Nurkowanie Chorwacja - Plitwickie Jezera

Plitwickie Jeziora - Park Narodowy Plitvickie Jeziora od 1979 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa naturalnego UNESCO i wart jest odwiedzenia ze względu na unikatowe walory przyrodnicze. Wody rzeki Korany powodując erozję wapiennych skał utworzyły w naturalny sposób zespół wielu połączonych jezior z których każde znajduje się na innym poziomie. Niezliczone kaskady krystalicznie czystej wody tworzą przepiękne widoki.

Wapienne osady na dnie jezior nadają wodzie błękitny odcień, a pływające ryby wydają się być zawieszone w niewidocznej cieczy. Dwieście hektarów jezior znajduje się w otoczeniu lasów o charakterze pierwotnej puszczy. Poruszanie się po tym "raju na ziemi" możliwe jest dzięki drewnianym kładkom, które pozwalają na stąpanie nad przepływającymi wodami. Cały kompleks posiada oznaczone szlaki, które w większości przemierza się pieszo, ale niektóre odcinki trzeba pokonać statkiem, czy też nietypowym pojazdem terenowym buso-kolejką.

Plitwickie Jezera

Mapka Plitvickich Jezior, warto się z nią dokładnie zapoznać, bo do wyboru mamy kilka tras, a na szlaku mapki więcej nie zobaczymy. Aby zobaczyć wszystko potrzebujemy cały dzień i dobre buty. Star może być z dwóch parkingów, parkingu nr 1 i położonego wyżej, mniej więcej w połowie długosci parku parkingu nr 2.

Plitwickie Jezera

My zaczynamy od parkingu nr 2, zostawiamy samochód na parkingu w lesie, kupujemy bilety i schodzimy w dół do parku - całkiem sporo jest tego zejścia. Wsiadamy do buso-kolejki i jedziemy krętą drogą w górę, taki sprytny plan - że niby lepiej schodzić niż iść pod górę.

Plitwickie Jezera

Pierwszy większy wodospad jaki pojawił się na trasie, będzie ich jeszcze sporo.

Plitwickie Jezera

Inny przykład wodospadu, woda zlewa się drobnymi strumieniami

Plitwickie Jezera

Po terenie parku, chodzimy głównie drewnianymi kładkami, które wiją się miedzy jeziorkami o bajecznie czystej wodzie - chciało by się zanurkować, albo przynajmniej popływać, jednak nic z tego, wchodzenie do wody zabronione.

Plitwickie Jezera

Część dróg to ścieżki, które raz schodzą do samej wody, by potem wspinać się kilka metrów w górę.

Plitwickie Jezera

Veliki Prstava to 28m wodospad, woda spadając w dół rozpryskującą się na drobne kropelki, tworząc delikatną mgiełkę, dającą miły chłodek.

Plitwickie Jezera

W czystej wodzie, żyje sporo ryb, są to głównie klenie i wzdręgi, ale można równiez zobaczyć karpie. Ryby czekają na poczęstunek, są na tyle głodne, że rzucają się na wszystko co wpadnie do wody.

Część druga zwiedzania Parku Plitvickie Jeziora.