Wymiana ciepła

Duża gęstość wody, około 780 razy większa od powietrza, sprawia, że podczas nurkowania odczuwamy znaczne opory ruchu. Z efektem tym większość z nas miała już do czynienia w dzieciństwie, wszelkie próby biegania będąc zanurzonym np. do pasa kończyły się niepowodzeniem, opór był na tyle duży, że o biegu nie było mowy. Pod woda jest dokładnie tak samo, opór stawiany przez wodę wymusza określony sposób poruszania. Ważna jest prędkość poruszania oraz powierzchnia czołowa nurka.

Opory są tym większe im mniej opływową sylwetkę przyjmie nurek oraz im szybciej się porusza (opory wzrastają proporcjonalnie do kwadratu szybkości). Aby uniknąć nadmiernego zmęczenia i zadyszki pod wodą powinniśmy poruszać się w miarę możliwości powoli i nie wykonywać gwałtownych ruchów. Nasz sprzęt powinien być prawidłowo zmontowany tzn. nie powinien nadmiernie odstawać.

Ważnym aspektem jest powierzchnia czołowa nurka. Zależy ona od pozycji ciała w wodzie. Utrzymanie poziomej sylwetki znacznie tą powierzchnię ogranicza. Pływanie w pozycji konika morskiego zwiększa powierzchnię i co za tym idzie opory ruchu. W utrzymaniu poziomej