Egipt - nurkowanie

miejsca nurkowe na świecie


Nurkowanie w Egipcie staje się coraz bardziej popularne. Powody: krótki lot, tani kraj, piękna rafa koralowa. Głównie jeździmy do takich miejscowości jak: Hurghada, Sharm, Dahab.

EGIPT podstawowe informacje

Egipt - Arabska Republika Egiptu, położona w północno-wschodniej części kontynentu afrykańskiego. Powierzchnia ok. 1 mln kilometrów kwadratowych. Większą część tego kraju zajmują pustynie: Libijska [na zachodzie] i Arabska [na wschodzie]. W/w pustynie przedzielone są życiodajnym Nilem, najdłuższą rzeką Afryki o długości 6670 km.

Jednostką monetarną jest funt egipski - 1 LE równy 100 piastrom. Przelicznik monetarny wynosi 1 $ = 3.5 LE. Na teren Egiptu możemy wwieźć do 5000 $ bez deklaracji. Wywóz waluty egipskiej możliwy jest tylko do kwoty 100 LE. Wymiana zwrotna przy wyjeździe nie jest możliwa.

Wybierając się do Egiptu powinniśmy posiadać paszport ważny minimum 6 miesięcy. Na miejscu obowiązuje nas wiza pobytowa wykupywana przy odprawie paszportowej, cena wizy wynosi 18 $. Przypominamy o obowiązku wypełniania deklaracji wwozowej dla kamer video!

Szczepienia nie są konieczne, należy jednak wystrzegać się picia nieprzygotowanej wody, spożywania surowego mięsa, surowych warzyw. Wyjeżdżając z Polski do Egiptu należy zaopatrzyć się w kremy i emulsje do opalania z filtrami (dla cery wrażliwej polecamy kosmetyki z filtrem 18) ze względu na bardzo silne słońce. Pamiętajmy o wystrzeganiu się zasypiania podczas kąpieli słonecznych. Nasza nierozwaga zakończyć się może poparzeniem lub udarem!

Klimat panujący w Egipcie poza obszarem śródziemnomorskim i deltą Nilu jest subtropikalny z typowym niebieskim bezchmurnym niebem i ciepłym suchym powietrzem. Z powodu suchego klimatu Europejczycy przy porównywalnych temperaturach jakie są w Europie znoszą je łatwiej. Z ubioru polecamy zabrać ze sobą część rzeczy lekkich, przewiewnych np: bawełnianych (przydadzą się za dnia) oraz kilku rzeczy cieplejszych np: wełnianych lub flanelowych (na noc).

A teraz kilka informacji dla amatorów fotografii. W Egipcie jest całkowity zakaz fotografowania obiektów o znaczeniu militarnym. Niestosowne jest również fotografowanie miejscowych kobiet. W muzeach można fotografować eksponaty dopiero po ustaleniu tego z osobami za to odpowiedzialnymi oraz po uiszczeniu opłaty za zdjęcia.

Ostatnia uwaga dotyczy bardzo powszechnego zwyczaju jakim są napiwki, czyli po arabsku ''bakschi''. Pamiętajmy o tym! Nigdy nie zaszkodzi, kiedy wręczymy mały ''bakschi'', a wręcz przeciwnie, niekiedy może pomóc.

nurkowanie Egipt morze, pustynia

nurkowanie Egipt morze, Hurghada

nurkowanie Egipt morze, rafa

nurkowanie Egipt morze, Hurghada

nurkowanie Egipt morze

nurkowanie Egipt morze, łódź

nurkowanie Egipt morze, port

nurkowanie Egipt morze, Abu Kafan

nurkowanie Egipt morze

Klimat w Egipcie

Klimat: zwrotnikowy skrajnie suchy, jedynie w wąskim pasie wybrzeża Morza Śródziemnego podzwrotnikowy typu śródziemnomorskiego. Lato (od maja do października) jest gorące i suche, z możliwymi gwałtownymi spadkami temperatury w nocy. Zima jest chłodniejsza, zwłaszcza w regionach pustynnych. Na wiosnę (od końca kwietnia do czerwca), wieje chamsin, gorący suchy wiatr, niosący pył pustynny, burze piaskowe i upały. Średnia temperatur w najchłodniejszym miesiącu (styczniu) na północy kraju przekraczają 10°C, a na południu wahają się od 15-10°C . Średnie temperatury w lipcu na całym obszarze są wyższe od 25°C. Opady wszędzie są niewielkie, okresowe. Przekraczają 150 mm rocznie.

Egipski klimat jest dość uciążliwy. Latem temperatury w dzień dochodzą często do 40 stopni w cieniu. Z kolei nocą spadają do 20 lub mniej.

Powierzchnia: 997 739 km2
Stolica: Kair
Główne miasta: Aleksandria, Giza, Port Said, Asjut, Suez, Fajum, Asuan
Ludność: 57,5 mln;

nurkowanie Egipt, fauna flora, rafa, hurghada

nurkowanie Egipt, fauna flora, rafa, morze

nurkowanie Egipt, fauna flora, rafa, gąbka

nurkowanie Egipt, fauna flora, rafa, koral

nurkowanie Egipt, fauna flora, ryby

nurkowanie Egipt, fauna flora, skrzydlica

nurkowanie Egipt, fauna flora, rafa diving

nurkowanie Egipt, fauna flora, rafa

nurkowanie Egipt, fauna flora, rafa

nurkowanie Egipt, fauna flora, rafa, morze

Przeciętne temperatury
w Dahab

Morze

Powietrze

Dahab

Dzień

Noc

Styczeń

21°C

20°C

20-22°C

Luty

21°C

21°C

20-22°C

Marzec

21°C

25°C

23-25°C

Kwiecień

22°C

27°C

27-29°C

Maj

23°C

30°C

30-32°C

Czerwiec

25°C

34°C

32-34°C

Lipiec

26°C

37°C

34-36°C

Sierpień

27°C

37°C

34-36°C

Wrzesień

27°C

33°C

31-33°C

Październik

26°C

30°C

29-31°C

Listopad

24°C

26°C

25-27°C

Grudzień

22°C

23°C

22-24°C

Tel: SAR(Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza):
Hurghada +20 12 235 1313,
Sharm +20 12 313 4158