Kursy nurkowania prowadzimy w Krakowie. Zależy ci na szybkim terminie - skontaktuj się z instruktorem - Tel.: (+48) 501 627 846. lub e-mail. Inne terminy na telefon - zawsze możesz zadzwonić i zapytać. Preferujemy kontakt telefoniczny. Więcej.
Stężenie rozpuszczonego gazu C znajdującego się w równowadze z fazą gazową jest wprost proporcjonalne do ciśnienia P wywieranego przez ten gaz. Oznacza to, że jeżeli wzrasta ciśnienie gazu na styku z cieczą, to wzrasta ilość rozpuszczonego gazu w cieczy.
lub prościej
Rozpuszczalność gazu C w cieczy rośnie proporcjonalnie do ciśnienia gazu będącego w kontakcie z cieczą (i oczywiście od współczynnika "k", charakterystycznego dla danego gazu).
Zmiany ciśnienia powodują określone konsekwencje. Nasycanie zwiększa się, kiedy ciśnienie rośnie, kiedy spada nadmiar gazu musi się wydzielić. Gaz znajdujący się w stanie przesycenia, wydziela się z cieczy pod postacią pęcherzyków gazowych, które są odpowiedzialne za powstawanie choroby dekompresyjnej.
Nasycanie nazywamy saturacją, odsycanie desaturacją. Oba procesy są niezmiernie ważne z punktu widzenia teorii dekompresji. Więcej na ten temat będzie w dziale teoria dekompresji.