Boja Awaryjna!

nurkowanie techniczne


Nie wszystkie nurkowania techniczne przebiegają zgodnie z planem, zdarzają się sytuacje awaryjne, na takie sytuacje należy mieć drugą boję w kolorze żółtym. Obecnie przyjętym standardem jest, że boja awaryjna ma kolor żółty. Żółty jest dobrze widoczny i dobrze kontrastuje z powierzchnia wody.

Gdziekolwiek jesteśmy zastanówmy się dwa razy przed wypuszczeniem żółtej boji, aby nie spowodować zamieszania na powierzchni i wszczęcia akcji ratowniczej bez potrzeby. Nadużywany znak straci swoje znaczenie i powoduje w przyszłości brak reakcji ze strony innych nurków.

Dobrze po obu stronach boji napisać wodoodpornym pisakiem i DUŻYMI LITERAMI słowo "HELP" czy "EMERGENCY" co będzie jednoznacznie identyfikować boję jako awaryjną. Dodatkowo wskazane jest by na boji umieścić swoje nazwisko lub nick.

Koniecznie napisz na boji:

HELP!"

czy

"EMERGENCY!"

Dlaczego kolor boji dekompresyjnej jest ważny?

Boja może być w zasadzie w dowolnym kolorze, oprócz koloru żółtego, który jest zarezerwowany dla boji AWARYJNEJ (ratunkowej). Boja powinna mieć:

Najlepiej napisy wykonać używając DRUKOWANYCH LITER.

Boję w żółtym kolorze należy wystrzelić tylko w sytuacji awaryjnej, kiedy nurek potrzebuje pomocy. Pojawienie się takiej boji na powierzchni może zapoczątkować działanie typowe w przypadku wypadku nurkowego - zatrzymanie nurkowania dalszych grup oraz organizowanie transportu do komory dekompresyjnej (wezwanie helikoptera lub łodzi ratunkowe). Podsumowując strzelając żółtą boję musimy mięć świadomość, że uruchamiamy na powierzchni akcję ratunkową. Przy nurkowaniach głębokich należy posiadać zawsze dwie boje: normalną (najczęściej czerwoną) oraz awaryjną (żółtą).

Czasami mogą być problemy z określeniem koloru boji, szczególnie w przypadku, gdy kolor boji jest wypłowiały, od słońca lub kontaktu z wodą. Dobrze jest wtedy zastosować inną procedurę. Strzelamy dwie boje na jednej lince. Kolejność boji należy ustalić. Dwie boje są już identyfikowane jednoznacznie jako sytuacja awaryjna.

Należy unikać boji dwukolorowych, z jednej strony czerwonych, a z drugiej żółtych. Mogą wprowadzać niepotrzebne zamieszanie.

boja awaryjna