Rozchodzenie się dźwięku w wodzie

fizyka nurkowania


rozchodzenie się dźwięku w wodzie

Woda posiada prawie 780 razy większą gęstość niż otaczające nas powietrze. W środowisku o takiej gęstości dźwięk rozchodzi się z prędkością prawie 4,5 krotnie większą niż na powierzchni (w CMAS 5 razy w PADI 4 razy szybciej:) i może pokonywać stosunkowo duże odległości, będąc nadal wyraźnie słyszalnym przez nurków.

Nasza umiejętność określania kierunku, czyli miejsca z którego dochodzi dźwięk jest podczas nurkowania mocno upośledzona:

Z tego właśnie powody w nurkowaniu wykorzystuje się boje dekompresyjne sygnałowe, aby oznaczyć miejsce wynurzenia się nurka czy grupy nurkowej. Taka praktyka jest szczególnie ważna w miejscach gdzie ilość nawodnego sprzętu motorowego jest duża, bardzo niebezpieczne są skutery wodne i szybkie motorówki.

Pod wodą może być wykorzystywana prosta sygnalizacja akustyczna, jest cała grupa urządzeń, które do tego służą - nóż z młotkiem, koralik na gumce, marakesz, pneumatyczny młotek zobacz na stronę sygnalizatory akustyczne w dziale sprzęt nurkowy pomocniczy.

Pamiętajmy, dźwięk jest doskonale słyszalny, jednak niemożliwa jest lokalizacja jego źródła, do póki jej nie zobaczymy, z tego powodu znalezienie osoby wżywającej pomocy a ukrytej wśród skał może być trudne.