Freediving płetwy

freediving


Płetwy dla freediverów są przeważnie znacznie dłuższe niż płetwy do pływania – dzięki temu zapewniają większą prędkość pływania i większą efektywność przy odpowiedniej pracy nóg. Nie są polecane dla osób poczatkujących, gdyż wymagają sporej siły i dobrych umiejętności pływackich.

Poniżej zamieszczam opis kilku płetw, chodź obecnie wybór jest znacznie bogatszy.

płetwy Sporasub

Gara 2000 HF

Dużym powodzeniem cieszą się płetwy CRESSI: Gara 2000Hf, Gara 2000HF i Gara 3000.

Pióro płetwy GARA 2000 wykonane jest z wyjątkowo elastycznego materiału polypropylenu (lekki i elastyczny), gwarantującego niezrównaną wydajność i siłę napędową w każdych warunkach.
W trakcie ruchów nóg pióro płetwy ulega naprężeniu, oddając siłę niczym sprężyna przy ruchu powrotnym nogi. Dzięki temu pozwala to na naprawdę wydajną pracę nóg przy niewielkim nakładzie energii, tak istotnym przy nurkowaniu bezdechowym.

Kalosz płetwy wykonany jest z miękkiego elastomeru, łatwo dopasowującego się do stopy. Rozmiar stopy musi być bardzo dokładnie dobrany, połączenie z stopa musi być pewne i komfortowe, gwarantując tym samym pełne przekazanie siły napędowej mięśni na płetwę. Odpowiednio utwardzone tworzywo polimerowe usztywnia niektóre krytyczne punkty kalosza, przechodząc w dwa podłużne, boczne wzmocnienia, sięgające połowy długości płetwy. Zadaniem owych wzmocnień, dodatkowo wspartych wzmocnieniem na spodzie płetwy, jest regulowanie i harmonizowanie wygięcia piór płetw, tym samym zabezpieczenie ich przed przed złamaniem.
Dodatkowo zaznaczyć trzeba, ze płetwy GARA 2000 są niezwykle lekkie w porównaniu do podobnych modeli wykonanych z tworzyw gumopodobnych. Podstawowe dane: długość pióra 58-60cm, szerokość 21-22cm

płetwy Gara 2000 HF

Gara 3000

Płetwy GARA 3000 zostały stworzone dla Nurkowie uprawiających freediving i oczekujący najdoskonalszego sprzętu powinni rozważyć zakup płetw Creesi GARA 3000 które zostały stworzone według opatentowanego na świecie sposobu modelowania z trzech różnych materiałów. Mimo podobieństw do płetwy GARA 2000 jej następczyni ma nową strukturę z różnicowaną twardością pióra. W płetwach GARA 3000 grubość pióra ulega zmianie - im bliżej krawędzi płetw, tym materiał jest cieńszy, dochodząc do 50% grubości w najcieńszym miejscu w stosunku do środkowej części pióra. Taka charakterystyka pozwoliła na jeszcze pełniejsze przeniesienie siły mięśni na siłę napędową generowaną przez płetwy. Zróżnicowanie grubości płetw pozwoliło na zwiększenie długości piór o kilka centymetrów (61-62cm), bez dodatkowego obciążania mięśni nóg - wszystko po to aby zwiększyć siłę napędową. Pływanie w tego rodzaju płetwach może przynieść dużo satysfakcji.

płetwy Gara 3000