Woda

fizyka nurkowania


Woda - tlenek wodoru, związek chemiczny występujący w warunkach standardowych w stanie ciekłym, wzór chemiczny H2O. Znacznie cięższa od powietrza 1l waży około 1kg. Woda słona jest minimalnie cięższa od wody słodkiej. Woda słodka ma ciężar 1,00kg/dm³, woda słona w oceanach 1,03kg/dm³.Ta różnica w ciężarach jednak wystarcza, aby to uwzględniać w trakcie dobierania ilości balastu.

nurkowanie woda
Podstawowe dane o wodzie, dotyczące ciężaru, ściśliwości pochłaniania światła, wymiany ciepła.


Woda jest praktycznie nieścisliwa, posiada stałą gęstość, niezależnie czy jest to 10m czy 1000m. Jej gęstość zmienia się głównie zależnie od temperatury oraz zasolenia. Czym wieksze zasolenie tym wieksza gęstość, jeżeli chodzi o temperaturę to największą gęstość ma woda o temp. 4° Celsjusza. Ten fakt powoduje że:

Kolor wody

Woda może mieć rozmaite odcienie, do nurkowania najlepsza jest jasnoniebieska lub błękitna, zielone zabarwienie świadczy już o obecności glonów i ogranicza widoczność. Z fizycznego punku widzenia, lekko niebieski kolor wody, wynika z pochłaniania przez nią światła o barwie czerwonej ok. 100 × silniej niż o barwie niebieskie (chodzi oczywiście o pochłanianie światła widzialnego - maksimum absorpcji przypada na 760 nm).

kolor wody morskiej
Woda w Morzu Czerwonym ma charakterystyczny niebieski kolor. Czym dalej od obserwatora tym, więcej koloru niebieskiego.
Kamionka Piast nurkowanie woda
Zielony kolor wody, charakterystyczny dla wody z dużą ilością glonów. To częsty widok w jeziorach.

Przeźroczystość wody

Przeźroczystość wody, ma kolosalne znaczenie dla płetwonurków. Czym większa, tym lepiej. Przeźroczystość w pionie jest większa niż w poziomie, nurkowie określają przeźroczystość poziomą, w prosty sposób – jest to odległość z jakiej widać nurka.

Przeźroczystość wody może wynosić:

przeźroczystość wody
Bezpiecznie można prowadzić zajęcia pod wodą, kiedy widoczność przekracza 10m.

Wszystkiego o własnościach wody, dowiesz się na następnych stronach.