Suunto EON Steel

testy sprzętu


Komputer wielogazowy

Nadeszła nowa era w rozwoju komputerów nurkowych Suunto. Korzystając z ponad 75 lat doświadczeń, Suunto wprowadza komputer nurkowy najnowszej generacji. Suunto EON Steel łączy w sobie zalety zaawansowanej technologii z możliwościami dostosowania ekranów (można dokładnie określić, które informacje powinny być wyświetlane), dodatkowa zaleta to jasny kolorowy ekran, który czytelnie wyświetla informacje. Komputer jest oferowany w komplecie z paskiem lub mocowaniem na gumkach. Komputer chroni odporna na uszkodzenia obudowa, ze szczotkowanej stali nierdzewnej. Gwarantowana głębokość do 150m.

W zależności od własnych preferencji można wybrać klasyczny lub graficzny typ wyświetlania. Widok klasyczny zapewnia tradycyjny interfejs tekstowy. Jeśli wolisz większe bogactwo wizualne, wypróbuj widok graficzny. Można zaprogramować do 4 ekranów które można zmieniać pod wodą. Wystarczy podłączyć komputer nurkowy Suunto EON Steel do oprogramowania DM5, aby zdefiniować, gdzie mają być wyświetlane określone informacje, lub całkowicie wyłączyć niektóre pola.

Za sprawą nowego, innowacyjnego szerokokątnego ekranu kolorowego BrightSeeT komputer nurkowy Suunto EON Steel zapewnia nurkom niezrównaną czytelność ekranu. Połączenie technologii zastosowanych w wyświetlaczu i jego szklanej powłoce minimalizuje odblaski i zapewnia maksymalny kąt widzenia.

Możliwość aktualizacji oprogramowania przez użytkownika

Suunto EON Steel to pierwszy komputer nurkowy Suunto umożliwiający aktualizowanie oprogramowania przez użytkownika. Na 2015 r. przewidziane jest bezpłatne rozszerzenie o tryb CCR dla nurków korzystających z obiegu zamkniętego. Oprogramowanie Suunto DM5 automatycznie sprawdza dostępność aktualizacji oprogramowania sprzętowego, gdy podłączony jest komputer Suunto EON Steel.

Planowanie i przenoszenie

Dzięki oprogramowaniu Suunto DM5 dla systemu Windows i komputerów Mac użytkownicy mogą łatwo planować nurkowania. Wystarczy przenieść plan do komputera nurkowego za pomocą dołączonego do zestawu kabla USB, by móc rozpocząć nurkowanie.

Pięć trybów pracy:

 1. Komputer powietrzny "AIR" (czas nurkowania, głębokość aktualna (do 150m),  głębokość max., czas bezdekompresyjny, pełna informacja dekompresyjna,  szybkość wynurzania, przystanek bezpieczeństwa, temperatura itd.) ,
 2. Komputer nitroksowy "NITROX" w zakresie od 21% do 50% zawartości tlenu z  rozdzielczością co 1%. Ustawiane przez użytkownika maksymalne ciśnienie  parcjalne tlenu (PO2 max) w granicach od 1,2 do 1,6 bar co 0,2 bar,
 3. "GAUGE" (głębokościomierz)" - wskazania głębokości (do 99m), czasu i temperatury. Możliwość rejestracji nurkowań na zatrzymanym oddechu (nurkowanie swobodne),
 4. Trymiks - możliwość zmiany gazów w trakcie nurkowania do 10 gazów (tlen od 5 do 99% / hel od 0 do 95%),
 5. CCR - możliwość nurkowania z rebreatherem.

Podstawowe informacje

 • Maks. głębokość operacyjna (EN 13319) - 150m. Jednak to tylko dane katalogowe, bo Krzysztof Starnawski wykonał najgłębsze nurkowanie jaskiniowe w Europie w Hranickiej Propasti na głębokość 265m - wraz z nim na tej głębokości był również komputer Suunto EON STEEL (w sieci jest film z tego nurkowania),
 • Kompas,
 • Algorytm Suunto FusedT RGBM, który umożliwia zmaksymalizowanie czasu nurkowania
 • Monitorowanie ciśnienia w kilku butlach dzięki nowemu czujnikowi Suunto Tank POD
 • Łatwe planowanie nurkowania i dostosowanie funkcji dzięki oprogramowaniu Suunto DM5
 • Aktualizacja o nowe funkcje, bezpłatne rozszerzenie o tryb CCR w 2015 roku
 • Akumulator: akumulator litowo-jonowy 20-40 godzin nurkowania na jednym ładowaniu
 • Rozdzielczość wyświetlacza: 320 x 240
 • Pamięć dziennika: 200h
 • Gazy: do 10 gazów (tlen od 5 do 99% / hel od 0 do 95%)
 • Ustawienia wysokości: od 0 do 300m / od 300 do 1500m / od 1500 do 3000m
 • Wymiary: 104,6 x 60,5 x 23,1 mm
 • Waga: 347g.
 • Cena: około 4200 PLN (Cena rekomendowana przez SUUNTO)

Jak wyglada komputer widać na poniższych zdjeciach.

Suunto EON Steel

Suunto EON Steel

Na razie nie miałem sposobności sprawdzenia komputera osobiście. Mój obecny komputer to Xdeep.

Suunto Eon Steel wymiary

W zestawie jest:

Suunto EON Steel, kabel USB, krótka instrukcja, ulotka dotycząca aspektów prawnych, nakładka ochronna, naklejka chroniąca wyświetlacz przed zarysowaniem, adapter do mocowania elastycznego i gumka.