Temat zdjęcia

fotografia podwodna


Temat to główny motyw zdjęcia, już na pierwszy rzut oka powinniśmy umieć ocenić jednoznacznie, na którym obiekcie fotograf skupił swoja uwagę. Oczywiście główny motyw to nie jedyny element znajdujący się na zdjęciu. Odpowiednie rozłożenie elementów na fotografii w stosunku do siebie to kompozycja fotograficzna

Tematem zdjęcia może być wrak statku, pojedynczy nurek, ryba, czy grupa nurków lub stado ryb, to tylko zależy od ciebie. Poniżej zamieszczę kilka przykładów, głównie zdjęć zbliżeniowych i makro.

murena

Murena zajmuje większą część kadru, wyraźnie jest tematem zdjęcia (fotografia zbliżeniowa).

serpula

Niebieski serpule wyraźnie odcinają się od jasnego koloru koralowca (makrofotografia).

latarnik

Czerwono srebrny latarnik na tle rafy koralowej. Tu widoczna jest cała ryba, od pyska aż po ogon (fotografia zbliżeniowa)

hawkfish

Żagiewka (Hawkfish) w swojej ulubionej pozie. Nie jest płochliwa i jeżeli nie podpłyniemy zbyt blisko da się dokładnie obfotografować. Jeżeli nawet odpłynie, nic nie szkodzi usiądzie kilka metrów dalej (fotografia zbliżeniowa).

Wodopójka (Hydrachnida)

Jezierza mniejsza (Najas minor) to piękna roślina polskich wód, nie jest duża wiec wymaga znacznego powiększenia (makrofotografia). Zdjęcie polecam wszystkim twierdzącym, że w polskich wodach nie ma nic ciekawego do sfotografowania.

Błotniarka stawowa (Lymnaea stagnalis)

Błotniarka stawowa (Lymnea Radix) jest ślimakiem płucodysznym, potrafi wspaniale pozować. Żyje w polskich wodach głównie przy powierzchni (makrofotografia). Zdjęcie polecam wszystkim twierdzącym, że w polskich wodach nie ma nic ciekawego do sfotografowania.