą i na powierzchni.

Każdy nurek powinien posiadać trzy źródła światła:

 • główne światło powinno zapewniać odpowiednią moc oświetlenia , oraz odpowiedni czas świecenia. Stosowna moc to, żarówka przynajmniej 5W (wat), oczywiście jest dużo jaśniej kiedy posiadamy 10, 20, 35, 50 czy 100W. Główne światło powinno działać nieprzerwanie przez całe nurkowanie. Czas świecenia powinien być więc dłuższy niż 30-60min. Latarka musi działać przez całe nurkowanie, więc jeżeli planujemy dłuższe nurkowania, odpowiednio dłużej musi świecić latarka. Główne światło trzymamy w ręce, prawej lub lewej, zależy to od naszej konfiguracji sprzętowej. Zasilanie tatarki może być z baterii albo akumulatorów.
 • zapasowe światło może posiadać dużo niższe parametry w stosunku do światła głównego, jego zadaniem jest umożliwić bezpieczne wynurzenie w przypadku awarii światła głównego. Zapasowe źródło światła, nie powinno być zbyt duże, dobrze jest jeżeli zmieści się bez problemu w kieszeni KRW lub da się łatwo powiesić na D-ringu uprzęży skrzydła. Zasilanie tatarki może być z baterii albo akumulatorów.
 • stałe podświetlenie - jest włączone przez całe nurkowanie. Rolę takiego oświetlenia spełnia błyskacz oraz światło chemiczne. Zaletą błyskacza jest możliwość wielokrotnego użycia, takiego komfortu nie mamy w przypadku nurkowania z światłem chemicznym.

Nurkowanie nocne należy dokładnie zaplanować. Bardzo dobrze, jeżeli znamy akwen, na którym będziemy nurkowali (zanurkujmy wcześniej w tym miejscu za dnia).

Na miejsce nurkowania najlepiej przyjechać przed zmierzchem, przygotować oraz zmontować sprzęt, zanim zapadną ciemność, będzie to dużo łatwiejsze. Zapewnić należy odpowiednie światło, jeżeli sprzęt montujemy w nocy.

Znaki nurkowe w nocy

Znaki nurkowe w nocy, to typowe znaki nurkowe stosowane w dzień, z tą jednak różnicą, że należy je oświetlić tatarką. Sposób oświetlenia jest bardzo ważny. Latarka powinna znajdować się między ręką pokazującą znak, a naszym partnerem (świecimy do tyłu). Oświetlamy znak tak, aby był doskonale widoczny dla partnera a nie dla nas (!! bardzo ważne !!). Zobacz temat nurkowanie komunikacja światłem.

nurkowanie nocne

Użycie latarki

Bardzo ważne jest aby używać latarkę właściwie. Latarką świecimy:

 • przed siebie i nie machamy nerwowo na wszystkie strony, może to wprowadzić niepotrzebne zamieszanie w grupie nurkowej, machanie latarką, świadczy, że nurek ma problem,
 • jeżeli oświetlamy partnera, należy świecić maksymalnie do wysokości klaki piersiowej, nigdy w oczy. Świecenie powyżej klatki piersiowej powoduje oślepianie partnera,
 • jeżeli pokazujemy znaki nurkowe to oświetlamy dłoń tak, aby była widoczna dla partnera,

nurkowanie nocne

Technika nocnego nurkowania

W nurkowaniu nocnym wiele technik jest identycznych jak w każdym innym nurkowaniu. Np. wejść do wody możemy z brzegu albo z łodzi. I pewnie z łodzi będzie łatwiej, bo łódź, szczególnie łódź safari będzie oświetlona, także z poruszaniem się po niej, przygotowaniem oraz montażem sprzętu nie będzie problemu.

Kiedy nurkujemy z brzegu, wiatę, czy teren na którym się rozkładamy dobrze oświetlić dodatkową lampką zasilaną np. z akumulatora samochodowego, w ostateczności mogą to być światła samochodu, czy dodatkowa latarka. Dodatkowe oświetlenie pozwoli sprawnie zmontować sprzęt nurkowy, jeżeli nie mamy oświetlenia dobrze na miejsce nurkowania przyjechać za dnia i zmontować sprzęt zanim się ściemni.

Każde nurkowanie nawet dwu osobowe powinno być poprzedzone odprawą, omówcie dokładnie wszystkich punkty, unikniecie zamieszania pod woda.

Bezwzględnie należy pamiętać o:

Montaż oświetlenia

Dodatkowe oświetlenie powierzchniowe

Mało kto lubi ubierać sie po ciemku, wiec najlepiej oświetlić miejsce naszej bazy powierzchniowej. Użycie reflektorów samochodowych nie jest najlepszym rozwiązaniem, bo przeważnie wszystkich razi a dodatkowo jak rozładujemy akumulator samochodu potrzebna będzie pomoc techniczna, aby wrócić z nurkowania nocnego. Dodatkowe oświetlenie dobrze podwiesić nad głowami nurków lub wybrać miejsce oświetlone przez latarnie uliczne jeżeli jest taka możliwość. Ja do świetlana miejsca nurkowania używam diodowych latarek campingowych lub diodowego oświetlenia podłączanego do akumulatora samochodowego (pamiętać aby je odłączyć, kiedy idziemy do wody).

Bardzo przyjemne jest nurkowanie z bazy nurkowej, w takim przypadku najprawdopodobniej ubierzemy się w bazie, korzystając z wiaty/pomieszczenia z oświetleniem elektrycznym. Podobnie, kiedy nurkujemy z łodzi, miejsce gdzie mamy sprzęt będzie miało oświetlenie elektryczne.

Dobra praktyka nurkową jest oświetlenie miejsca wejścia i wyjścia z wody, światło powinno być tak ustawione, aby było widoczne z wody. Do tego celu nie wolno używać błyskacza - przynajmniej na morzu - bo może wprowadzać jednostki pływające w błąd - światło błyskowe oznacza wzywanie pomocy.

Podświetlenie przyrządów pomiarowych

Nurkowanie wymaga stałego monitorowania czasu i głębokości nurkowania, Komputer nurkowy lub głębokościomierz i zegarek doskonale się do tego nadają, jednak w nocy aby odczytać wskazania potrzebujemy światła. Do dyspozycji mamy kilka możliwości - zależnych od posiadanego sprzętu, ponieważ przeważnie mamy komputery nurkowe skupię sie na ich podświetleniu.

Komputer może nie mieć podświetlenia, może mieć tarczę fluorescencyjną, może mieć własne podświetlenie świecące przez określony czas po naciśnięciu odpowiedniego przycisku lub może świecić przez całe nurkowanie np komputer oledowy. To jaki komputer mamy będzie decydowało jak będziemy z niego korzystali.

Czego unikać

Nurkując w nocy unikamy nurkowania w toni, łatwo wtedy stracić orientację. Zanurzenie wykonujmy utrzymując kontakt wizualny z dnem lub liną opustową.

Nocne wchodzenie do wraku lub do kawerny/jaskini to również zły pomysł, wyjścia które za dnia są doskonale widoczne w nocy po prostu znikają, ich odnalezienie może stanowić spore wyzwanie. Ku przestrodze polecam opis nurkowanie w jaskini nocą.

Nocne życie akwenu

Może się to wydawać dziwne, ale wiele akwenów ożywa w nocy, zobaczymy przepiękne zwierzęta morskie, których trudno wypatrywać w dzień. W polskich jeziorach nocą znacznie łatwiej zobaczyć raka czy węgorza, podpłyniecie do większości ryb jest również łatwiejsze, bo ich aktywność spada i nie uciekają. Najlepsze zdjęcia lina, zrobiłem właśnie nocą, kiedy spokojnie wisiał kilka centymetrów nad dnem, w dzień odpłynąć równie blisko jest znacznie trudniej.

Węgorz europejski (Anguilla anguilla) - nurkowanie

Węgorz to ryba nocna, spotkamy go przy dnie, poszukującego pożywienia. Występuje w jeziorach naszej strefy klimatycznej.

Sum (Silurus glanis)

Sum (Silurus glanis) - drapieżnik, dorasta do 2-2,5m i osiąga wagę 60-100kg, żyje do 80lat. Nurkowie mogą go spotkać wieczorem lub nocy. Nie jest niebezpieczny, ale może przestraszyć płynąc wprost na nurka.

Głowa gorgony (Astroboa nuda)

Głowa gorgony - występuje w Morzu Czerwonym i Morzu Śródziemnym, można go zobaczyć tylko na nurkowaniu nocnym, kiedy wychodzi z ukrycia.

krewetka

Krewetka czyściciel występuje na skalistym podłożu, głównie w małych grotach. Nurkowie mogą ją spotkać głównie w nocą, bo wtedy wychodzi z zakamarków w skałach.

krab

Krab Pustelnik (Dardanus arrosor) - duży pustelnik dorastający do 10cm z niesymetrycznymi szczypcami pokrytymi włoskami, barwy czerwonej. Żyje w symbiozie z ukwiałem. Często na muszli znajduje się kilka ukwiałów. Można go spotkać głównie na nurkowaniu nocnym.

W morzach ciepłych takich jak Morze Czerwone czy Śródziemne możemy zobaczyć wiele gatunków ukwiałów, liliowców czy przepiękną głowę gorgony.

Nawigacja w nocy

W nocy głównie korzystamy z nawigacji naturalnej, dobrze więc nurkować w znanym sobie miejscu. Możemy być mocno zdziwieni jakiej zmianie ono uległo.

nurkowanie nocne

nurkowanie nocne Zakzrówek

nurkowanie nocne Zakzrówek

nurkowanie nocne Zakzrówek

 

kursy nurkowania specjalizacje Kraków Zakrzówek

Postępowanie w sytuacjach awaryjnych

Postępowanie w sytuacjach awaryjnych zasadniczo nie różni się od postępowania w trakcie nurkowania w dzień, jedyna różnica to użycie światła.

Zagubienie partnera - postępujemy podobnie jak za dnia, rozglądamy sie za światłem partnera, jeżeli go nie ma, zasłaniamy ręka światło naszej latarki (nie gasimy jej) i poszukujemy światła partnera ponownie, jeżeli partnera nie ma, wynurzamy sie w na powierzchnię. Jeżeli dostrzeżemy światło partnera, płyniemy spokojnie w jego kierunku.

Awaria/wyczerpanie latarki głównej - takie sytuacje sie zdarzają, nic strasznego, przechodzimy na światło zapasowe, sygnalizujemy partnerowi, ze jesteśmy na oświetleniu zapasowym i kończymy nurkowanie. Przejście na zapasowa latarkę jest znakiem do wynurzenia - od tej reguły nie powinno być odstępst.

Awaria latarki zapasowej - kiedy latarka zapasowa również nam zgaśnie należy utrzymać kontakt fizyczny z partnerem (trzymamy się za ręce, łokieć, sprzęt), zachować spokój i utrzymywać kontakt przy pomocy znaków dotykowych. Przed nurkowaniem nocnym dobrze takie znaki sobie przypomnieć. Jeżeli to nie spowoduje dodatkowego zamieszania, partner może nam oddać swoją zapasową latarkę.

Brak powietrza - postępujemy tak samo jak w porze dziennej, tylko dodatkowo musimy oświetlać klatki piersiowe nurków. Ponieważ prawymi rękami się trzymamy przy wynurzeniu na alternatywnym źródle powietrza partnera, latarkę należy trzymać w ręce lewej, lub podwiesić na D-ringu piersiowym

Doskonałym kursem, gdzie poznasz postępowanie w różnych sytuacjach awaryjnych jest kurs ratowniczy Rescue - warto go zrobić aby podnieść poziom bezpieczeństwa własnych nurkowań.

Foto relacja - zdjęcia podwodne

 1. Nurkowanie nocne Zakrzówek 2011
 2. Warsztaty nurkowania jaskiniowego w konfiguracji sidemount Zakrzówek 2011.11.11-13
 3. Warsztaty jaskiniowe w stylu Hogarthian - Zakrzówek 2009