Meduza Craspedacusta sowerbii

(Craspedacusta sowerbii)


Gatunek słodkowodnej meduzy Craspedacusta sowerbii (Lankester 1880) pierwszy raz został znaleziony w 1880 roku przez sekretarza Londyńskiego Towarzystwa Botanicznego w basenach, w których hodowano olbrzymią amazońską lilię wodną (Victoria amazonica (Poepp.) Sow., syn. V. regia Lindl.) w szklarni Royal Botanic Gardens at Kew, w Londynie. Gatunek przybył z Brazylii w roku 1838 z roślinami przywiezionymi z Brazyli i Gujany przez botanika i podróżnika Richarda Schomburga. Victoria amazonica była także w tej przesyłce. Po odkryciu w basenach Kew, niedługo potem znaleziono ten gatunek w podgrzewanych basenach Regent's Park, w Londynie, Birmingham, Boscome, Sheffield i Edynburgu (Russell 1953). Do basenów w szklarni Sheffield C. sowerbii została przeniesiona z sadzonkami V. amazonica.

W Polsce znaleziona w roku 1928 w akwarium w Szamotułach, potem w 1953 roku w akwarium w Warszawie i znowu w akwarium w Lublinie w roku 1965. W naturze spotkana [przez p. Wantucha] w roku 2001w rzece Rórzyca (to nie błąd w pisowni!) (dopływ Gwdy). Rok później zanotowana na Bagrach w Krakowie. Dzięki współpracy z płetwonurkami dodajemy kolejne stanowisko: jez. Srebrne kolo Opola (informacja od Darka).

Gatunek jest jak widać rzadki, ale pospolity na całym świecie. Nie podawany jedynie z Antarktydy. Pierwotnie sądzono, że pochodzi z Ameryki Południowej. Obecnie uważa się, że ojczyzną kraspedakusty są Chiny (rzeka Yang-tse-kiang, Jangcy-kiang). W starych dokumentach chińskich była podawana już w roku 1250. Handel roślinami i zwierzętami akwariowymi niewątpliwie wspomaga rozprzestrzenianie się gatunku. W rodzaju Craspedacusta są 3 gatunki pewne, a kolejne 2 uważa się za niepewne z powodu niekompletnych i słabych opisów.

opis Roman ZurekWielka prośba

Chciałby nanieść na mapę miejsca występowania tej meduzy. Mam sygnały że nurkowie widzieli ją w kamieniołomie na Śląsku, pojawia się niekiedy w akwariach, na Drawie, w Krakowie. Jeżeli ktoś widział proszę o kontakt z:

Roman Zurek
Institute of Nature Conservationa PAS
al. A. Mickiewicza 33
31-120 Kraków, Poland
tel. (mobile) 48 508 393988
zurek@iop.krakow.pl

Meduza Kraspedakusta (Craspedacusta sowerbii)

fot. Roman Zurek

Meduza Kraspedakusta (Craspedacusta sowerbii)

fot. Roman Zurek