Freediving smycz

freediving


Smycz jest elementy podnoszącym bezpieczeństwo przy nurkowaniu w głąb - wzdłuż liny opustowe. Jest elementem wymaganym na zawodach freedivingowych. Jest niezbędnym do zachowania kontaktu freedivera z liną podczas zanurzenia wzdłuż liny. Wyposażona jest w system szybkiego wypięcia. Na basenie smycz się nie przyda, więc jeżeli jesteś nurkiem basenowym nie jest ci potrzebna.

Smycz umieszcza się na nadgarstku, podczas freedivingu ze stałym balastem (CWT), w kostce podczas nurkowania bez płetw - free immersion (FIM) lub w pasie przy freedivingu ze stałym balastem bez płetw (CNF).

Smycz obecnie stosowana znacznie różni się od swojego pierwowzoru, którym była linka z karabinkiem alpinistycznym.

Obecnie dobrej jakości smycz freedivingową można kupić w sklepie.

smycz do freedivingu

Smycz składa się ze stalowej linki ze stali nierdzewnej w oplocie plastikowym o długości około 1m. Średnica linki stalowej to około 4mm. Na jednym końcu znajduje się szekla (taki karabinek żeglarski ze stali nierdzewnej) a na drugim końcu snapszekla (szekla zatrzaskowa z możliwością szybkiego wypięcia) z krętlikiem. Do snapszekli mocujemy opaskę na nadgarstek lub nogę, opaska jest wyposażona w stalowy D-ring (stalowe pierścień w kształcie litery D). Opaska na nadgarstku jest mocowana przy pomocy rzepa o szerokości 40-50mm.

snapszekla z krętlikiem

Snapszekla z krętlikiem - umożliwia szybkie wypięcia po pociągnięciu za mechanizm blokujący, w zestawach dla freediverów do kółeczka montuje się kawałek tasiemki lub linki w taki sposób ay łatwo dało sie go złapać i pociągnąć.