Wymiana ciepła w wodzie

fizyka nurkowania


Woda ma większą przewodność cieplną od powietrza. Wymiana ciepła w wodzie następuje około 20-25 razy szybciej niż w powietrzu, co powoduje, że szybciej marzniemy. Największa utrata ciepła następuje przez korpus i głowę. Praktycznie nawet w wodzie basenowej o temperaturze 27-28°C potrzebujemy ochrony cieplnej. Ciepło tracimy głównie przez konwekcję, woda mająca kontakt z ciałem ogrzewa się, ponieważ w trakcie nurkowania cały czas się przemieszczamy, ciągle musimy ogrzewać nowe partie wody. Rozwiązać ten problem możemy stosując skafander nurkowy.

Mokry skafander nurkowy wykonany jest z neoprenu – neopren to spieniona guma wypełniona powietrzem albo azotem, co zdecydowanie podnosi izolacyjność cieplną. Zadaniem skafandra jest stworzenie izolacji cieplnej, między nurkiem a wodą. Skafander, najlepiej spełni swoją rolę, kiedy ograniczy w 100% przepływ wody. Aby tak się stało, musi być dobrze dopasowany, powinien być jak druga skóra. Między nasze ciało a skafander wpływa woda, czym jej mniej wpłynie tym lepiej, jeżeli zostaną suche miejsca pod skafandrem to jeszcze lepiej.

Jeżeli masz za duży skafander, to pewnie w ciepłej wodzie jak na basenie, pewnie tego nie odczujesz, jednak kiedy zanurkujesz w wodzie o temperaturze poniżej 15°C twój komfort cieplny spadnie do poziomu nieakceptowalnego w kilka minut.

W polskich wodach temperatura wody wynosi między 16-22°C bez odpowiedniego skafandra, kaptura chroniącego głowę, butów i rękawiczek nurkowanie jest praktycznie niemożliwe.

Zmarznięcie odbiera cała przyjemność z nurkowania, stosuj skafander adekwatny do warunków, w bardzo zimnych wodach nurkuj w skafandrze suchym. Nie dopuszczaj nigdy do wychłodzenia organizmu, jeżeli w trakcie nurkowania zauważysz u siebie dreszcze, jest to znak, aby zakończyć nurkowanie. Wyjdź z wody i ogrzej się.

wymiana ciepła w wodzie
Wymiana ciepła w wodzie następuje około 20-25 razy szybciej niż w powietrzu, co powoduje, że szybciej marzniemy. Nawet w basenie, gdzie woda ma 27-28°C, pianka jest potrzebna.