Nurkowanie rekreacyjne

nurkowanie rekreacyjne


Jak zacząć nurkować?

Nurkowanie jest obecnie bardzo popularne, wiele osób na wyjeździe w rejony tropikalne, zostaje wprost oczarowana życiem podwodnym. Decyzja o rozpoczęciu nurkowania jest oczywistą konsekwencją. Jak zacząć nurkować? Kto może nurkować? Czy nurkowanie jest niebezpieczne? To tylko niektóre pytania. Wszystko o nurkowaniu znajdziesz na naszej stronie nurkomania.pl, ale jeżeli jesteś naprawdę początkujący zobacz stronę jak zacząć nurkować?


Nurkowanie - podstawowe umiejętności

Nurkowanie - podstawowe umiejętności

Poniżej zamieszczam szereg umiejętności niezbędnych aby bezpiecznie nurkować. Przedstawione umiejętności uczą na podstawowych kursach nurkowania. Wiem, że niektóre ćwiczenia mogą się minimalnie różnić, między poszczególnymi federacjami nurkowymi, zajmującymi się szkoleniem płetwonurków, ale główne elementy będą zachowane.


Doskonała pływalność

Doskonała pływalność

Wielu początkujących nurków ma olbrzymie trudności, aby poradzić sobie z zachowaniem właściwej pływalności w wodzie. Machanie rękami w celu złapania równowagi, zbyt nerwowe oddychanie to podstawowe grzechy. Zobacz co możesz poprawić?


Nurkowanie wrakowe

Nurkowanie wrakowe

Wraki to hasło elektryzuje wszystkich nurków. W przypadku nurkowań morskich, wraki to najczęściej zatopione statki lub samoloty, przy nurkowaniu w jeziorach lub kamieniołomach mamy do czynienia z różnymi elementami, jak zatopiony samochód, autobus, samolot, koparka czy nawet czołg.


Nurkowanie nocne

Nurkowanie nocne

Nurkowanie w nocy posiada zupełnie inny charakter niż nurkowanie dzienne. Nurkowanie nocne posiada posmak tajemniczości i niepokoju. Pozwala poznać nocne życie akwenu, często znacznie bogatsze niż to za dnia. Często nurkowania nocne są dużo bardziej atrakcyjne, niż te w świetle dnia.


Nurkowanie głębokie

Nurkowanie głębokie

Deep Diver czyli specjalizacja nurkowania głębokiego pozwala nurkować na głębokość 40m. Może się wydawać że odległość między 30 m a 40m to niewiele, jednak dla wielu nurków po wielki skok jakościowy.


Skafander suchy

Skafander suchy

Penetracja wraków Bałtyku, stref jeziora poniżej termokliny, czy nurkowanie podlodowe wymaga zastosowania odpowiedniej ochrony termicznej. Wie o tym każdy, kto wychodząc z nurkowania nie był w stanie utrzymać w ręce kubka z herbatą.


Enriched Air

Enriched Air

Kursu Specjalizacyjny PADI "Nurek Nitroksowy" zaznajomi Cię z procedurami, zasadami bezpieczeństwa, niebezpieczeństwami, ryzykiem, korzyściami i teorią bezdekompresyjnego nurkowania na wzbogaconym powietrzu zawierającym od 22% do 40% tlenu.


Fotografia podwodna

Fotografia podwodna

Jak pod wodą zrobić dobre zdjęcie ? To proste: znajdź dobry temat, uchwyć kolory, dostrzeż właściwą kompozycję, dobierz parametry ekspozycji, ustaw ostrość i na koniec naciśnij spust aparatu.


Specjalista sprzętowy

Specjalista sprzętowy

Czy wiesz jaki automat oddechowy kupić i dlaczego? Czy warto kupować sprzęt używany, a jeżeli tak to jaki? Czy wiesz jak działa twój automat oddechowy? Czy wiesz jak uniknąć awarii sprzętu? Czy potrafisz wykonać proste naprawy? Jeżeli nie to ten kurs jest dla Ciebie.


Sidemount

Sidemount

Sidemount czyli konfiguracja boczna - wymyślona dla nurkowań w jaskiniach europejskich, wszędzie tam gdzie należy się przeciskać przez wąskie syfony i szczeliny. Obecnie z impetem wchodzi do nurkowań rekreacyjnych.


Nurkowanie pod lodem

Nurkowanie pod lodem

Kurs nurkowania podlodowego uczy, jak bezpiecznie nurkować pod lodem: jak skonfigurować sprzęt, wybrać miejsce nurkowania, przygotować przerębel, spełnić zasady bezpieczeństwa i prawidłowej asekuracji.


Nurkowanie w górach

Nurkowanie w górach

Nurkowanie i góry, czy da się to połączyć? Tak i to z powodzeniem. Co prawda Polska nas nie rozpieszcza, pod względem możliwości mamy tylko Tatry, gdzie praktycznie nie można nurkować (Tatrzański Park Narodowy), ale w Austrii jest juz zupełnie inaczej. Należy więc zadać sobie pytanie - Jak nurkować w górach?.


Nurkowanie nawigacyjne

Nurkowanie nawigacyjne

Nawigacja pod wodą nie jest trudna, możemy wykorzystywać naturalne ukształtowanie dna oraz przyrządy pomiarowe: kompas i głębokościomierz. Prawidłowa ocena odległości również stanowi ważny element.


Nurkowanie z łodzi

Nurkowanie z łodzi

Strona ta ma na celu zapoznanie nurków z technikami oraz warunkami nurkowania z łodzi, zasadami przechowywania sprzętu, zachowania się na łodzi, fachową terminologią, aspektami prawnymi nurkowania z łodzi, metodami wchodzenia i wychodzenia z wody oraz radzenia sobie z chorobą morską.


Nurkowanie kawernowe

Nurkowanie kawernowe

Czy widzisz światło? Jeśli nurkujesz w pobliżu wejścia do jaskini, gdzie naturalne światło zawsze jest widoczne, to jesteś w strefie kawerny. Częścią zabawy jest odkrywanie tajemnic ukrytych w jaskiniach na całym świecie. Jednak koniecznie musisz posiadać wiedzę i umiejętności, aby zrobić to bezpiecznie.


Nurkowanie jaskiniowe

Nurkowanie jaskiniowe

Nurkowanie jaskiniowe to działalność nurkowa polegające na penetracji zatopionych jaskiń lub zatopionych budowli (kopalnie, wyrobiska górnicze). W tego typu nurkowaniu nie ma możliwości wyjścia bezpośrednio do góry, ogranicza nas strop. Wyjście jest możliwe tylko w określonych miejscach.


Nurkowanie wielopoziomowe

Nurkowanie wielopoziomowe

Praktycznie każde nurkowanie jest wielopoziomowe, kiedy zaczynamy nurkować, planujemy nurkowanie przy pomocy tabel dekompresyjnych lub komputera nurkowego. Tabele zakładają tylko nurkowania jednopoziomowe. Aby zoptymalizować czas bezdekompresyjny, należy planować nurkowania wielopoziomowe.


Nurkowanie w prądzie

Nurkowanie w prądzie

Nurkowanie w prądzie - jednych przeraża, a dla innych jest zwykłym nurkowanie. Na świecie jest wiele miejsc, gdzie każde nurkowanie jest nurkowaniem w prądzie. Jeżeli nauczysz się właściwych technik pokochasz nurkowanie w prądzie.


Nurkowanie z skuterem

Nurkowanie z skuterem

Nurkowanie ze skuterem to doskonała zabawa, jeżeli lubisz jeździć na motorze, to skuter jest jego podwodnym odpowiednikiem. Oczywiście skutery podwodne, nie służą tylko do zabawy, są nieodzownym elementem sprzętu nurkowego w wielu podwodnych projektach, szczególnie tych bardziej skomplikowanych.


Poszukiwanie i wydobywanie

Poszukiwanie i wydobywanie

Zagubione czy utopione przedmioty mogą być małe jak np. kluczyki od samochodu, lub duże jak np. jacht motorowy. Wielkość w zasadzie nie ma znaczenia, praktycznie można wyciągnąć wszystko, dzięki sile wyporu.


Podstawowa zasada nurkowania:

"planuj swoje nurkowanie i nurkuj jak planowałeś"

Pamiętaj, aby podczas nurkowania przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Sprawdź czy wykonujesz prawidłowo wszystkie podstawowe umiejętności (ćwiczenia), z szczególnym uwzględnieniem sprawdzenia bezpieczeństwa. Mam nadzieję, ze zdajesz sobie również sprawę jak ważna jest właściwa konfiguracja sprzętu. Właściwy sprzęt do nurkowania jest niezmiernie ważny.