Nauka pływania dla płetwonurków

Jak zacząć nurkować?


Spis treści

  • 1. Absolutne minimum
  • 2. Po co płetwonurkowi umiejętność pływania?
  • 3. Umiejętność oddychania bez maski
  • 4. Co to jest ABC?

1. Absolutne minimum

Minimum minimorum to przepłyniecie 200m (200m to 200m, a nie 8x25m, czy co 25m 1-2 minut przerwy) po powierzchni wody stylem dowolnym lub bez stylu w dowolnym czasie, oraz przepłyniecie 15m pod wodą. Takie wymogi daje startowo większość federacji nurkowych. Czy to wystarczy, aby zostać płetwonurkiem? Tak ale na kursie nurkowania nie będzie lekko.

Moim zdaniem na kurs nurkowania spokojnie damy sobie radę, kiedy przepływamy minimum 500m i woda nie leje się nam do nosa. Ten nos jest szczególnie ważny, bo to umiejętność, która na kursie sprawia najwięcej problemów. Jeżeli mamy pewne braki dobrze potrenować przed kursem. Poniżej podam co wato potrenować.

2. Po co płetwonurkowi umiejętność pływania?

Płetwonurek powinien umieć pływać. Czym lepiej czujemy się w wodzie, tym nurkowanie sprawia nam więcej przyjemności. Nie ma nic gorszego niż strach, że w przypadku pogorszenia się warunków nurkowania, silny prąd, duża głębokość nie poradzimy sobie. Umiejętność pływania w ABC (masce, fajce i płetwach) jak i bez niego należy doskonalić, trening czyni mistrza. Z własnego doświadczenia wiem, że samemu trudno się zmusić do rzetelnego treningu, najlepiej zrobić to w dowolnym klubie nurkowym, który prowadzi baseny. Pływanie w grupie pod nadzorem instruktora motywuje do zwiększonego wysiłku. Ćwiczenia pływackie w ABC na basenie spowodują, że staniemy się również lepszym płetwonurkiem. Płetwonurkowie do pływania wykorzystują płetwy, więc ucz się pływać w płetwach.

Mam cztery dobre wiadomość dla płetwonurków:

  1. pływanie w płetwach jest znacznie prostsze niż bez płetw (przyjemność jest tym większa, im mamy lepsze płetwy. Przeczytaj więc, jak dobrze wybrać płetwy - nie kupuj więc najtańszych płetw, w pierwszym napotkanym sklepie),
  2. w nurkowaniu do pływania używa się tylko nóg, ręce nie biorą udziału w pływaniu. Musisz więc tylko opanować prace nóg.
  3. zaczynając używany tylko jednego stylu - kraula, więc dokładnie zapoznaj się z tym stylem - z pewnością wystarczy do nurkowania rekreacyjnego. Oczywiście doświadczeni nurkowie używają również delfina, a nurkowie techniczni frog kicka, ale tym na razie nie zaprzątaj sobie głowy.
  4. nie musisz machać cały czas nogami, aby nie utonąć - pod wodą nogi służą tylko do tego, aby się przemieszczać do przodu, jeżeli przestaniesz nimi machać, po prostu się zatrzymasz, jednak twoja pozycja, nie powinna się zmieniać, nie powinieneś ani tonąć ani wynurzać się. Do regulacji pływalności służy kamizelka ratowniczo-wyrównawcza, a pływalności nauczysz się na kursie nurkowania, wykonując takie ćwiczenia jak balansowanie na płetwach, czy zawiśnięcie w toni.

Dla nie płetwonurków, również mam dobą wiadomość, również możecie zaczynać naukę od pływania w płetwach, będzie znacznie łatwiej. Tu ważna uwaga, żabka (styl klasyczny) nie nadaje się pływania w płetwach.

nauka pływania dla płetwonurków

Pływanie w płetwach jest znacznie prostsze, niż bez płetw (przyjemność jest tym większa, im mamy lepsze płetwy.

3. Umiejętność oddychania bez maski

Umiejętność oddychania bez maski - niby to nic takiego, jednak czasami dla niektórych osób jest to prawdziwa droga przez mękę. W nurkowania zdarza się czasami zalanie maski wodą, wodę oczywiście łatwo możemy usunąć z maski wykonując do niej wydech nosem, jednak przez chwilę musimy oddychać mając nos zanurzony w wodzie. Sytuacja taka powinna być dla płetwonurka czymś normalnym, co nie wpływa na przebieg nurkowania - jeżeli w Tobie woda w masce (lub zanurzenie twarzy pod wodę) powoduje lęk i przerażenie a woda leje się do nosa - musisz nad tym popracować. Przeczytaj koniecznie, już teraz stronę: oczyszczenie maski z wody.

Można jednak zacząć prościej, potrzebna jest jednak fajka nurkowa i okularki pływackie (okularki nie są konieczne, jeżeli potrafimy otworzyć oczy pod wodą - z otwartymi oczami jest mniej strasznie niż z zamknietymi). Wkładamy do ust fajkę i zanurzamy głowę pod wodę na tyle, aby nos był pod wodą (nie trzymamy nosa rękami, ani nie zakładamy na niego żadnych klipsów, musi być możliwość swobodnego oddychania przez nos), i staramy się oddychać przez fajkę. Trenujemy tak długo, aż woda nie leje się do nosa. Drugi etap tego ćwiczenia to pływanie w płetwach kraulem (tylko nogi) po powierzchni wody oddychając przez fajkę – za jednym zamachem uczymy się dwóch umiejętności – pływania w płetwach i nie wciągania wody nosem.

Na koniec zdradzę wielki sekret – woda nie wlewa się do nosa sama, to my ją wciągamy, problem jest w nas i to my musimy nauczyć nasz mózg, aby wody nie wciągał. Osoby opływane nie mają z tym problemu.

4. Co to jest ABC?

Pod nazwą ABC w nurkowaniu kryje się maska, fajka i płetwy. To elementy sprzętu nurkowego, które warto mieć własne z kilku powodów. Po pierwsze - dopasowanie, po drugie – higiena. Wszystkie informacje znajdziesz na stronie maska, fajka, płetwy.

nauka pływania dla płetwonurków

Jestem gorącym zwolennikiem treningu basenowego. Dobre umiejętności pływackie oraz umiejętności bezdechowe przydają się w wielu sytuacjach pod wodą.