Gdzie się szkolić czyli CMAS czy PADI?

pl.rec.nurkowanie


Hej!!! Jestem tu nowy w tej grupie. Czy może mi ktoś wyjaśnić który z kursów jest najlepszy (profesjonalizm, uznawanie papierka na świecie?) i który wybrać! Dzięki za pomoc i uwagi!

Ten temat był wałkowany już parokrotnie, niemniej pozwól ze przybliżę ci parę aspektów zagadnienia. Liczy się instruktor a nie organizacja. Sztuka nurkowania jest jedna i programy są podobne. To jest najważniejszy element do podjęcia decyzji. Wszystkie inne elementy są długo i trzecioplanowe i zaliczyć do nich można:

  • - bliskość do ośrodka szkolenia
  • - cena za kurs i długość szkolenia
  • - łatwość w uzyskaniu materiałów szkoleniowych i łatwość ich zrozumienia
  • - większy "komfort" w szkoleniu przez jednych lub drugich.

Jednocześnie pozwól że zauważę fakt że jesteś wyszkolony np. przez PADI nie powoduje ze jesteś członkiem organizacji. Członkiem zostaje się od stopnia Dive Master i pociąga to za sobą płacenie składek członkowskich, przestrzegania konkretnych postaw profesjonalnych i koleżeńskich.
Do tego dochodzą pewne przywileje jak lepsze ceny sprzętu Tzw. "key man", miesięczniki i czasami lepsze ceny za nurkowania w centrach pod patronatem PADI.

Nurkowie szkoleni przez PADI stanowią 92% wszystkich nurków na świecie. Decyzja jest skomplikowana niemniej nie powinna powodować bezsennych nocy.

"Les"

> Tak jak już kiedyś napisałem jest to wybór personalny. Nikt nie jest perfekt, wszędzie jest miejsce na udoskonalenie lub zmiany.

Dopóki jest to organizacja uznana na całym świecie i pozwól ze sobie pozwolę przytoczyć te najbardziej popularne i uznane, to jaka karta się posługujesz nie ma większego znaczenia. Kłopoty zaczynają się z chwila gdy jest to karta jednej z organizacji krajowych w Polsce lub jedna z organizacji
francuskich.
Mogę ciebie zapewnić z cala odpowiedzialnością ze Ameryce północnej, Meksyku lub na Karaibach nikt nie wpuści cię na łódź lub do ośrodka nurkowego jeżeli nie masz światowo uznanej certyfikacji. Oto one w kolejności od ilości % rynku:

  • ? -PADI
  • ? -NAUI
  • ? -SSI
  • ? -CMAS
  • ? -ACUC
Pogadaj z instruktorami z obydwóch agencji i podejmij decyzje.

P.S.
PADI jest jak Mc Donalds: prawie w każdym kraju na świecie i głodnym się nie wyjdzie. I o to chodzi! Nurkowanie jest jedno i może być przyjemnością gdzie każdy następny raz to nowe doświadczenie i nie ma znaczenia ile specjalności, gwiazdek i innych dupereli się ma. Liczy się liczba nurkowań i czas skumulowany pod woda.

"Les"

>Nurkowie szkoleni przez PADI stanowią 92% wszystkich nurków na świecie. Decyzja jest komplikowana niemniej nie powinna powodować bezsennych nocy.

Wg. informacji, które posiadam (prospekt PADI) PADI wydaje 80% certyfikatów nurkowych na świecie. Moim zdaniem jeśli by liczyć aktywną ilość osób nurkujących to PADI nadal będzie przodować ale już nie tak wyraźnie. Chodzi mi o to, że uprawnienia tej organizacji robi się często "przy okazji" podczas urlopu. Nie oznacza to, że dana osoba będzie dalej nurkowała.

Jeśli chodzi o wybór systemu to w Polsce praktycznie mamy do wyboru 2 organizacje. SSI, NAUI stanowią marginalny fragment rynku - być może na razie.

Porównując programy szkoleniowe obu organizacji (PADI, KDP/CMAS) trudno mówić o tym, że obie reprezentują w zakresie stopnia podstawowego ten sam poziom. W PADI są to praktycznie 4 nurkowania a w KDP/CMAS 10. Poziom nie może więc być ten sam. Co wcale nie oznacza, że PADI szkoli źle.

Wybór należy do Ciebie. Moim zdaniem te 4 nurkowania to na polskie warunki nieco za mało.

"Krzysztof Benducki"

Tak jak napisał Les to sprawa personalna i trudno będzie Ci doradzić jaka organizacja jest lepsza. Sam dowiedz się o cenę kursów jak masz do wyboru 2 organizacje. Wszędzie na świecie obie organizacje są tak samo honorowane i nie ma podziału na lepsza czy gorsza. Kiedyś już była ostra dyskusja na liście na temat szkolenia. CMAS charakteryzuje się chyba bardziej przystępnymi cenami (moje prywatne doświadczenie) co nie znaczy ze zostaniesz gorzej wyszkolony.

Pozdrawiam .Gorgontonio