Elf - automat oddechowy

Historia nurkowania


Automat dwustopniowy o stopniach rozdzielonych. Pierwszy stopień przeciwbieżny nieodciążony (membranowy), drugi stopień współbieżny bez wspomagania (membranowy). Produkowany w Zakładach Mechanicznych w Gdańsku w latach 1966-1970. Nominalne ciśnienie I stopnia 4-6at. Konstrukcja i działanie pierwszego stopnia redukcji identyczna jak w automacie Mors.

Drugi stopień redukcji był w miarę klasyczny (połączenie membrany z plastikowym stożkiem było złym rozwiązaniem). Zawór wydechowy znajdował się w środkowej części membrany i miał kształt gumowego krążka. Membrana połączona była z plastikowym stożkiem. Końce ramion dwóch dźwigni opierały się o pobocznicę stożka. Wdech powodował, przesuniecie membrany i rozsunięcie dźwigni, które odsuwały grzybek od gniazda, umożliwiając przepływ powietrza.Mała powierzchnia membrany i jej spora waga (była połączona z plastikowym stożkiem i zaworem wydechowym) powodowała spore opory oddechowe. Brak wspomagania i odciążenia również nie pomagał.

Osobiście nigdy nie nurkowałem na Elfie. To nie była jajbardziej udana konstrukcja - była trudna w regulacji i zawodna. Elf został zastąpiony automatem oddechowym Kajman – była to konstrukcja jednostopniowa, ale z odciążeniem i wspomaganiem.

Elf automat oddechowy

Elf automat oddechowy

Elf automat oddechowy

Elf schemat I stopnia

Elf automat oddechowy

Elf schemat II stopnia