Syreny (Sirenia)

Morze Czerwone


Syreny (Sirenia) - rząd dużych ssaków prowadzących wyłącznie wodny tryb życia. Wyjątkowość ich polega na tym, że są jedynymi roślinożernymi ssakami wodnymi. Syreny mają ciało o wrzecionowatym kształcie, kończyny przednie przekształcone w płetwy, a tylne zredukowane. Głowa jest słabo wyodrębniona, brak płetwy grzbietowej i małżowin usznych. Płetwa grzbietowa podobnie jak u delfinów ułożona w poziomie. Syreny żyją wyłącznie w wodzie, nie potrafią poruszać się po lądzie. Obecnie zostały objęte ochroną prawną - uznawane są za zagrożone wyginięciem.

Najbardziej znanym przez nurków przedstawicielem Syrenen jest Diugoń (Dugong dugon).

Diugoń

(Dugong dugon)

Diugoń (Dugong dugon) - morski ssak zaliczany do syren, jedyny współcześnie żyjący przedstawiciel rodziny diugoni.

Długość ciała do 4 m, ciężar do ok. 1 tony. Ciało wrzecionowate, masywne. Pysk tępo zakończony, przystosowany do żerowania przy dnie. W przedniej części żuchwy i szczęki górnej tarcze rogowe, służące do rozcierania roślin. Żywi się trawą morską, występującą w płytkich mulistych lagunach. Działa podobnie jak odkurzacz, pozostawiając po sobie wyjedzoną ścieżką.

Aby wziąć oddech okresowo wypływa na powierzchnię.

Małe oczy, osłonięte powiekami, brak małżowin usznych. Tułów walcowaty, zwężający się ku tyłowi, kończyny przednie przekształcone w płetwy, z zaznaczonymi pięcioma palcami, kończyny tylne zredukowane. Płetwa ogonowa u diugonia rozwidlona i wcięta, ustawiona w płaszczyźnie poziomej. Brak płetwy grzbietowej.

Samica diugonia dojrzewa płciowo między 8-18 rokiem życia. Po trwającej około roku ciąży wydaje na świat, pod wodą, najczęściej jedno młode. Matka natychmiast po porodzie transportuje młode na powierzchnię, aby mogło po raz pierwszy nabrać powietrza. Niemowlę diugonia ma około 90 cm długości. Matki karmią młode ok. dwóch lat.

Diugoń to atrakcja nurkowa, znacznie większa niż np. żółwie. Diugonia można spotkać praktycznie tylko na żerowisku, kiedy skubie sobie spokojnie trawkę. Digoń nie przejmując się specjalnie nurkami - pewnie przyzwyczaił się do dziwnych gości puszczających cały czas bąbelki. Często jest to największa atrakcja wyjazdu nurkowego.

Co kilka minut diugoń musi wypłynąć na powierzchnię w celu nabrania powietrza.

Diugoń (Dugong dugon) - syreny

fot. Bogdan Wątor

Diugoń (Dugong dugon) - syreny

fot. Bogdan Wątor

Diugoń (Dugong dugon) - syreny

fot. Bogdan Wątor

Diugoń (Dugong dugon) - syreny

fot. Bogdan Wątor