Open Water Diver PADI

kursu nurkowania dla początkujących

Kurs Open Water Diver PADI (OWD) (stopień podstawowy) jest najpopularniejszym i najbardziej uznanym kursem dla początkujących nurków na świecie. Program tego kursu umożliwia opanowanie podstawowych umiejętności nurkowych, a po jego ukończeniu otrzymuje się uznawany na całym świecie wydany przez PADI certyfikat Open Water Diver PADI uprawniający do samodzielnego nurkowania do głębokości 18 metrów. Najpopularniejsza forma to kurs weekendowy, w tej formie kurs trwa 4dni i jest podzielony na dwa moduły po 2dni: moduł Teoria+Basen i moduł Wody Otwarte

Kurs nurkowania OWD PADI

2019.10.12-13 sobota 08:45 sala wykładowa - moduł Teoria+Basen - wymagany kontakt z instruktorem.
Nurkowanie na wodach otwartych 19-20.10.2019 start z Krakowa o 10:00, jedziemy do Jaworzna na Koparki.

Moduł Wody otwarte proponowany termin czerwiec-wrzesień - zdesperowani mogą skończyć wcześniej, ale woda będzie bardzo zimna)

W celu zapisania się na kurs należy skontaktować się z instruktorem. Prowadzimy zajęcia w małych grupach przeważnie 4 osobowych. Najtrudniej jest zrobić pierwszy krok, później jest znacznie łatwiejj. Pierszy krok to kontakt z instruktorem telefoniczny (preferowany) lub przez e-mail.

Kursy prowadzimy w trzech systemach:

 • weekendowo - bardzo intensywna forma, kurs trwa cztery dni, pierwsze dwa dni 9-10godzin, dzień 3-4 6-8godzin. Przeważnie są to dwa weekendy.
 • wieczorowo - teoria i baseny są wieczorami 1-3 razy w tygodniu (zależy od oczekiwań grupy), wody otwarte przeważnie w weekend (4 nurkowania, dwa jednego dnia dwa drugiego). Całkowity czas kursu od 1-3 miesięcy.
 • forma ciągła - obóz - kurs zaczyna się i trwa kilka kolejnych dni. Przeciętny czas trwania kursu Open Water Diver Padi to 4-5dni.

Co najmniej 4 dni: teoria 5 modułów + basen 5 modułów, 4 nurkowania.

Kurs weekendowy

Zaczynamy o 8:45 na ulicy Kapelanka 1A - do godziny około 13 wykłady i obiad (zamawiamy na sale wykładową – najczęściej pizza). Jedziemy na basen Wisły i tam zajęcia do około 18:30

W niedzielę tak samo tylko skończymy około 18:00

Nie trzeba się specjalnie przygotowywać – chyba że ktoś słabo pływa to warto iść na basen potrenować. Jest egzamin pływacki 200m bez płetw albo 300m w płetwach.

Część teoria + basen obejmuje: 5 modułów teoretycznych, 5 basenów, sprzęt nurkowy na basen, opłatę za basen.
Część wody otwarte obejmuje: 4 nurkowania na wodach otwartych, opłatę za wejście na wody otwarte, sprzęt nurkowy, zdanie kwizu i egzaminu teoretycznego.

Kurs podstawowy PADI Standard Konfort VIP w cenie certyfikat
OWD całość 1450zł 1700zł 2400zł [1] 150zł
OWD teoria+basen 750zł 850zł 1100zł [2] -
OWD wody otwarte 700zł 850zł 1300zł [3] 150zł
dodatkowy basen 150zł 200zł 300zł [7] -
Kursy zaawansowane PADI Standard Konfort VIP w cenie certyfikat
AOWD [*] 700zł 800zł 1000zł [4] 150zł
Rescue [*] 800zł 1000zł 1400zł [4] 150zł
DM [*] 2300zł 2800zł 3500zł Crew Pack 550zł
Specjalizacje PADI Standard Konfort VIP w cenie certyfikat
Doskonała pływalność [**] 400zł 500zł 500zł [5] 150zł
EFR 300zł 400zł 500zł [książka] 100zł
Nurkowanie na nitroksie 350zł 400zł 500zł [książka] 150zł
Suchy skafander [*] 450zł 550zł 650zł [4] 150zł
Nurkowanie wrakowe [*] 500zł 600zł 700zł [5] 150zł
Nurkowanie głębokie [*] 600zł 700zł 800zł [4] 150zł
Nurkowanie nocne [*] 450zł 500zł 600zł [5] 150zł
Nurkowanie pod lodem [*] 500zł 600zł 700zł [5] 150zł
Specjalista sprzętowy [**] 300zł 400zł 500zł - 150zł
Sidemount [*] 600zł 700zł 800zł [5] 150zł
Warsztaty 120zł 250zł 400zł [6] -
2 nurkowanie z instruktorem 200zł 300zł 500zł [8] -

Kurs Standard - grupa 4-8 osób - termin ustalony z góry.
Kurs Komfort - 2 osoby + wybór terminów.
Kurs VIP - 1 osoba + wybór terminów.

[1] - w cenie wszystko: książka, sprzęt nurkowy, wejście na basen, przejazd do Jaworzna na Koparki, wejście na Koparki lub inny akwen.
[2] - w cenie wszystko: książka, sprzęt nurkowy, wejście na basen.
[3] - w cenie wszystko: sprzęt nurkowy, przejazd do Jaworzna na Koparki, wejście na Koparki lub inny akwen.
[4] - w cenie: książka, butle z powietrzem i balast. W cenie nie ma pozostałego sprzętu nurkowego.
[5] - w cenie: butle z powietrzem i balast. W cenie nie ma pozostałego sprzętu nurkowego.
[6] - w cenie: wejście na basen 2x45min, butla 12l z powietrzem i balast. W cenie nie ma pozostałego sprzętu nurkowego - komplet sprzętu na basen (pianka, automat oddechowy, skrzydło, ABC) - 50zł/doba (lub według cennika).
[7] - w cenie: sprzęt nurkowy, wejście na basen.
[8] - w cenie: opieka instruktora + omówienie problemów i błędów, oraz metody poprawnego działania.
[*] - cena nie zawierają opłat za wstęp na dany akwen i kosztów przejazdu - zobacz więcej wody otwarte.
[**] - kurs kończy się certyfikatem - warsztaty bez certyfikatu.

Opłata za cały sprzęt na czas kursu 40zł/doba (lub według cennika).
Dopłata do skafandra suchego 60zł/doba.

Wymagania wstępne:

Minimalny wiek: 15 lat lub 12 lat dla Junior OWD.

Umiejętność pływania w stopniu umożliwiającym przepłynięcie 200m bez płetw lub 300m w płetwach. Styl pływaki dowolny lub bezstylowo. Należy również wykazać się umiejętnością "leżenia na wodzie" przez czas 10minut (w trakcie leżenia można ruszać rękami i nogami, chodzi głównie o to, aby stać w miejscu).

Jeżeli jest problem ze spełnieniem tych minimalnych wymogów warto przed kursem trochę potrenować. Pomocne z pewnością będą informacje na stronie nurkowanie z fajką. Warto kupić sprzęt podstawowy tzn. maskę, fajkę i płetwy oraz potrenować pływanie w płetwach, pływanie z fajką i oczyszczanie maski z wody.  Tu dodam, że pływanie w płetwach jest znacznie łatwiejsze niż pływanie bez płetw.

Uprawnienia

Możliwość nurkowania bez instruktora (samodzielnego, ale z partnerem) do głębokości 18 metrów.


Kontakt z instruktorem »

Terminy Zakrzówek »

kurs nurkowania OWD PADI (Open Water Diver)

Jeżeli czytasz ten tekst, pewnie zastanawiasz się nad rozpoczęciem nowej przygody NURKOWANIA. Zastanawiasz się czy to sport dla Ciebie, czy podołasz wymaganiom intelektualnym i sprawnościowym. Materiał teoretyczny nie jest trudny, jest napisany prostym i jasnym językiem, nie ma w nim skomplikowanych wzorów ani trudnych kwestii. Jest do opanowania nawet przez 12-latka. Co do sprawności fizycznej są większe wymagania, musisz umieć pływać, ale nie martw się jest to poziom bardzo podstawowy. Na kursie przejdziesz prosty test, przepłyniesz po powierzchni 200m bez płetw lub 300m w płetwach, sam wybierzesz, który sposób wolisz. Dodatkowo należy utrzymać się na wodzie (leżenie na wodzie) przez 10 minut.

Filozofia PADI " Zacznij nurkowanie już dzisiaj! " oferuje możliwość rozpoczęcia nurkowania ... natychmiast! Kiedy wykonasz pierwszy oddech pod wodą, otworzysz przed sobą drzwi do nowej przygody, hobby i formy spędzania wolnego czasu. Będziesz miał okazję odbycia w bezpiecznych warunkach basenowych swojego pierwszego nurkowania.

Kurs nurkowania Open Water Diver PADI jest najpopularniejszym i najbardziej uznanym kursem dla początkujących nurków na świecie. Program tego kursu umożliwia opanowanie podstawowych umiejętności nurkowych, a po jego ukończeniu otrzymasz uznawany na całym świecie wydany przez PADI certyfikat Open Water Diver uprawniający do samodzielnego nurkowania do głębokości 18 metrów.

kurs nurkowania OWD PADI (Open Water Diver)

Kurs nurkowania, w systemie PADI, pozwoli Ci zapoznać się ze sprzętem nurkowym, jego obsługą oraz umożliwi w prosty, efektywny i bezpieczny sposób nauczenia się oraz doskonalenia podstawowych umiejętności nurkowania. Założeniem kursu jest nie tylko nauka nurkowania, ale także sprawienie przyjemności jego uczestnikom, którzy w prosty sposób mogą zdobyć odpowiednią wiedzę.

kurs nurkowania OWD PADI (Open Water Diver)

Osoby uczestniczące w zajęciach powinny spełniać podstawowe wymagania stawiane nurkom. Są one do spełnienia przez każdego zdrowego człowieka. Zasadniczym kryterium jest ogólna sprawność fizyczna.

Przebieg kursu Open Water Diver PADI

Kurs składa się z trzech części obejmujących:

 1. Pięć modułów teoretycznych (podręcznik, testy, video i wykład) około 10h
 2. Pięć nurkowań na basenie w całym sprzęcie, gdzie nauczysz się podstawowych umiejętności (5 spotkań po około 3-4h lub 3 spotkania po około 5h)
 3. Cztery nurkowania na wodach otwartych (dwa dni po około 7h - przeważnie jeden weekend).

Zajęcia teoretyczne pozwolą Ci zapoznać się z podstawami niezbędnej wiedzy do bezpiecznego przebywania pod wodą. Pełen sukces osiągniesz jednak wtedy gdy będziesz aktywnie uczestniczyć w zajęciach. Ćwiczenia praktyczne odbywają się zazwyczaj na pływalni, jednak w niektórych wypadkach możliwe jest wykonanie ich, w pewnym zakresie, również na wodach otwartych (wszędzie tam, gdzie warunki akwenu odpowiadają warunkom zastanym na basenie). Zajęcia te umożliwią sprawdzenie w praktyce wiedzy teoretycznej podawanej na wykładzie, będąc jednocześnie sprawdzianem podstawowych umiejętności nurkowych.

kurs nurkowania OWD PADI (Open Water Diver)

Trening na wodach otwartych służy doskonaleniu wiedzy praktycznej w typowych sytuacjach, zdarzających się pod wodą. Pozwala on ocenić zdobyte umiejętności. Struktura kursu umożliwia dopasowanie go do indywidualnych umiejętności uczestnika i wyjście naprzeciw Twoim oczekiwaniom. Podczas nurkowań treningowych w akwenach otwartych będziesz mógł poznać warunki nurkowania oraz środowisko podwodne okolicznych wód, w których będziesz nurkować po zakończeniu kursu.

Planowane jest Twoje uczestnictwo w czterech nurkowaniach z automatem oddechowym oraz w jednym ze sprzętem ABC (zależnie od potrzeb określanych przez instruktora). W czasie trwania kursu otrzymasz wszelką pomoc od instruktora prowadzącego zajęcia, żebyś mógł w pełni zrozumieć omawianą problematykę. Pamiętaj, że Twój opiekun jest profesjonalnie wykształconym instruktorem, który w każdej chwili służy pomocą i radą. Powinieneś więc stawiać jak najwięcej pytań, otrzymując w zamian osobiste zaangażowanie z jego strony. Celem instruktora jest pomoc w wypełnieniu zadań stojących przed Tobą w czasie trwania kursu.

Po uzyskaniu stopnia Open Water Diver PADI uzyskasz uprawnienia do:

 1. Nurkowania z partnerem o podobnym stopniu wyszkolenia do 18 metrów bez konieczności przebywania pod bezpośrednią lub pośrednia opieką czy nadzorem instruktora, korzystania z wszelkiego rodzaju działalności nurkowych
 2. Uczestnictwo w kursie w zaawansowanym kursie nurkowym PADI Advanced Open Water Diver
 3. Uczestnictwo w części kursów specjalistycznych

Szkolenie kursy

My również szkolimy na stopień Open Water Diver PADI, miło nam będzie, jeżeli wybiorą Państwo takie szkolenie w naszej szkole. Działamy w Krakowie, zajęcia basenowe prowadzone są na basenie "Wisły" przy ulicy Reymonta, a zajęcia na wodach otwartych na Zakrzówku ,który jest jednym z najlepszych akwenów nurkowych w Polsce. Zapraszamy - najtrudniej jest zacząć. Zrób teraz pierwszy krok - zadzwoń do instruktora i zgłoś chęć uczestnictwa w kursie nurkowania Open Water Diver PADI. Zobacz koniecznie zdjęcia z kursów OWD PADI.

Materiał dodatkowy dla kursu OWD

Mam nadzieję, że powyżej znalazłeś odpowiedzi na wszystkie interesujące Cię pytania i podjąłeś decyzję, czy nurkowanie to sport dla Ciebie. Ta część, czyli materiał dodatkowy, to informacje dodatkowe przygotowane specjalnie, abyś mógł od razu zapoznać się z szczegółami kursu. Wszystko to poznasz bezpośrednio na kursie, więc nie musisz tego czytać. Ja ze swej strony oczywiście zachęcam do przeczytania całości.

Jakie umiejętności warto przećwiczyć przed kursem?

Kurs będzie znaczni przyjemniejszy, jeżeli przed przystąpieniem do niego opanujemy dwie proste czynności - obie są bardzo proste i w większości przypadków nie sprawiają większych problemów. Co to za umiejętności?

 1. Umiejętność pływania kraulem w płetwach - to podstawowy sposób poruszania się pod wodą w płetwach, do pływania używamy tylko nóg, ręce nie są używane - nie machamy nimi, jest to duży błąd. Praca nogi jest bardzo prosta: ruch wykonujemy tylko z biodra, noga w kolanie jest prosta a stopa maksymalnie odchylona do tyłu, tak aby płetwa tworzyła wraz z nogą linię prostą. Ruchy nóg są powolne a rozchylenie piór płetw wynosi od 0,5m-1m. Więcej znajdziesz na stronie pływanie kraulem w płetwach. Jeżeli pływasz tzw. "rowerkiem" (machając nogą w kolanie) to teraz nadchodzi najwyższy czas, aby się tego oduczyć.
 2. Umiejętność oddychania bez maski - niby to nic takiego, jednak czasami dla niektórych osób jest to prawdziwa droga przez mękę. W nurkowania zdarza się czasami zalanie maski wodą, wodę oczywiście łatwo możemy usunąć z maski wykonując do niej wydech nosem, jednak przez chwilę musimy oddychać mając nos zanurzony w wodzie. Sytuacja taka powinna być dla płetwonurka czymś normalnym, co nie wpływa na przebieg nurkowania - jeżeli w Tobie woda w masce (lub zanurzenie twarzy pod wodę) powoduje lęk i przerażenie a woda leje się do nosa - musisz nad tym popracować. Przeczytaj koniecznie, już teraz stronę: oczyszczenie maski z wody.

Umiejętności nurkowe

Myślę, że jesteś zainteresowany, jakich umiejętności nauczysz się na zajęciach basenowych. Oto niektóre z nich, niekoniecznie ustawione we właściwej kolejności. Nie przejmuj się ich ilością większość jest bardzo prosta.

Na brzegu

Na powierzchni wody

Pod wodą

Ćwiczenie freedivingowe

Z ćwiczeń nadprogramowych warto zerknąć na:

Logbook - pamiętnik naszych nurkowań

Każdy płetwonurek wypełnia logbook - czyli rejestr nurkowań. Logbook zawiera spis naszych nurkowań. Tych szkoleniowych i tych nie szkoleniowych. Świadczy o naszym doświadczeniu. Możemy się z niego dowiedzieć o ilości przeprowadzonych nurkowań oraz czasie spędzonym pod wodą. Pełni rolę pamiętnika nurkowego. Przykładowy wzór oraz opis sposobu wypełniania znajdziesz na stronie logbook.

Jeżeli posiadasz już stopień podstawowy Open Water Diver, warto pomyśleć o kolejnym stopniu - Advanced Open Water Diver PADI, poszerzysz swoje umiejętności do poziomu pozwalającego nurkować do 30m, oraz poprawnie nawigować.