Nurkowanie w suchym skafandrze

skafander suchy


Spis treści

1. Wstep

Skafander suchy jest obecnie równie powszechnie używany jak skafander mokry. Nurkowania jako dziedzina aktywności sportowo-rekraacyjnej bardzo dynamicznie się rozwija, liczebność środowiska nurkowego znacznie wzrosła. Penetracja wraków Bałtyku, stref jeziora poniżej termokliny, czy nurkowanie podlodowe wymaga zastosowania odpowiedniej ochrony termicznej. Wie o tym każdy, kto wychodząc z nurkowania nie był w stanie utrzymać w ręce kubka z herbatą. Dobrym rozwiązaniem jest skafander suchy. Skafander suchy jest obecnie równie powszechnie używany jak skafander mokry.

Kurs nurkowanie w skafandrze suchym PADI CMAS

Kurs nie jest długi, trwa od 1-2 dni i obejmuje przeważnie dwa nurkowania oraz teorię. Po dwóch nurkowaniach nie jest się oczywiście specjalista w tej dziedzinie, ale poznanie właściwych procedur pod okiem instruktora pozwala szlifować umiejętności.

2. Dlaczego nurkujemy w suchym skafandrze?

Wymienię dwa główne powody:

  1. bardzo duży komfort cieplny na powierzchni jak i pod wodą.
  2. łatwość ubierania (dotyczy skafandrów membranowych)

Poniższy opis proszę potraktować jako materiał uzupełniający do "Kursu nurkowania w suchych skafandrach". Tylko kurs praktyczny pod okiem instruktora pozwoli bezpiecznie wykonać "pierwsze kroki". Jeżeli poniższy tekst Cię zachęci zapraszam na kurs który trwa w większości organizacji dwa dni (teoria + dwa nurkowania).

doskonała pływalność - skafander suchy

3. Budowa skafandra suchego

Mam nadzieję, że zapoznałeś(aś) się z:

  1. budową suchego skafandra oraz jak korzystać z zaworu dodawczego i upustowego,
  2. co włożyć pod suchy skafander, czyli co jeszcze należy kupić aby nurkowanie w suchym skafandrze było przyjemne - bielizna i ocieplacz. Do każdego skafandra jest potrzebne dodatkowe ocieplenie nawet w ciepłych wodach. Na Morzu Czerwonym jest to tylko bielizna, w polskim jeziorze nawet w lecie będzie to i bielizna i ocieplacz. Oczywiście grubość ocieplacza będzie zależała od materiału z jakiego wykonany jest skafander. Przy skafandrach suchych wykonanych z neoprenu często ocieplacz nie jest konieczny, przy wykonanych z trylaminatu nie da się bez niego wejść do wody. Mechanizm marznięcia w skafandrach wykonanych z trylaminatu jest inny niż w mokrej piance. Pianka sama w sobie posiada właściwości izolacyjne, trylaminat nie, i w związku z tym w takim skafandrze można dużo szybciej zmarznąć w przypadku złego ocieplenia ciała.
  3. Prawidłowe rozłożenie balastu, jest również bardzo ważne. Balast może być czy to na pasie balastowym czy w BCD jako balast zintegrowany. Balast to ważny temat, ponieważ ilość balastu jest spora 10-14kg, co przy nurkowaniach powtórzeniowych może spowodować dotkliwe bóle kręgosłupa. Sam wiem coś o tym, nurkując w długi majowy weekend w Chorwacji używałem skafandra suchego (bo co innego można używać gdy woda ma 14 stopni Celsjusza), zamiast BCD z płytą i dokręconym do niej balastem (jak używam standardowo) używałem zwykłego jacketu, więc cały balast był na pasie balastowym, po trzech dniach nurkowania kręgosłup dał o sobie znać. Nurkowanie już nie było takie przyjemne.
  4. rozumiesz że nurkowanie w skafandrze suchym bez odpowiednich rękawic (oczywiście najlepiej suchych) jest nieporozumieniem. Tu znajdziesz kilka rozwiązań ale i tak pamiętaj, że to wszystko i tak półśrodki, jedyne sensowne rozwiązanie to rękawice suche. Ta informacja tyczy się nurkowania w polskich wodach, do nurkowań w Morzu Śródziemnych wystarczą oczywiście rękawice neoprenowe, a w Morzu Czerwonym można nurkować nawet bez rękawic (wiem używanie rękawic np. w Egipcie jest zabronione).
  5. rękawice suche preferowane do suchego skafandra - stosowane tylko w skafandrach suchych, ale dające prawdziwy komfort i zadowolenie z nurkowania, co z tego że moje ciało jest chronione przed zimnem, skoro po wyjściu z wody nie jesteś w stanie utrzymać nawet kubka z herbatą? Wielokrotnie widziałem sytuacje, kiedy nurkowie mający nawet bardzo dobry skafander ale nie mający odpowiednich rękawic wychodzili z wody zmarznięci.
  6. wiesz również jak suszyć i zwijać oraz przechowywać skafander.
  7. znasz zasady eksploatacji skafandra suchego
  8. znasz również plusy i minusy skafandrów membranowych i neoprenowych.

4. Technika nurkowania w suchym skafandrze

Myślę że już najwyższy czas aby zapoznać się z:

  1. techniką nurkowania w suchym skafandrze, tu znajdziesz najważniejsze informacje o nurkowaniu w suchym skafandrze, z tym działem trzeba koniecznie się zapoznać.
  2. W zasadzie są dwie techniki pływania w skafandrze suchym - dobrze znać obie i stosować zależnie od okoliczności.

skafander suchy zawór dodawczy

5. Postępowanie w sytuacjach awaryjnych.

Postępowanie w typowych sytuacjach awaryjnych w czasie nurkowania w suchym skafandrze:

  1. zalanie skafandra suchego wodą
  2. zawór dodawczy samoczynnie napełnia skafander
  3. zablokowany zawór wylotowy,
  4. przypadkowe zgubienie balastu,
  5. nadmiar gazu w stopach
  6. obrócenie nogami do góry

5A. Zalanie skafandra suchego wodą

Najczęstsze przyczyny:

Postępowanie: Należy zakończyć nurkowanie, znaleźć przyczynę i ją zlikwidować. Jednak do wody wejdziemy pewnie dopiero po wysuszeniu skafandra i odzieży.

5B. Zawór dodawczy samoczynnie napełnia skafander

Bardzo niebezpieczna sytuacja. Może do niej dojść z trzech głównych powodów:

  1. zamarznięcia pierwszego stopnia automatu lub zaworu dodawczego
  2. zacięcia się zaworu dodawczego spowodowanego brakiem konserwacji,
  3. zewnętrznego zabrudzenia zaworu dodawczego np. piaskiem i zablokowania przycisku dodawczego

Postępowanie w takiej sytuacji jest tylko jedno, jak najszybciej należy wypiąć inflator z suchego skafandra i starać się wypuścić nadmiar gazu, aby zatrzymać wynurzanie.

5C. Zablokowany zawór wylotowy

W niektórych starszych typach zaworów, może dojść do zablokowania zaworu w pozycji maksymalnego zakręcenia. Pod wodą może być trudno odblokować zawór, więc najlepszym rozwiązaniem jest zakończyć nurkowanie. W trakcie wynurzania należy obsługiwać zawór ręcznie, przez naciskanie go ręką.

5D. Przypadkowe zgubienie balastu

Przypadkowe zgubienie balastu to duży problem. Dochodzi do takiej sytuacji prawie zawsze z winy nurka. Przyczyną może być: złe zapięcie klamry, zbyt luźne założenie pasa balastowego, zaczepienie klamrą o obiekt pod wodą lub złe zamocowanie balastu. Od tego, jaką część balastu utracimy, całość, połowę czy jeszcze mniej, będzie zależała nasza prędkość wynurzania. Naszym zadaniem będzie starać się maksymalnie zmniejszyć prędkość wynurzania.

Postępowanie: należy przyjąć pozycję spadochroniarza (ciało poziomo, nogi i ręce szeroko) staramy się stawiać jak największy opór wodzie. Można chwycić się liny opustowej, jeżeli jest dostępna, starać się złapać skał. W trakcie wynurzania należy pamiętać, aby nie wstrzymywać oddechu.

5E. Nadmiar gazu w stopach

Znowu nasza wina. Przypomnę, że pozycja pływania w skafandrze suchym powinna być pozioma, pewna odchyłka w dół do 15 stopni jest dopuszczalna i nie powoduje dodatkowych komplikacji. Nie można odchylać ciała w górę, bo to prowadzi do przemieszczania się powietrza do nóg. Należy pamiętać, że każde nadmierne podniesienie nóg do góry, może się skończyć problemami z pływalnością. Skrajny przypadek to obrócenie nogami do góry. Jeżeli będziemy działać szybko to łatwo sobie poradzimy z problemem. Należy jak najszybciej przejść do pozycji - głowa w górze nogi w dole. Powietrze przepłynie z nóg w stronę głowy i po problemie.

Aby wrócić do pozycji poziomej - należy zapracować mocno płetwami, jednocześnie zgiąć się w pasie, tak aby głowa poszła do góry a nogi w dół. Należy przejść do pozycji pionowej, z głową w górze a nogami w dół, nadmiar powietrza należy wypuścić przed zawór upustowy - bądź automatycznie, lub ręcznie. Po usunięciu nadmiaru powietrza przechodzimy do pozycji poziomej.

skafander suchy nadmiar gazu

5F. Obrócenie nogami do góry

To skrajny przypadek nadmiaru powietrza w stopach. Naszym zadaniem będzie przyjęcie pozycji odwrotnej to znaczy głową w górę. Jeżeli tego nie zrobimy, wynurzymy się w sposób niekontrolowany, z dużą prędkością na powierzchnię co w skrajnym przypadku może doprowadzić do urazu ciśnieniowego płuc lub choroby dekompresyjnej (wszystko zależy od głębokości i czasu nurkowania).

Aby nie dopuścić do wynurzenia należy zapracować mocno płetwami, jednocześnie zgiąć się w pasie, tak aby głowa poszła do góry a nogi w dół. Należy przejść do pozycji pionowej, z głową w górze a nogami w dół, nadmiar powietrza należy wypuścić przed zawór upustowy - bądź automatycznie, bądź ręcznie. Po usunięciu nadmiaru powietrza przechodzimy do pozycji poziomej.

skafander suchy nadmiar gazu

6. Najczęstsze błędy.

1. Woda dostaje się do skafandra przez zawór w dużych ilościach:

2. Woda dostaje się do skafandra przez zawór w małych ilościach :

3. Zawór upustowy ma zbyt mały przepływ (w czasie wynurzania powietrze za wolno wypływa z skafandra)

7. Tematy dodatkowe

Zapoznaj się również z następującymi tematami:

  1. Stosowane gazy do napełniania suchego skafandra
  2. Żabko-crawl styl pływania w suchym skafandrze.
  3. Pływanie do tyłu - back kick.