Nurkowanie górskie

nurkowanie górskie


Nurkowanie i góry, czy da się to połączyć? Tak i to z powodzeniem. Co prawda Polska nas nie rozpieszcza, pod względem możliwości mamy tylko Tatry, gdzie praktycznie nie można nurkować (Tatrzański Park Narodowy), ale w Austrii jest juz zupełnie inaczej. Należy więc zadać sobie pytanie - Jak nurkować w górach?. Czy to nurkowanie różni się od typowego nurkowania, czy występują dodatkowe procedury? Odpowiedź na oba pytania jest twierdząca, więc może wypada poznać część informacji w tym temacie.

nurkowanie w gorach

Definicji nurkowania górskiego

Nurkowanie górskie (nurkowanie w górach) - to nurkowanie powyżej 300m.n.p.m. (powyżej tej wysokości stosujemy specjalne tabele lub modyfikujemy ustawienia w komputerze nurkowym). Czy jest górna granica? - niestety tak. W nurkowaniu rekreacyjnym nie należy przekraczać wysokości 2400m.n.p.m. absolutny max to 3000m.n.p.m.

Powyżej 3000m.n.p.m. to nurkowania prawie eksperymentalne.

Najważniejszą sprawą w tego typu nurkowaniach jest prawidłowe obliczenie dekompresji. Zmiana dekompresji w stosunku do warunków panujących na poziomie mórz wynika z niższej wartości ciśnienia. Czym większa wysokość n.p.m. tym panuje mniejsze ciśnienie i zmniejsza się czas bezdekompresyjny.

Przed pierwszym nurkowaniem należy przejść tzw. "aklimatyzację nurkową". Chodzi o to aby poziom nasycenia azotem w naszym organizmie odpowiadał ciśnieniu panującemu na danej wysokości. Aklimatyzacja zależy od tabel dekompresyjnych i wynosi od 6-24h.

nurkowanie w gorach

Użycie komputerów nurkowych z funkcją pomiaru ciśnienia pozwala nurkować praktycznie od razu, nie jest wymagana aklimatyzacja.
W latach 1994-1997 dużo nurkowałem w Tatrach, przedstawię więc praktyczny przykład jak zmiana wysokości nad poziomem morza, wpływa na nasze nasycenie azotem. Był to wyjazd na pierwsze górskie nurkowanie w sezonie. Jest początek kwietnia, w Krakowie piękna słoneczna pogoda. Start z Krakowa o 6:00, po dwóch godzinach jesteśmy w schronisku pod Morskim Okiem (mamy zgodę na wjazd samochodem do samego schroniska). Droga do Morskiego Oka zasypana śniegiem, wyjechać można tylko używając łańcuchów. Krótka odprawa, przepakowanie sprzętu i dalej ruszamy pieszo. Cel wyprawy to Czarny Staw nad Morskim Okiem. Pierwszy odcinek jest łatwy, idziemy po zamarzniętym Morskim Oku, ścieżka jest prosta i prowadzi przez środek jeziora. Pokrywa lodowa jest twarda, nie ma problemu z maszerowaniem. Dalej jest gorzej należy pokonać ok. 200m w pionie. Jest ciężko, ale koło godziny 10:00 jesteśmy u celu, wysokość 1583m.n.p.m. Wyciągam komputer Aladin Pro z plecaka i widzę że wskazuje tryb górski (dwie górki) i 16h46' do całkowitego "odsycenia" (tu zaznaczę że przynajmniej od miesiąca nie nurkowałem). Zmiana ciśnienia między Krakowem a Czarnym Stawem była na tyle duża, że aby się odsycić do ciśnienia panującego na tej wysokości należy zaczekać 16h46' (według algorytmu dekompresyjnego tego właśnie komputera [dla tabel, lub innego komputera czas ten będzie inny]).

Aby prawidłowo przeprowadzić dekompresję należy zastosować jedną z trzech poniższych procedur.

nurkowanie w gorach

Procedury nurkowania w górach:

 1. skorzystać z tabel dekompresyjnych stosowanych na poziomie morza i TOD (teoretyczną głębokość oceaniczną). TOD można wyliczyć lub skorzystać z tabelki . Wszystko znajdziesz na stronie wzory przeliczeniowe i tabela TOD dla nurkowania w górach. A tak dla przypomnienia zamieszczam graficzny schemat.

  nurkowanie w górach wzory

 2. skorzystać z odpowiednich tabel dekompresyjnych (przeznaczonych do nurkowania na danej wysokości). W przypadku, kiedy do nurkowania używamy tabel dekompresyjnych musimy pamiętać aby przyrządy do pomiaru głębokości były skalibrowany w ten sposób, że na poziomie lustra wody wskazują zero. Jest to bardzo ważne.
  Proponuję zapoznać się z tabelami do nurkowań górskich. Jako przykład podaję tabele Bullmanna, na następujące przedziały wysokości (jeżeli nie wiesz jak korzystać z tabel zobacz na stronę jak korzystać z tabel.):
 3. skorzystać z komputera nurkowego z funkcją nurkowanie w górach. Zdecydowanie najlepsza metoda. Tu zdecydowanie polecam komputery firmy Uwatec. Komputery te automatyczne mierzy ciśnienie atmosferyczne i bez naszej ingerencji przełączają się na tryb nurkowania w górach (sygnalizują to wyświetlając symbol od jednej do trzech górek). Dzięki temu że pomiar ciśnienia wykonuje cyklicznie, wyświetli również czas po którym odsycimy się z azotu do poziomu neutralnego dla danej wysokości. Zaletą takie rozwiązania jest to, że praktycznie zaraz po przyjeździe w góry można nurkować, nie jest wymagana "aklimatyzacja nurkowa".
 4. Komputery firmy Suunto również umożliwiają nurkowanie w górach, jednak sami musimy ustawić odpowiedni przedział wysokości n.p.m.. Przed pierwszym nurkowaniem, należy zaczekać aby zaaklimatyzować nasz organizm do nowych warunków.

nurkowanie w gorach

Inne wymaga dotyczące nurkowania w górach

Specyfika nurkowania górskiego wymaga dodatkowo:

 1. Posiadanie odpowiedniego ubioru, adekwatnego do pory roku i panujących warunków. Pogoda w górach może się szybko zmienić, odpowiedni ubiór ochroni nas przed hipotermią.
 2. Okulary przeciwsłoneczne to zestaw prawie obowiązkowy w trakcie nurkowań w górach wysokich. Świetnie chronią przed porażeniem słonecznym oczu.
 3. Posiadanie sprzętu do wykonania przerębli, jeżeli nurkowanie jest planowane jako nurkowanie pod lodem. Z doświadczenia wiem, że grubość pokrywy lodowej (czystego lodu, oraz lodu śniegowego) może przekraczać nawet 2m.

nurkowanie w gorach

Można spotkać wielkie granitowe głazy

nurkowanie w gorach

niektóre są naprawdę wielkie

Przyrządy pomiarowe

W trakcie nurkowań górskich należy stosować odpowiednie przyrządy do pomiaru głębokości.

nurkowanie w gorach

Dodatek

 1. Nurkowanie górskie w Polsce.
 2. Ciśnienie atmosferyczne w górach
 3. Wzory przeliczeniowe i tabela TOD dla nurkowania w górach

nurkowanie w gorach

nurkowanie górskie to prawie zawsze w wodzie o dobrej widoczności

nurkowanie w gorach