Wyspa Hvar - Chorwacja

miejsca nurkowe


Wyspa Hvar w światowym rankingu Lonely Planet zajmująca piąte miejsce na liście najpiękniejszych miejsc na wakacje ... . To miejsce malownicze, pełne zabytków i gajów oliwnych, niewielkich plaż, skalistych klifów, a przede wszystkim słońca.

Stari Grad, w którym mieści się baza nurkowa Nautici, leży nieco na uboczu najpopularniejszych turystycznych tras. Senne miasteczka z rozgrzanego słońcem wapienia, wszechobecna zieleń i mnóstwo dyscyplin sportowych, które można tu uprawiać, sprawiają, że Hvar jest świetnym miejscem na niebanalne wakacje.

Co można tam robić? Wspinać, się, jeździć na rowerze, zwiedzać odludne plaże motorówką, kajakiem lub skuterem, pływać na windserfingu, podróżować motorem, ale przede wszystkim NURKOWAĆ!
Zapraszamy do bazy Nautica, na brzeg starogradskiej zatoki, w "spacerowej" odległości od XV-wiecznej starówki. Bezpośrednio nad wodą znajduje się sprężarkownia i magazyn butli. Z tego miejsca wypływają łodzie na nurkowania turystyczne. Tutaj rozpoczynają swoje zajęcia grupy kursowe. Łagodnie opadające, piaszczyste dno zatoki stanowią doskonałe miejsce prowadzenia pierwszych zajęć na podstawowych kursach nurkowania. Osoby nie nurkujące, opalając się na pobliskiej plaży, mogą obserwować podwodne poczynania swoich bliskich. W głównym pomieszczeniu centrum urządzone jest biuro i sala wykładowa.
Nurkowanie sprzyja powstawaniu nowych, sympatycznych relacji. Baza ułatwia to dzięki imprezom integracyjnym i specjalnie z tą myślą stworzonym miejscom, takim jak z "sziszarnia" czy kącik internetowy na rozległym tarasie przed bazą, gdzie można usiąść, wypić kawę, wymienić doświadczenia (nie tylko nurkowe:) i odpocząć.
Polska załoga Nautici pracuje w składzie 10 do 12 osób. Baza nurkowa działa w Chorwacji w 1998 roku i jest czynna zawsze w długi weekend majowy, a następnie przez cztery miesiące - od początku czerwca do końca września, siedem dni w tygodniu.
Z jej usług korzystają głównie Polacy ale też odwiedzający wyspę Włosi,Niemcy, Anglicy i.. Chorwaci. Zachęcamy do wspólnej zabawy nie tylko dorosłych ale także dzieci (od 8 roku życia) i młodzież.
Można tu spróbować pierwszego w życiu zanurzenia (intro), nauczyć się nurkować, podnieść swoje kwalifikacje i pozwiedzać interesujące miejsca nurkowe - ściany, wraki, jaskinie, tunele.

Najciekawsze miejsca:
KABAL - 26 metrowy tunel przecinający cypel, z wejściem na głębokości 9 m. Przy wyjściu na głębokości 17 metrów ściana porośnięta pomarańczowymi gorgoniami.
CAMPANELLA - podwodna iglica wznosząca się z głębokości 60 do 13 metrów. Na niewielkiej przestrzeni żyją tu skorpeny, barweny i mureny.
JE KAMEN - podwodny filar ze szczeliną prowadzącą do pionowego komina; głębokość 16-33m.
LUCICE - potężna komora o średnicy 33 metry, w kształcie dzwonu sięgającego 37 metrów, z dwoma oknami skalnymi.
TATINJA - dwustumetrowa ściana podzielona potężnymi filarami wśród których przemieszczają się ławice ryb.
TRAVNA - Podwodne wzniesienie połączone z lądem 150-metrowym grzbietem. Z jego wierzchołka aż do głębokości 50 metrów opada ściana pięknie porośnięta żółtymi koralami.

Atuty bazy:
>piękne położenie
>łatwy dojazd (samochodem, autokarem lub samolotem)
>polska kadra
>zakwaterowanie przy bazie (hotele, camping lub apartamenty)
>wszystko w cenie: ubezpieczenie zwykłe i nurkowe, taksa klimatyczna, zakwaterowanie, nurkowanie, opieka rezydenta
>dwie łodzie nurkowe
>kursy, szkolenia, nurkowania turystyczne
>imprezy towarzyszące dla osób nienurkujących
>zróżnicowane miejsca nurkowe

Kiedy się wybrać?

Najtaniej jest w czerwcu, pierwszej połowie lipca i we wrześniu. Najcieplej i "najludniej" w sierpniu, wtedy rozpoczynają wakacje Francuzi i Włosi. Turnusy trwają od soboty do soboty, ale można także wybrać się na 10 lub więcej dni.

Jak dojechać?

Trzeba dojechać do Splitu własnym autem (1200 km od granicy Polski) , lub autokarem - 444 zł w obie strony, lub dolecieć samolotem - 450 zł w jedną stronę - Eurolot.
Prom ze Splitu na wyspę Hvar odpływa 6 razy dziennie i przewozi samochody. Prom dobija do miejscowości Stari Grad, do bazy dojeżdża się w 10 minut. Drugi prom Drvenic-Sucuraj jest tańszy, ale o 120 km dalej, no i potem trzeba przejechać samochdem wzdłuż całej wyspy.
Po osoby podróżujące bez samochodu, bazowy bus wyjeżdża na promowisko. Rezerwując w Polsce, przed wyjazdem, każdy otrzymuje wskazówki dojazdu - godziny odpłynięcia promów, trasy, ceny winiet itp.
A przede wszystkim należy pamiętać, że podróż to też wakacje, a Chorwacja jest piękna nie tylko na wybrzeżu - drogę można rozłożyć na dwa dni - zwiedzając po drodze Plitvice, wodospady Krka, Trogir...

Gdzie zamieszkać?
Do wyboru są hotele z wyżywieniem, apartamenty bez wyżywienia i domki campingowe. Można też zabrać ze sobą namiot i zamieszkać na polu campingowym. Wszystkich informacji udziela biuro Nautica w Krakowie 797 025 114, można tam także zarezerwować zakwaterowanie i nurkowanie w pakiecie z ubezpieczeniem.

Zdrowie a nurkowanie:
Aby zanurkować, nie trzeba mieć ze sobą zaświadczenia od lekarza. Jeśli macie wątpliwości co do swojego stanu zdrowia, należy zrobić podstawowe badania (krew, mocz, OB) i udać się do swojego lekarza rodzinnego, aby zapytać czy pomysł na spędzenie wakacji z nurkowaniem jest wykonalny:)

nurkowanie Chorwacja Hvar

widok na Hvar z zamku

nurkowanie Chorwacja Hvar

widok na wyspy diabelskie

nurkowanie Chorwacja Hvar

widok na Hvar, po prawej stronie rynek

nurkowanie Chorwacja Hvar

Hvar rynek - pręgierz

nurkowanie Chorwacja Hvar port

Hvar port

nurkowanie Chorwacja Hvar

Hvar rynek

LOCJA OBSZARU

Na Adriatyku najczęściej wieją wiatry jugo, bura, maestral i burin.

  1. jugo - ciepły i wilgotny wiatr wschodni lub południowo-wchodni, charakterystyczny dla rejonu południowego Adriatyku, najczęstszy wiosną i jesienią. W lecie wieje do 3 dni, może znacznie utrudnić nurkowanie, ze względu na powstającą falę i prądy wodne.
  2. bura - zimny, suchy, czasami bardzo silny wiatr północny lub północno-wschodni, w lecie wieje 1-2 dni, w zimie nawet do 14 dni na miesiąc, pojawiają się nagle. Po burze z reguły następuje silne ochłodzenie.
  3. maestral - łagodny i przyjemny wiatr północno-zachodni charakterystyczny dla lata.
  4. burin - wieje z kierunku północnego lub północno-wschodniego. Wieje w nocy, najsilniejszy jest przed wschodem słońca, po czym szybko ustaje.