Nurkowanie głębokie


nurkowanie głębokie

Definicja nurkowania głębokiego rec może być bardzo różna, zależy to od federacji:

Techniki nurkowania na głębokość większą niż 40m z dekompresją  akcelerowaną przekraczają ramy tej strony. Odpowiednie informacje można znaleźć na stronie nurkowanie techniczne.

Niezależnie z jakiej definicji skorzystamy pewne główne problemy pozostają takie same.

nurkowanie głębokie

UWAGA: Nurkowania głębokie mogą być niebezpieczne, jeżeli nie posiadamy dobrego sprzętu, wystarczającej wiedzy i odpowiednich umiejętności.Przeczytaj co musisz wiedzieć i umieć, aby nurkować bezpiecznie.

 

Sprzęt nurkowy

Do nurkowań głębokich sprzęt powinien być odpowiednio dobrany oraz skonfigurowany. Szczególną uwagę należy zwrócić na:

Jeżeli nurkowanie odbywa się w zimnej wodzie przeczytaj dodatkowo działa sprzęt do nurkowania pod lodem, lepiej pozwoli nam to zrozumieć jak groźnym przeciwnikiem może być zimna woda.

nurkowanie głębokie

Konfiguracje sprzętowe

 Konfiguracja sprzętu zależy od wielu czynników, wpływa na nią ma między innymi rodzaj nurkowań jaki prowadzimy np. jaskiniowe, wrakowe. Obecnie stosuje się dwie podstawowe konfiguracje:

  1. konfiguracja standard (rekreacyjna) - stosowana w nurkowaniach rekreacyjnych, jest to najprostsza konfiguracja spełniająca zasady bezpieczeństwa w nurkowaniu
  2. konfiguracja techniczna (Hogarthian czy DIR) - konfiguracja używana przez nurków technicznych w czystej formie lub z indywidualnymi zmianami - stosowana obecnie z powodzeniem przez nurków rekreacyjnych.

Pełny opis znajduje się na stronie konfiguracje sprzętowe lub od razu do celu, czyli do strony konfiguracja standard lub konfiguracja techniczna. Dodam również, że w konfiguracji standardowej można używać nie tylko jacket ale również skrzydło.

Podstawowe problemy nurkowania głębokiego

Zanim zanurzymy się w tonie należy poznać i zrozumieć jaki wpływ mają gazy zawarte w mieszaninie oddechowej pod zwiększonym ciśnieniem na nasz organizm.

nurkowanie głębokie

Umiejętności

Płetwonurek pragnący nurkować głęboko powinien mieć umiejętności podstawowe opanowane w stopniu znacznie powyżej średniej. Dodatkowo powinien rozwinąć do perfekcji poniższe umiejętności:

Sytuacje awaryjne

Sytuacje awaryjne zdążają się rzadko, ale jednak się zdarzają. Dobry nurek musi być na nie przygotowany, pod woda nie ma czasu, aby wymyślać rozwiązania problemy, rozwiązanie trzeba mieć gotowe w głowie i przećwiczone szczególnie do typowych sytuacji awaryjnych. Sytuacja awaryjna nie musi prowadzić do wypadku, jeżeli będziemy postępować prawidłowo bezpiecznie zakończymy nurkowanie. Większość typowych sytuacji awaryjnych została omówiona na  podstawowym kursie nurkowania, część pewnie pamiętasz a część nie. Przypominam więc podstawowe problemy:

Postępowanie w pozostałych sytuacjach awaryjnych znajdziesz na stronie nurkowanie - sytuacje awaryjne.

Dalsza droga

Jak nurkować dużej i głębiej, i jednocześnie bezpiecznie? Droga jest tylko jedna - to nurkowanie techniczne. PADI oferuje również ścieżkę nurkowania technicznego, w sumie jest 5  stopni na trimix-sie kończąc. Informację o wszystkich kursach technicznych i cenach znajduje sie na stronie kursy techniczne TecRec. Pierwszy stopień w nurkowaniu technicznym to Tec 40 PADI, na stronie znajdziesz wymogi wstępne, potrzebny sprzęt oraz program kursu.

Dodatki

Węzły żeglarskie - warto również zapoznać się z węzłami stosowanymi w trakcie nurkowania na wrakach ich znajomość może wiele ułatwić, oraz ustrzeże nas przed przypadkowym odwiązaniem się liny. Pragnę zwrócić szczególną uwagę na ósemkę podwójną, która powinna wystarczyć do większości zastosowań. Zastosowanie ósemki podwójnej i karabinka powinno rozwiązać większość problemów z węzłami

Karabinki - garść informacji o stosowanych karabinkach.

Kołowrotek - element niezbędny na nurkowaniu na wrakach.

kursy nurkowania specjalizacje Kraków Zakrzówek

Do góry strony

© Copyright 1999-2018 www.nurkomania.pl