Technika Frenzla

freediving


free diving, nurkowanie swobodne

Technika Frenzla - to technika stosowna przez freediverów do wyrównywania ciśnienia w uszach, ale co ciekawe jest ona również używana powszechnie przez wielu doświadczonych nurków, którzy nie zdają sobie z tego sprawy – zresztą sam do nich należałem. Kiedy zapoznałem się z techniką Frenzla, zdałem sobie sprawę, że po wielu setkach nurkowań ta technika wykształca się samoistnie.

Na czym polega? Podobnie jak próba Valsalvy na wytworzeniu ciśnienia, jednak do wytworzenia ciśnienia używamy języka a nie płuc. Nabieramy powietrze do jamy ustnej, łapiemy za nos identycznie jak w próbie Valsalvy i cofamy język do góry i do tyłu – język dział jak tłok, zwiększa ciśnienie w jamie nosowej i trąbce Eustachiusza oraz uchu środkowym. Oczywiście, aby ruch języka spowodował wzrost ciśnienia niezbędne jest zamknięcie głośni aby powietrze nie uciekło do płuc.

Opis wydaje się prosty? Nie sądzę. Pojawia się pytanie. Jak zamknąć głośnię? Jak przesunąć język do tyłu. Dobra przesunięcie języka nie jest problem. Ale jak zamknąć głośnie? Nie mam pojęcia – mam wrażenie że u mnie ona zamyka się automatycznie.

Pierwotnie technika Frenzla pracowana została w czasie II Wojny Światowej przez komandora Luftwaffe Hermana Frenzla dla potrzeb pilotów bombowców nurkujących. W locie nurkowym zmiany ciśnienia w nie hermetyzowanej kabinie były tak duże i szybkie, że wyrównywanie ciśnienia w uszach stanowiło poważny problem.

Osoby zainteresowane szerszym poznaniem tematu odsyłam do polskiego tłumaczenia techniki Frenzla.