UMBERTO PELIZZARI

nurkowanie swobodne


Umberto Pelizzari urodził się 28. sierpnia 1965 roku w Busto Arsizio, w prowincji Varese. Ma 189 cm. wzrostu i waży 84 kg., a pojemność jego płuc wynosi 7,9 litrów. W wieku 5-ciu lat potrafił doskonale pływać. W roku 1984 poświęcił się całkowicie nurkowaniu swobodnemu.

UMBERTO PELIZZARI

UMBERTO PELIZZARI

Bił różne rekordy:

  • Pierwszy rekord świata osiągnął w roku 1988 gdy z wynikiem 5 min. 33 sek. ustanowił rekord w kategorii "static apnoe".
  • 19-go maja 1990 - w basenie publicznym w Bustu Arsizio - poprawił rekord świata w kategorii "static apnoe" osiągając wynik 6 min. 03 sek.
  • 10-go listopada 1990 roku , w pobliżu Porto Azzurro , Umberto zadziwił wszystkich bijąc nowy rekord świata w kategorii "constant weight" osiągając głębokość 65m. bez obciążenia, Zanurkował tak głęboko i wypłynął używając wyłącznie siły własnych mięśni. "Nurkowanie bez obciążenia jest najbardziej wymagające, płyniesz w dół i w górę sam i musisz perfekcyjnie regulować swoją energię, szczególnie psychiczną"
  • W roku 1991 , 9-go lipca , na Hawajach Umberto znów bije rekord świata w kategorii "static apnoe" z wynikiem 7 min. 2 sek. ( poprzedni rekord - 6 min. 40 sek. - ustanowił francuz Michael Bader ).
  • W wrześniu tego samego roku , koło wyspy Elba , pobił wszystkie rekordy w nurkowaniu apnoe. 3-go X. osiągnął 67m. w kategorii "constant weight" a 22-go X. pobił rekord świata w kategorii "variable weight" - 95m. ... 18-go października 1999 roku , podczas Genoa Boat Show , 4 mile od przylądka Portofino , Pelizzari ustanowił nowy rekord świata w kategorii "constant weight" osiągając 80m.
  • We wrześniu 96 pobił rekord 131 m. w kategorii no-limits. Na tej głębokości nie był jeszcze żaden człowiek bez skomplikowanego sprzętu. Przy tego rodzaju próbie nie może być mowy o jakiejkolwiek pomyłce.
  • "Kiedy schodzisz na taką głębokość, ciśnienie jest olbrzymie, płuca robią się bardzo małe, wielkości zaciśniętej pięści, czyli 14 razy mniejsze niż na powierzchni. Serce bije bardzo wolno 7-8 razy na minutę, słyszysz każde uderzenie."
  • 24-go października , z technicznym wsparciem Nave Anteo ( 97-metrowej łodzi Marynarki włoskiej ) , Umberto osiągnął 150m. w kategorii "no limits" , co wydawało się niemożliwe wg. medycyny podwodnej.

"Trenuje 5-8 godzin dziennie, nurkowanie to moje życie, a nie tylko praca. Poświęcenie to chyba tajemnica mojego sukcesu. "Kiedy nurkuje wyobrażam sobie, że jestem wodą. Podczas schodzenia pod wodę nie można myśleć, że jest się człowiekiem który musi oddychać. Wyobrażam sobie, że nie mam ciała, skóry, jestem częścią wody".