Advanced Open Water Diver PADI (AOWD)

płetwonurek zaawansowany


Eksploracja, podniecenie, doświadczenia. To jest to, o co chodzi w kursie PADI Advanced Open Water Diver. I nie, trzeba być "zaawansowanym" nurkiem, aby wziąć w nim udział - kurs AOWD zaprojektowano  tak, abyś mógł iść na niego prosto po kursu PADI Open Water Diver.

Kurs Advanced Open Water Diver pozwala zwiększyć twoją pewność siebie i budować nowe umiejętności nurkowe, dzięki czemu można czuć się bardziej komfortowo w wodzie. Jest to świetny sposób, aby nadal nurkować i uczyć się pod okiem instruktora PADI. Kurs bazuje na tym co nauczyłem się wcześniej i rozwija nowe możliwości, wprowadzając Cię w nowe obszary działalności nurkowej.

Kurs obejmuje pięć nurkowań posiadających charakter specjalizacji. Dwa nurkowania są obowiązkowe, głębokie i nawigacyjne, pozostałe do wyboru. Polecam doskonałą pływalność zerową, wrakowe i nocne, ale może być również fotograficzne, w skafandrze suchym, wielopoziomowe. Doskonały kurs na weekend.

Kurs nurkowania AOWD PADI


kurs nurkowania AOWD PADI (Advanced Open Water Diver) w Krakowie

Kolejnym stopniem po OWD PADI jest Advanced Open Water Diver  PADI (w skrócie AOWD). Spytasz po co mi ten stopień?  Po pierwsze formalnie poszerza twoje uprawnienia do nurkowań na głębokość 30m. Po drugie wykonujesz kolejne 5 nurkowań pod okiem instruktora w realnych warunkach, masz możliwość poznać nowe techniki i umiejętności, zapytać o rzeczy, których nie rozumiesz lub nie ma ich podręczniku. Unikasz dzięki temu błędów jakie mogą pojawić się przy samodzielnym nurkowaniu (oczywiście chodzi o nurkowanie samodzielnym z partnerem, bez instruktora). Wiele, oczywistych rzeczy nie jest opisanych w książkach, a z doświadczenia wiem, że dla początkującego płetwonurka to nie jest takie oczywiste. Jak to mówią "diabeł tkwi w szczegółach" a tych szczegółów, dowiesz się tylko od doświadczonego instruktora.

A teraz do rzeczy, kurs AOWD PADI formalniemożna odbyć bezpośrednio po kursie OWD, nie są wymagane dodatkowe nurkowania międzystopniowe. Dobrze jest jednak wykonać 2-6 nurkowań przed kursem, przekonasz się, że nurkowanie samodzielne bez instruktora to zupełnie inne przeżycie. Będziesz również wiedział, na jakie elementy szkolenia zwrócić szczególną uwagę - będziesz bardziej zmotywowanym kursantem. Jednak nie przesadź z ilością nurkowań, jeżeli zrobisz ich 50 czy 100, kurs AOWD PADI może już stracić na atrakcyjności, większość technik i umiejętności z kursu, będzie dla Ciebie już znana. Proponuję skorzystać z zasady "lepiej wcześniej niż później".

Kurs AOWD PADI składa się z pięciu nurkowań i trwa od2-3dni, można więc uzyskać certyfikat w jeden weekend.

Proponujemy kurs na jednym z najlepszych akwenów w Polsce - na Zakrzówku. Podstawowe atuty Zakrzówka to: czysta woda o widoczności dochodzącej do 10-15m w okresie czerwca i września, pionowe wapienne ściany opadające do głębokości 20m, zatopione drzewa oraz obiekty takie jak: autobus, nyska, pomosty, łódki. Wszystko to sprawia, że kurs nurkowania na tym akwenie to niezapomniane przeżycie. Dodatkowo w ramach kursu istnieje możliwość wykonania sesji fotograficznej, pamiątka z kursu pozostanie na zawsze nie tylko jako wpis w książeczce nurka.

kurs AOWD PADI

Nurkowanie głębokie na kursie AOWD - można zanurkować na 30m

nurkowanie głębokie

Nurkowanie wrakowe na kursie AOWD - tu odwiedzamy autobus na Zakrzówku

Następny stopień po kursie AOWD PADI to Rescue Diver PADI, gdzie nauczysz się jak postępować w czasie sytuacji awaryjnych, oraz jak pomagać nurkowi, który sobie nie radzi z zaistniałymi problemami. Oczywiście jeżeli jesteś zainteresowany rozwijaniem umiejętności nurkowania w nocy, w suchych skafandrach, na wrakach, z nitroksem itd, zapraszamy na specjalizacje, to świetne kursy, aby poznać techniki niezbędne do określonego rodzaju nurkowania.

nurkowanie wrakowe

Nurkowanie wrakowe na kursie AOWD - koparka w Jaworznie

nurkowanie nocne

Nurkowanie nocne na kursie AOWD - w nocy akwen wygląda zupełnie inaczej

Przebieg kursu AOWD:

 • w czasie kursy wykonujesz dwa nurkowania obowiązkowe : nawigacyjne i głębokie (18-30m) oraz trzy nurkowania do wyboru np. nocne, w suchym skafandrze i wrakowe
 • brak wykładów - omówienie materiałów przerobionych samodzielnie z książki
 • wszyscy uczestnicy kursów Advanced Open Water Diver muszą zaliczyć dwa obowiązkowe nurkowania. Nurkowania obowiązkowe mają na celu zorientowanie studentów w podstawach zaawansowanego nurkowania i obejmują następujące zajęcia:
  1. nawigacja podwodna - kombinacja nurkowania naturalnego i nawigacji z kompasem, techniki bardzo przydatne dla płetwonurka prowadzącego nurkowanie,
  2. nurkowanie głębokie - poznasz techniki i procedury niezbędne, aby nurkować bezpiecznie do głębokości 30m
 • Trzy z pięciu nurkowań są uważane jako do wyboru. Instruktor, może wybrać nurkowania do wyboru lub może także pozwolić uczestnikom kursu wybrać nurkowanie, które ich interesuje. Nurkowanie do wyboru obejmuje następujące opcje:
  1. Doskonała pływalność zerowa (trym) - utrzymywanie właściwej pływalności to podstawa bezpiecznego nurkowania, w tym temacie po kursie OWD na pewno można coś poprawić. Doskonała pływalność, będzie się przewijać przez wszystkie nurkowania kursu AOWD PADI. Jeżeli na poziomie OWD radziłeś sobie z tym dobrze teraz czas aby być w tym temacie doskonałym.
  2. Nurkowanie wrakowe - wraki to hasło elektryzuje wszystkich nurków. Wraki to najczęściej zatopione statki. Stan fizyczny oraz wielkość zatopionych jednostek jest bardzo różna. Na Zakrzówku mamy zatopiony autobus, nysę i domek. Wraki mogę być potencjalnie niebezpieczne, należy więc poznać niezbędne techniki i ograniczenia stosowane w tym typie nurkowań.
  3. Nurkowanie nocne - nurkowanie w nocy posiada zupełnie inny charakter niż nurkowanie dzienne. Posiada posmak tajemniczości i niepokoju. Pozwala poznać nocne życie akwenu. Często nurkowania nocne są dużo bardziej atrakcyjne, niż te w świetle dnia. Nocą, widzimy tylko to, co oświetlamy latarką, obszar widzenia zawęża się i dostrzegamy dużo więcej szczegółów, nocny świat jest przepiękny. Nurkowanie nocne wymaga zastosowanie dodatkowego oświetlenia. Każdy nurek powinien posiadać trzy źródła światła.
  4. Nurkowanie w suchym skafandrze - jeżeli zaliczyłeś nurkowanie poniżej termokliny, to pewnie rozumiesz do czego służy skafander suchy. Obecnie większość nurków, nurkujących w naszej strefie klimatycznej takich skafandrów używa. Można wymienić wiele zalet skafandra suchego, ja wymienię jedną - bardzo wysoki komfort cieplny.
  5. Nurek przyrodnik - wiedza przyrodnicza, wśród nurków jest przeważnie mała, warto więc poznać faune i florę naszych wód, przekonasz się,  że czasami warto zwolnić i przyjrzeć się co kryje dno Zakrzówka. Możesz zobaczyć raki, racicznice czy ślimaki.
  6. Nurek fotograf (fotografia podwodna) - nie wszystkim wystarcza wystarcza oglądanie królestwa Posejdona, jeżeli pragniesz zachować pamiątkę w postaci zdjęć, zainteresuj się fotografia podwodną. Powiesz, że to nic trudnego wystarczy nacisnąć spust migawki. Zacznij fotografować, a zobaczysz ile się będziesz musiał nauczyć.
  7. Nurkowanie w górach nurkowanie w akwenach położonych na wysokości powyżej 300m wymaga specjalnych procedur, nie są one trudne ale maja olbrzymie znaczenie ze względu na bezpieczeństwo. Na naszym kursie, ze względów logistycznych takich nurkowań wykonywać nie będziemy.
  8. Nurkowanie wielopoziomowe - praktycznie każde nurkowanie jest wielopoziomowe, kiedy zaczynamy nurkować, planujemy nurkowanie przy pomocy tabel dekompresyjnych. Tabele zakładają tylko nurkowania jednopoziomowe. Aby zoptymalizować czas bezdekompresyjny, należy planować nurkowania wielopoziomowe.
  9. Poszukiwanie i wydobywanie przedmiotów - nie tylko nurkowie gubią drobne elementy sprzętu, jak noże czy latarki zdarza się to również żeglarzom czy wędkarzom. Zagubione czy utopione przedmioty mogą być małe jak np. kluczyki od samochodu, lub duże jak np. jacht motorowy. Wielkość obiektu oraz ukształtowanie dna determinuje metodę poszukiwań.
  10. Nurkowanie z łodzi - większość nurkowań na morzu prowadzi się z łodzi, poznaj więc specyfikę takich nurkowań.
  11. Nurkowanie ze skuterem - to doskonała zabawa, jeżeli lubisz jeździć na motorze, to skuter jest jego podwodnym odpowiednikiem. Oczywiście skutery podwodne, nie służą tylko do zabawy, są nieodzownym elementem sprzętu nurkowego w wielu podwodnych projektach, szczególnie tych bardziej skomplikowanych.
  12. Nurkowanie w dryfie.
 • nauka polega na przeczytaniu odpowiedniego rozdziału podręcznika Adventures in Diving, wypełnieniu testu, sprawdzającego opanowanie materiału, oraz przeprowadzeniu jednego nurkowania danego typu.