Nikon D200

fotografia podwodna


Nie będę się specjalnie rozpisywał o aparacie pełny opis można znaleźć na Fotopolis.

Jest taki okres, kiedy zdjęcia uzyskiwane z aparatu kompaktowego przestają nam odpowiadać, wtedy jedyna droga jest zakup lustrzanki cyfrowe. Można wybierać wśród kilku producentów Nikona, Canona, Olympusa. Niezależnie co wybierzemy, musimy się przygotować na spore wydatki, tu za wszystko należy słono zapłacić. Ja wybrałem Nikon - i teraz jestem bardzo zadowolony, ten aparat naprawdę daje satysfakcję z robienia zdjęć.

Decyzja powinna być podjęta bardzo rozważnie, body aparaty to nie jest wcale największy wydatek, w następnej kolejności czeka nas zakup obiektywów o to są znacznie większe pieniądze niż korpus. Na koniec należy wybrać obudowę oraz lampy błyskowe.

Typ obudowy podwodnej wymusza określone lampy błyskowe, nie ma tu pełnej kompatybilności, w zasadzie nie ma jej wcale. Często jest tak, że do wyboru mamy jeden lub dwa rodzaje lamp.

Nikon D200

Obudowy podwodne posiadają bardzo różną cenę jak i jakość, nie zawsze to co tanie jest dobre. Możemy wybierać wśród takich firm jak:

  • Subal,

  • Seacam

  • Ikelite

  • Sea&Sea

  • Nimar 

Obudowa Ikelita

Obudowa Ikelita, jedna z najtańszych na rynku.

Wykonana z przeźroczystego, grubościennego poliwęglanu umożliwiając wizualną kontrolę szczelności - główna uszczelka jest dobrze  widoczna. Zachowuje szczelność i chroni aparat przed wpływem ciśnienia wody do głębokości 60m.

Pokrętła i przyciski na obudowie zapewniają dostęp do większości istotnych nastaw aparatu. Dzięki systemowi wymiennych portów (obudów obiektywów) możliwe jest wykorzystanie różnych obiektywów, w tym obiektywów szerokokątnych, makro i o zmiennej ogniskowej. porty są niestety z poliwęglanu.

Obudowa Subala

Obudowa Subala wykonana z aluminium, bardzo mała i poręczna , znacznie mniejsza od Ikelita. Jej największą wadą jest cena.

Produkt z wyższej półki, przeznaczony dla zaawansowanych fotografów podwodnych. Dzięki aluminiowej konstrukcji obudowa zapewnia maksimum funkcjonalności i bezpieczeństwa, aż do głębokości 70 metrów. Posiada doskonały wizjer optyczny zapewniający możliwość kontroli pełnego kadru. 

Jednocześnie istnieje możliwość opcjonalnego zainstalowania wizjera Viewfinder Optic GS 180. Mocowany na podstawie aparat zapewnia precyzyjne ustawienie go wewnątrz obudowy. Dzięki temu wygodne w obsłudze przyciski wyprowadzone na zewnątrz obudowy umożliwiają bezproblemową kontrolę funkcji aparatu.

Profilowane uchwyty po obydwóch stronach obudowy umożliwiają wygodne trzymanie zestawu pod woda i precyzyjną jego kontrolę. 

W górnej części obudowy możliwe jest podczepienie zewnętrznych lamp błyskowych, światła pilotującego i innych akcesoriów. Dzięki zewnętrznemu gniazdu mamy możliwość podłączenia lamp błyskowych.