Fotografia podwodna

fotografia podwodna


Fotografia podwodna poradnik. Jak pod wodą zrobić dobre zdjęcie ? To proste: znajdź dobry temat, uchwyć kolory, dostrzeż właściwą kompozycję, dobierz parametry ekspozycji, ustaw ostrość i na koniec naciśnij spust aparatu. Część z tych elementów aparat może wykonać za Ciebie, np. ustawienie ostrości - w większości przypadków jest automatyczne, ustawianie ekspozycji w początkowej fazie twojej przygody z podwodną fotografią również powierzysz sprzętowi. To jakie robisz zdjęcia nie zależy tylko od Ciebie, ale od posiadanego sprzętu i od atrakcyjności fotografowanego tematu. Na początek trochę o sprzęcie. Woda nie jest tak doskonale przeźroczystym ośrodkiem jak powietrze, pod woda nie zrobisz zdjęcia z kilku metrów, obiekty będą zamazane i bez kolorów, będziesz musiał do obiektu podpłynąć jak najbliżej, więc aby go objąć w całości będzie potrzebny obiektyw szerokokątny. Oczywiście to nie jedyne problemy, drugi problem to światło i kolory, pod wodą bardzo szybko "znikają" kolory, już na 5m nie ma koloru czerwonego, a czym głębiej tym wszystko staje coraz bardziej niebieskie. Aby temu zaradzić należy używać lampy błyskowej. Myślę, że tyle na początek wystarczy resztę znajdziesz w odpowiednich rozdziałach.

 1. Tytułem wstępu, czyli co można zrobić?.
 2. Zielona strona, czyli szybki start.
 3. Umiejętności nurkowe podwodnego fotogrfa.
 4. Woda - jej wpływ na fotografię:
 5. Szczelność obudowy  czyli jak uniknąć najgorszego
 6. Ku lepszej fotografii, czyli pięć podstawowych elementów, na które należy zwrócić uwagę, aby wykonać doskonałe zdjęcie (*). Pomyśl, czy dbasz o poziom wszystkich elementów w sposób właściwy? Elementy dobrego zdjęcia, nie są ustawione przypadkowo lecz w bardzo przemyślanej kolejności.
  1. Temat - od tego zacznij,
  2. Kolory - to podstawa fotografii podwodnej,
  3. Kompozycja - zadecyduje o wyrazie artystycznym,
  4. Ekspozycja - decyduje o prawidłowym oświetleni obrazu,
  5. Ostrość - to ostatni element, nie zapomnij o nim, bo wszystko zaprzepaścisz.
 7. Balans bieli czyli jak poprawić kolorystyką
 8. Niezbędne dodatki:
  Oczywiście nie wszystkie dodatki są niezbędne, niektóre się wzajemnie się wykluczają, jednak ich prawidłowe użycie potrafi znacznie podnieść atrakcyjność naszego zdjęcia.
  • lampa błyskowa - dodatkowe światło pomaga w decydującym stopniu wydobyć naturalne kolory. Z tego względu lampa błyskowa jest elementem prawie nieodzownym,
  • konwerter szerokokątny lub obiektyw szerokokątny - woda przybliża i powiększa obiekty, z tego względu aby objąć szerszy kadr potrzeba obiektywu o bardzo krótkiej ogniskowej,
  • soczewka makro obiektyw makro - jak sfotografować coś małego, nic trudnego, użyj soczewki lub odpowiedniego obiektywu,
  • iluminator sferyczny - nic tak nie zwiększa kata widzenia pod wodą jak odpowiednio wyprofilowane szkło, chcesz mieć piękne zdjęcia szerokokątne koniecznie kup iluminator sferyczny,
  • filtry - skutecznie pozwalają poprawić kolorystykę zdjęcia,
 9. Kierunki rozwoju, czyli każdy może wybrać coś dla siebie - podstawowe informacje o makrofotografii, fotografii zbliżeniowej, fotografii średniego planu i na koniec fotografii szerokokątnej.
 10. Fotografia podwodna - podstawowe błędy
 11. Fotografia cyfrowa
 12. Aparaty cyfrowe - rozwój sprzętu jest bardzo szybki, może za szybki, trudno śledzić na bieżąco wszystkie nowości, poniżej opisałem aparaty cyfrowe, z którymi miałem do czynienia, część z nich nie jest produkowana, ale zamieszczony materiał może być ciekawa lekturą. No i na koniec postaram się opisać na jak wybrać aparat do podwodnej fotografii - będą to ogólne wskazówki a nie konkretne modele.
 13. Obróbka zdjęć, podstawy publikacji w Internecie
 14. Analiza zdjęć
 15. Fotografia analogowa - przegląd aparatów, wybieramy aparat fotograficzny.
 16. Kamera pod wodą
 17. Słowniczek fotograficzny
 18. Linki

Zobacz również:

(*) - na te pięć elementów zwrócił mi uwagę Piotr Stós, ja wyróżniałem cztery, łączyłem kompozycję z tematem zdjęcia. Teraz temat zdjęcia zostanie bardziej wyeksponowany.

fotografia podwodna poradnik

fotografia podwodna poradnik

fotografia podwodna poradnik

fotografia podwodna poradnik

fotografia podwodna poradnik