Nurkowanie Niemcy - Starnberger See

Starnberger See

Lokalizacja
Niemcy, Bawaria, oddalone o ok. 20 km od Monachium
Głębokość max.
127m. Drugie (po Chiemsee) pod względem wielkości jezioro na Bawarii
Widoczność
Przeciętna widoczność wynosi 8-10m, jesienią i zimą dochodzi nawet do ponad 20m (zwłaszcza w niższych - poniżej 30m - partiach)
Dojazd
Z Monachium autostradą A95 w kierunku Garmisch, zjazd "Starnberg" po zjechaniu kierować się na Berg / Allmannshausen. W Allmannshausen należy wypatrywać małego drogowskazu (na białej tabliczce) z napisem "Wort des Lebens" (Słowo życia). Po przejechaniu około 300m, droga kończy się zakazem wjazdu i stąd trzeba już albo na piechotę (ze sprzętem to żadna przyjemność) albo szybko "na czarno" dowieźć sprzęt i wrócić autem do zakazu. Jako, że od zakazu wjazdu, do brzegu jest ok. 1,5 km wybieram zawsze tę drugą ewentualność.
Co prawda istnieje jeszcze i trzecia legalna możliwość nurkowania z jednym z miejscowych klubów; wymaga to jednak wcześniejszych ustaleń i nie pozwala nurkować spontanicznie " w razie gdyby ktoś potrzebował adresy kontaktowe baz " można je otrzymać wysyłając mi krótką wiadomość pod: tmxdiver@yahoo.de
Dojeżdżając do jeziora należy skręcić w lewo; pierwsze miejsce do nurkowania pojawi się po ok.100m, znajduje się przy małej kapliczce "wchodzącej" wprost do wody, przy której prawie zawsze przebiera się kilku nurków.
Drugim, moim zdaniem znacznie ciekawszym miejscem, jest oddalona o kolejne 100m podwodna pionowa ściana (Steilwand) położona tuż obok Wasserwacht ( to niemiecki odpowiednik WOPR). To właśnie ona zaczynając się przy brzegu na głębokości ok. -20m schodzi pionowo na prawie -70m i dalej kaskadowo na ponad -90m.
Opis akwenu
Położone na południowy-zachód od Monachium jezioro jest ulubionym miejscem wypoczynkowym mieszkańców tego miasta; odpowiednio duża jest więc tam oferta sportów wodnych. Podobno to właśnie nad tym jeziorem (wyczytałem w przewodniku) powstała pierwsza na świecie szkoła windsurfingu. Okolice jeziora zamieszkują przeważnie zamożni ludzie; na każdym kroku spotyka się okazałe domy, posiadłości i zamki. To właśnie w tym jeziorze utonął w 1886 roku w do tej pory niewyjaśnionych okolicznościach król Ludwik II Bawarski - w miejscowości Berg przypomina o tym tragicznym wydarzeniu krzyż, stojący w miejscu śmierci króla.
Doskonała podwodna widoczność i bardzo obfita w ryby woda tego jeziora sprawia, że jest to jedno z najlepszych adresów do nurkowania na Bawarii.
Najbardziej urozmaiconym miejscem jest niewątpliwie pionowa ściana w Allmannshausen, opadająca kaskadowo na prawie -90m, pozwalająca na "loty spadochronowe" w czarnej otchłani, oferująca podwodne skały. Mnóstwo ryb w płytszych rejonach sprawia, że ostatnie przystanki dekompresyjne są bardziej urozmaicone (zobacz zdjęcia)
Niebezpieczeństwa
Jak każde głębokie jezioro, tak i Starnberger See zasłynęło w przeszłości niestety z wielu śmiertelnych ofiar, związanych zazwyczaj z głębokim nurkowaniem. Opisane wyżej miejsca na pewno nie nadają się dla początkujących i nie posiadających doświadczenia w głębokim nurkowaniu osób. Odpowiednio skonfigurowany sprzęt (automaty, suchy skafander, etc.)
i jego opanowanie odgrywa tutaj decydującą rolę. Na pewno nie jest też dobrym pomysłem głębokie nurkowanie na powietrzu (z wiadomych względów) - używanie mieszanek helowych jest nieodzowne.
Właściciel
Pieczę nad Starnberger See sprawuje kilka położonych nad jeziorem gmin, które to również ustanawiają lokalne przepisy regulujące m.in. uprawianie sportów wodnych. To właśnie ich dziełem są m.in. zakazy wjazdu, którymi objęty jest brzeg w Allmanshausen.
Inne uwagi
W okresie od 01.11 do 01.03. panuje zakaz nurkowania w wyżej opisanych miejscach ze względu na okres ochronny niektórych ryb. Nieprzestrzeganie zakazu wiąże się z bardzo dotkliwymi karami pieniężnymi. Nad jeziorem panuje zakaz używania sprężarek !

Telefony ratunkowe:
W razie wypadku nurkowego (lub każdego innego) należy dzwonić pod numer 19222.
Jest to numer centrali koordynującej akcje ratunkowe i ona troszczy się o dalszy przebieg akcji. Ważne jest, aby przy zgłoszeniu poinformować, że rozchodzi się o wypadek nurkowy (niem. Tauchunfall). W przypadku Starnberger See nie jest koniecznie dodatkowe zamawianie helikoptera, jako że komora dekompresyjna (a nawet kilka) znajduje się w odległości kilkunastu km. od jeziora. Karetka pogotowia jest na miejscu w 10-15 min. Wspomniana wyżej Wasserwacht (odp. WOPR) służy naturalnie pomocą i fachowym personelem a także tlenem " jeśli mają akurat dyżur.
Można także używać standardowego numeru ratunkowego 112.

Starnberger See zdjęcia

... droga kończy się zakazem jazdy i stąd należałoby już na piechotę...
Copyright by Kuba Olszewski 1999

przebierający się na brzegu Starnberger See nurkowie
Copyright by Kuba Olszewski 1999

 

W razie potrzeby służę dodatkowymi informacjami. Kontakt pod Kuba Olszewski / Norymberga / 17.01.00

Locja obszaru

  1. Jeziora
  2. Rzeki
  3. Kamieniołomy
  4. Zbiorniki zaporowe

Podstawowa zasada nurkowania:

"planuj swoje nurkowanie i nurkuj jak planowałeś"

Pamiętaj, aby podczas nurkowania przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Sprawdź czy wykonujesz prawidłowo wszystkie podstawowe umiejętności (ćwiczenia), z szczególnym uwzględnieniem sprawdzenia bezpieczeństwa. Mam nadzieję, ze zdajesz sobie również sprawę jak ważna jest właściwa konfiguracja sprzętu. Właściwy sprzęt do nurkowania jest niezmiernie ważny.