Maska nurkowa

sprzęt nurkowy


To podstawowy element wyposażenia płetwonurka. Nurkowanie bez maski nie jest możliwe, widzimy bez niej zbyt niewyraźnie aby nurkowanie mogło sprawiać choć trochę przyjemności. Obecnie produkowane maski są bardzo nowoczesne, wybór jest bardzo duży, każdy znajdzie coś dla siebie. Nie wszystkie maski są takie same, to na jaki model się zdecydujemy będzie decydowało później o komforcie nurkowania. Maska podobnie jak fajka oraz płetwy to sprzęt indywidualny, należy się w niego zaopatrzyć, pożyczanie w bazach nurkowych nie jest dobrym rozwiązaniem. Maska świetnie nadaje się nie tylko do nurkowania, ale również do free divingu.

Maska jest elementem sprzętu który:

  1. umożliwia ostre (prawidłowe) widzenie pod wodą (w trakcie nurkowania), dzięki wytworzeniu przestrzeni powietrznej przed oczami. Bez maski widzimy bardzo niewyraźnie, kontury przedmiotów są rozmyte, więcej o widzeniu na stronie "czy woda przybliża?".
  2. chroni oczy i nos przed kontaktem z wodą,
  3. umożliwia wyrównanie ciśnienia w masce (przez nos), do ciśnienia otoczenia zmieniającego się wraz z głębokością nurkowania. Wyrównywane ciśnienia jest niezmiernie ważne, okularki pływackie które nie obejmują nosa nie nadają się do nurkowania.

maska nurkowa - budowa

Maska składa się z

  1. Ramki (korpusu)
  2. Kołnierza uszczelniającego
  3. Szkła hartowanego
  4. Paska
  5. Systemu regulacji paska

Szkło maski

Szkła maski wykonane są ze szkła hartowanego, dzięki czemu rozbicie ich jest bardzo trudne. Jednak nawet gdy to nastąpi, szkło rozpada się na tysiące drobnych kawałków nie powodując obrażeń twarzy i oczu. Osobiście nie znam przypadku aby w trakcie nurkowania nastąpiło rozbicie szybki hartowanej, nawet takiej z jednym szkłem.
Maska może posiadać:

maska nurkowa jedna szybka

maska nurkowa szyba dzielona

maska nurkowa panoramiczna

Nowe maski mają na szybce cienką powłokę tłuszczu, która powoduje zaparowywanie szybek, co w znacznym stopniu ogranicza widzenie. Można ograniczyć to zjawisko przez dokładne umycie szybki pastą do zębów lub Coca-colą.
Pamiętajmy że parowania maski nie da się wyeliminować, można je ograniczyć przez zwilżenie wnętrza maski śliną, czy innym płynem powierzchniowo czynnym, a następnie spłukanie wodą. Czynności te należy wykonać przed każdym nurkowaniem gdy maska jest jeszcze sucha.

Kołnierz uszczelniający

Kołnierz uszczelniający maski może być wykonany z:

  1. przeźroczystego silikonu
  2. czarnego silikonu
  3. gumy (praktycznie obecnie nie produkowane)

Silikon jako materiał charakteryzuje się dużą żywotnością i odpornością na czynniki zewnętrzne. Dotyczy to szczególnie czarnego silikonu, przeźroczysty z czasem mętnieje i zmienia kolor na biało-szary. Czas używania teoretycznie nieograniczony. Kołnierz posiada na obrzeżu podwójne uszczelnienie, które znajduje się na całym obwodzie za wyjątkiem odcinka poniżej nosa. Umożliwia to łatwiejsze opróżnianie maski z wody podczas nurkowania, potocznie czynność ta nazywana jest "przedmuchiwaniem". Kołnierz uszczelniający jest tak uformowany aby obejmować również moc. Miękki nos daje możliwość, złapania nosa palcami co jest bardzo ważne, kiedy pragniemy wyrównać ciśnienie w uszach w trakcie zanurzania. warto zastanowić się nad wyborem przeźroczysty czy czarny silikon? Ale o tym przy więcej na stronie wybieramy maskę.

Ramki

Ramka (korpus) wykonana z tworzywa sztucznego, może posiadać różny kształt. Dostępna jest w różnych kolorach, umożliwiając dobór według własnego uznania. Na ramce znajdują się również zaczepy służące do regulacji długości paska

Paska

Zadaniem paska jest wstępne dociśnięcie maski do twarzy. Można regulować jego długość dzięki ząbkom na powierzchni paska odpowiednio do obwodu naszej głowy. Pasek wykonany jest z takiego samego materiału jak kołnierz. Posiada rozdwojenie w części środkowej zmniejszające ucisk na głowę oraz ogranicza możliwość samoistnego przemieszczania się paska.

Regulacja paska połączona jest z korpusem. Służy do ustawienia odpowiedniej długości paska. Rozwiązania stosowane są różne:

Możemy również spotkać "maski pełne" które zakrywają nie tylko oczy i nos ale całą twarz. Maska tego typu umożliwia podłączenie łączności podwodnej. Stosowana jest przy pracach podwodnych oraz nurkowaniach w zimnej wodzie.

maska nurkowa pełnotwarzowa

maska tzw. pełnotwarzowa