Kradziony sprzęt do nurkowania

Od dawna noszę się z zamiarem utworzenia listy skradzionego sprzętu.
Takie rozwiązanie pomoże, o ile środowisko nurkowe będzie z niej korzystać.
Sprzęt będzie do wychwycenia w dwóch przypadkach:

  • jeżeli trafi do serwisu,
  • lub w przypadku sprzedaży

Aby system zadziałał serwisy jak i kupujący muszą sprawdzić czy sprzęt nie jest kradziony. Ponieważ potencjalnym rynkiem dla złodzieja jesteśmy My sami wiec to od Nas zależy czy uda się odzyskać skradziony sprzęt.

Sprzęt do nurkowania jest kradziony. Zawsze wiąże się to z znaczną stratą, bo praktycznie wykrywalność takich czynów jest zerowa. Czasami zginie komputer nurkowy, pozostawiony na chwilę bez opieki, czasami automat oddechowy, ale są i wypadki utraty całego sprzętu pozostawionego w piwnicy czy samochodzie. Aby policja była w stanie odnaleźć nasz sprzęt do nurkowania musimy go dokładnie opisać. Jednoznaczna identyfikacja może nastąpić tylko, kiedy spiszemy numery fabryczne wytłoczone na sprzęcie. Dobrze oznaczone są automaty oddechowe i komputery nurkowe, tu zawsze znajdziemy numer.

Elementy takie jak pianki czy butle mogą mieć numery, ale nie muszą, zawsze należy to sprawdzić i jeżeli ich nie ma nanieść własne oznaczenia.

Drobne elementy jak maski, fajki, płetwy czy bojki nie mają numerów identyfikacyjnych należy to zrobić samemu wodoodpornym flamastrem lub farbą.

zwracajcie uwagę na sprzęt kupowany z drugiej ręki

Każdy z Nas we własnym interesie powinien spisać numery swojego sprzęty. Numery posiada:

  • automat - pierwszy jak i drugi stopień
  • komputer nurkowy
  • butle (nie zawsze)
  • piankę warto podpisać w trwały sposób (najlepiej imieniem i nazwiskiem oraz podać numer telefonu
  • skafander suchy

Sprzęt drobny jak: latarki, butki, rękawiczki, kołowrotki, noże nie są praktycznie do odzyskania. Ich trwałe podpisanie utrudni ewentualną sprzedaż. Przez trwałe podpisanie należy rozumieć "wydrapanie" napisu umożliwiającego identyfikację. Rzeczy charakterystyczne dobrze opisane również mogą zostać odzyskane.

Myślę że zasadne jest wykonanie zdjęcia takich elementów jak pianka czy suchy skafander jeżeli ich kolorystyka lub szczegóły wykonania pozwalają na łatwą identyfikację, publikowanie zdjęć sprzętu kradzionego może pozwolić rozpoznać go przez innych nurków i zgłoszenie tego do właściciela.

Podstawowa zasada nurkowania:

"planuj swoje nurkowanie i nurkuj jak planowałeś"

Pamiętaj, aby podczas nurkowania przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Sprawdź czy wykonujesz prawidłowo wszystkie podstawowe umiejętności (ćwiczenia), z szczególnym uwzględnieniem sprawdzenia bezpieczeństwa. Mam nadzieję, ze zdajesz sobie również sprawę jak ważna jest właściwa konfiguracja sprzętu. Właściwy sprzęt do nurkowania jest niezmiernie ważny.