Kursy nurkowania prowadzimy w Krakowie. Zależy ci na szybkim terminie - skontaktuj się z instruktorem - Tel.: (+48) 501 627 846. lub e-mail. Inne terminy na telefon - zawsze możesz zadzwonić i zapytać. Preferujemy kontakt telefoniczny. Więcej.
Powietrze, którym oddychamy w trakcie nurkowania jest zgromadzone
w butlach pod ciśnieniem 200-300at. Butle są to cylindryczne zbiorniki
wykonane ze stali stopowej lub stopów aluminium zakończone z jednej strony
wypukłym dnem a z drugiej szyjką z gwintem. W gwint ten wkręcony jest zawór
odcinający umożliwiający regulowanie wypływu powietrza z butli.
Głównym elementem zaworu odcinającego jest grzybek i gniazdo. Grzybek jest częścią ruchomą dociskaną bądź odsuwaną od nieruchomego elementu jakim jest gniazdo. Odsunięcie grzybka od gniazda umożliwia przepływ gazu, natomiast jego dosunięcie przepływ ten zamyka rysunek poniżej.
Połączenie grzybek-gniazdo musi być po zamknięciu całkowicie szczelne. Aby spełnić ten warunek powierzchnie styku obu elementów muszą być do siebie dopasowane. Uzyskano to dzięki zastosowaniu szczeliwa, które znajduje się w miejscu styku grzybka z gniazdem. Ostre gniazdo odciska swoją okrągłą krawędź w szczeliwie, przez co uzyskuje się dopasowanie połączeń
Dzięki temu, że powierzchnia styku gniazdo-grzybek jest mała, siła potrzebna
do uszczelnienia tego połączenia jest stosunkowo niewielka.
Oddychanie powietrzem zgromadzonym w zestawie butlowym nie jest możliwe bez wcześniejszego zredukowania jego wartości do ciśnienia otoczenia.
Taka najprostsza redukcja ciśnienia może nastąpić na zaworze odcinającym, przez odpowiednie ręczne sterowanie odległością między grzybkiem a gniazdem. Odpowiednio manewrując zaworem odcinającym możemy zwiększać, lub zmniejszać szczelinę między grzybkiem i gniazdem, i powodować spadek lub wzrost wielkości przepływu powietrza (rys poniżej). Wypływające powietrze będzie się rozprężało do ciśnienia otoczenia.
Taki sposób regulacji jest bardzo kłopotliwy, wymaga bowiem sporej wprawy i powoduje bardzo nieekonomiczne gospodarowanie powietrzem nie mówiąc o niebezpieczeństwie uszkodzenia płuc i niewygodzie przy każdym wdechu. Aby nurkowanie było możliwe potrzebny jest automat oddechowy.
Automat oddechowy aby był łatwy w użytkowaniu musi spełnić kilka zadań:
Układ redukcji może być:
Wiemy, że zmiana odległości między grzybkiem a gniazdem powoduje zmianę wielkości przepływu powietrza. Należy wprowadzić element zmieniający automatycznie tę odległość, rolę taką spełnia np. membrana, której ruch w dół przekazywany jest za pośrednictwem dźwigni i popychacza na grzybek który zostanie odsunięty od gniazda, ale o tym przeczytasz na stronie automat oddechowy jednostopniowy.