Ślimaki nagoskrzelne

Hiszpańska tancerka

Hexabranchus sanguineus

Nazwę hiszpańska tancerka, zawdzięcza intensywnie czerwonemu ubarwieniu oraz charakterystycznym ruchu w trakcie pływania przypominającym wirowanie spódnicy w tańcu. Może dorastać nawet do 50cm. Żywi się gąbkami.

hiszpańska tancerka więcej >>

fot. Bogdan Wątor

Jaja hiszpańskiej tancerki

Welon stworzony z jaj hiszpańskiej tancerki jest równie piękne jak ona sama. Tworzą go jaja połączone między sobą. Jaja pozostają bez opieki, wylegają się z nich planktoniczne larwy.

fot. Andrzej Martin Kasiński

Chromodoris annulata
Ringer chromodoris

Długość do 10cm. Charakterystyczne elementy tych ślimaków to żółte kropki oraz pierścienie wokół pierzastych skrzeli i czułków z przodu.

fot. Waldo

Chromodoris quadricolor
Pyjama slug

Długość do 4,5cm. Charakterystyczne elementy tych ślimaków to żółta obwódka i czarno białe pasy. Żeruje głównie na gąbkach czerwonych, przysmakiem jest Latrunculia magnifica.

fot. Waldo

Dendrodoris nigra
Black dendrodoris

"Czarna Dorotka"  to niewielki ślimak nagoskrzelny dorastający do 8cm. Może być zupe łnie czarny lub posiadać jaśniejsze punkty na ciele.

fot. Bogdan Wątor

Chelidonura livida

Red Sea chelidonuranguineus

Endemit, występuje tylko w Morzu Czerwonym, głównie na dnie piaszczysty od głębokości 2m. Posiada ciało w kolorze czarnym z połyskującymi niebieskimi plamami,  rozwidlone na końcu. Mięsożerny, zjada robaki i mięczaki.

fot. Bogdan Wątor

Phyllidia varicosa

Varicose wart slug

Dorasta do 7cm. W przypadku zagrożenia wydziela silną truciznę, jest więc praktycznie niejadalny.

fot. Bogdan Wątor

Zobacz również

Zobacz również ślimaki nagoskrzelne Morze Śródziemne (Chorwacja, Francja, Włochy)