Nauka pływania

Płetwonurek powinien umieć pływać. Czym lepiej czujemy się w wodzie, tym nurkowanie sprawia nam więcej przyjemności. Nie ma nic gorszego niż strach, że w przypadku pogorszenia się warunków nurkowania, silny prąd, duża głębokość nie poradzimy sobie. Umiejętność pływania w ABC (masce, fajce i  płetwach) jak i bez niego należy doskonalić, trening czyni mistrza. Z własnego doświadczenia wiem, że samemu trudno się zmusić do rzetelnego treningu, najlepiej zrobić to w dowolnym klubie nurkowym, który prowadzi baseny. Pływanie w grupie pod nadzorem instruktora motywuje do zwiększonego wysiłku. Ćwiczenia pływackie w ABC na basenie spowodują, że staniemy się również lepszym płetwonurkiem. Płetwonurkowie do pływania wykorzystują płetwy, więc ucz się pływać w płetwach.

Mam cztery dobre wiadomość dla płetwonurków:

 1. pływanie w płetwach jest znacznie prostsze niż bez płetw (przyjemność jest tym większa, im mamy lepsze płetwy. Przeczytaj więc, jak dobrze wybrać płetwy - nie kupuj więc najtańszych płetw, w pierwszym napotkanym sklepie),
 2. w nurkowaniu do pływania używa się tylko nóg, ręce nie biorą udziału w pływaniu. Musisz więc tylko opanować prace nóg.
 3. zaczynając używany tylko jednego stylu - kraula, więc dokładnie zapoznaj się z tym stylem - z pewnością wystarczy do nurkowania rekreacyjnego. Oczywiście doświadczeni nurkowie używają również delfina, a nurkowie techniczni  frog kicka, ale tym na razie nie zaprzątaj sobie głowy.
 4. nie musisz machać cały czas nogami, aby nie utonąć - pod wodą nogi służą tylko do tego, aby się przemieszczać do przodu, jeżeli przestaniesz nimi machać, po prostu się zatrzymasz, jednak twoja pozycja, nie powinna się zmieniać, nie powinieneś ani tonąć ani wynurzać się. Do regulacji pływalności służy kamizelka ratowniczo-wyrównawcza, a pływalności nauczysz się na kursie nurkowania, wykonując takie ćwiczenia jak balansowanie na płetwach, czy zawiśnięcie w toni. Jeżeli chcesz zostać mistrzem pływalności przeczytaj stronę o trymie.

Dla nie płetwonurków, również mam dobą wiadomość, również możecie zaczynać naukę od pływania w płetwach, będzie znacznie łatwiej. Tu ważna uwaga, żabka (styl klasyczny) nie nadaje się pływania w płetwach.

pływanie - nauka pływania

Nauka pływania bez ABC

Rozróżniamy kilka styli pływacki, dla płetwonurka najważniejszy jest crawl bo tą metodą pływamy najczęściej w płetwach.

 1. Grzbietowy.
 2. Żabka.
 3. Crawl.
 4. Delfin.

Pływanie pod wodą

W pływaniu bez ABC bardzo dobrze sprawdza się: 

 • żabka pod wodą - zdecydowanie najlepiej. W żabce należy pamiętać, że ruch nóg jest taki sam jak na powierzchni, za to ręce nie kończą ruchu na wysokości barków lecz wykonują pełną "eskę", aż do całkowitego wyprostowania rąk. Następnie następuje powrót rąk do przodu. Dodatkowo ciało w trakcie ruchu rąk może wykonywać podobny ruch jak przy delfinie, znacznie zwiększa to efektywność płynięcia.
 • delfin pod wodą - tu trzeba mieć spore umiejętności.

Pływanie w płetwach

 1. Różnice w pracy nóg przy pływaniu w płetwach.

pływanie - nauka pływania

Trening nurkowo-pływacki

Trening basenowy pomoże każdemu doskonalić swoje umiejętności pływackie i ogólno sprawnościowe. Trening pod okiem trenera spowoduje jeszcze efektywniejszy rozwój. Należy również docenić doping grupy. Wszystko to powoduje, że namawiam do chodzenia na basen, szczególnie na basen gdzie trening nurkowo-pływacki jest zorganizowany. Pływanie na basenie przez 3-5 lat dwa razy w tygodniu spowoduje że woda będzie naszym drugim żywiołem.

Postaram się poniżej opisać troczę ćwiczeń, które można wykonać na basenie, przedstawię również kilka przykładowych treningów dla grup o różnych poziomach umiejętności.

 

Nauka pływania z ABC

 1. Jak ubrać ABC
 2. Oczyszczanie maski z wody - to nie jest trudne!
 3. Oczyszczanie fajki z wody - czyli jak wydmuchać tą wodę.
 4. Scyzoryk i półscyzoryk - metoda zanurzania.
 5. Zanurzenie komandoskie - mało kto to pamięta, ale tak również można.
 6. Skok na główkę - zabroniona metoda wchodzenia do basenu.
 7. Skok na nogi (w przyg.) - najprostsza metoda wejścia do wody
 8. Pływanie po powierzchni - niby nic trudnego.
 9. Pływanie pod wodą w ABC - czyli jak torpeda.
 10. Żabko-crawl

pływanie - nauka pływania

Pływanie w sprzęcie nurkowym

To może się wydawać nieprawdopodobne, ale kilka technik mamy do dyspozycji

 1. żabka - frog kicka
 2. pływanie do tyłu - back kick
 3. kraul (flutter kick)
 4. zmodyfikowany kraul (flutter kick)
 5. zmodyfikowana żabka
 6. helikopter

Inne ćwiczenia

 1. Hiperwentylacja

pływanie - nauka pływania

Trening basenowy

Jestem gorącym zwolennikiem treningu basenowego. Dobre umiejętności pływackie oraz umiejętności bezdechowe (free diving) przydają się w wielu sytuacjach pod wodą. Postaram się przedstawić poniżej zestawy ćwiczeń jakie mogą być wykonywane w trakcie basenu pływacko-nurkowego. Wyszczególniłem trzy poziomy:

 1. grupa początkująca,
 2. grupa zaawansowana,
 3. grupa bardzo mocna

Aby dostać się do danej grupy należy spełnić założone kryteria minimalne, inaczej trening będzie nieefektywny, lub będziemy przeszkadzać grupie. Oczywiście, kryteria które przedstawiłem nie są żadną świętością, mają pomóc zorientować się tobie czytelniku jaki reprezentujesz poziom pływacki.

Będę również używał punktacji (punktacji a nie ocen), aby przedstawić jaki poziom umiejętności powinien być osiągnięty

5 punktów - poziom demonstracyjny - ćwiczenie wykonane prawidłowo wolno i z przesadnymi ruchami - wygląda na łatwe,
4 punkty - ćwiczenie wykonane prawidłowe i wystarczająco wolno, aby odpowiednio przedstawić szczegóły umiejętności,
3 punkty - ćwiczenie wykonane poprawne, ale zbyt szybko, by odpowiednio przedstawić szczegóły umiejętności,
2 punkty - ćwiczenie wykonane ze znacznymi trudnościami lub błędami,
1 punkt - nie jesteś w stanie wykonać ćwiczenia.

Punktacja będzie również używana do stylów pływackich:

5 punktów - pływasz dobrze i poprawnie stylowo, nie popełniasz błędów
4 punkty - pływasz dobrze i poprawnie stylowo, występują drobne błędy
3 punkty - płyniesz efektywnie, ale popełniasz dużo błędów
2 punkty - płyniesz, ale twoja technika jest bardzo niska,
1 punkt - nie masz pojęcia o tym stylu, topisz się.

Po co te punkty, wykonując zdjęcia na basenie zauważyłem, że na wielu aż roi się od błędów pływackich - nieodpowiednie ułożenie rąk, niewłaściwa praca płetw. Wiele osób przemieszcza się efektywnie w wodzie, ale ich styl pozostawia wiele do życzenia. Warto, aby każdy zastanowił się czy jego technika jest właściwa. Podejście wielu osób jest takie "płynę, wiec o co chodzi? Nie będę niczego zmieniał/a, wiem że np. w żabce pracuję niesymetrycznie nogami, ale tak się nauczyłem/łam i inaczej nie umiem. Próbowałem/am to zmienić ale nic mi nie wychodzi, tak jak teraz płynie mi się dobrze". Z takim podejściem zakończysz naukę na grupie zaawansowane, wyżej nie będziesz w stanie przeskoczyć. Kiedy to zrozumiesz, wykorzenienie złych nawyków będzie już bardzo trudne.

A teraz jeszcze raz wrócę do punktów, spróbuj ocenić się sam, sam siebie nie będziesz przecież oszukiwał (jeżeli nie potrafisz tego zrobić to znaczy, że twoje umiejętności są na poziomie 3 lub mniej, osoby pływające na 4 i wyżej są w stanie same się ocenić, wiedzą jak pływa się prawidłowo i widzą własne błędy), jeżeli pływasz poniżej 4 warto popracować nad stylem. Naukę pływania najlepiej doskonalić na treningu doskonalenia techniki.

Rodzaje treningu

 1. trening kondycyjny - staramy się wzmocnić naszą wytrzymałość, głównie zależy nam aby przepłynąć jak najdłuższy dystans, różnymi stylami.
 2. trening bezdechowy - tu trenujemy pływanie pod wodą oraz wydłużenie czasu bez oddychania. Trening bezdechowy może być prowadzony tylko kiedy posiadamy asekurację. Pływanie zbyt forsownych dystansów może doprowadzić do utraty przytomności (blackout) a w konsekwencji przy braku asekuracji do utonięcia.
 3. trening doskonalenia techniki - doskonalimy techniki pływackie, pływamy z deseczką i naprzemiennie używamy rąk albo nóg. Cały czas staramy się pływać maksymalnie poprawnie technicznie.

pływanie - nauka pływania

Trening basenowy - grupa początkująca

Wymagany poziom startowy: umiejętność przepłynięcia 25m: żabką, crawlem, na plecach, lub stylem zbliżonym do wymienionych styli.

Cel treningu: opanowanie umiejętności prawidłowej techniki pływania żabką, crawlem i na plecach - student jest w stanie przepłynąć dowolnym stylem przynajmniej 400m. Opanowanie umiejętności pływania w płetwach i używania maski i fajki w stopniu dobrym.

Trening basenowy - grupa zaawansowana

Wymagany poziom startowy: umiejętności z poziomu podstawowego, a szczególności być w stanie:

 • przepłynąć 400m bez płetw w czasie < 12 minut
 • przepłynąć 800m w płetwach w czasie < 20 minut
 • ubrać maskę ze skoku do wody na poziomie punktów 4
 • przepłynąć pod wodą bez płetw 25m (3 punkty)
 • przepłynąć pod wodą w płetwach 50m (3 punkty)

Cel treningu: opanowanie umiejętności poruszania się w wodzie z pełna swobodą.

Trening basenowy - grupa bardzo mocna

Wymagany poziom startowy: umiejętności z poziomu zaawansowanego, a szczególności być w stanie:

 • przepłynąć 400m bez płetw w czasie < 8 minut
 • przepłynąć 800m w płetwach w czasie < 14 minut
 • ubrać maskę oraz płetwy ze skoku do wody na poziomie punktów 4
 • przepłynąć pod wodą bez płetw 25m (4 punkty)
 • przepłynąć pod wodą w płetwach 50m (4 punkty)

Cel treningu: opanowanie umiejętności poruszania się w wodzie w sposób naturalny (prawidłowe odruchy).

Powoli powstaje strona o treningu basenowym dla grupy bardzo mocnej, jeżeli jesteś zainteresowany szczegółami zobacz na stronę nurkowanie nauka pływania trening grupa bardzo mocna.