Oddychanie ze wzbudzonego automatu oddechowego

podstawowe umiejętności


Wzbudzenie automatu to stały wypływ czynnika oddechowego z dużym wydatkiem (max. wydatek) automatu spowodowany działaniem efektu wspomagania. Efekt wspomagania minimalizuje opory oddechowe, podając czynnik oddechowy pod pewnym nadciśnieniem.
O ile efekt wspomagania działa bez zarzutu kiedy automat trzymamy w ustach, o tyle mogą pojawić się problemy:

Oddychanie ze wzbudzonego automatu oddechowego
Większości tych problemów można łatwo uniknąć pamiętając o następujących zasadach:

Wzbudzenie automatu może doprowadzić w krótkim czasie do:

Pamiętajmy, że ważne jest aby wzbudzony automat jak najszybciej zdławić. Można to zrobić bardzo prosto zasłaniając wypływ (ustnik) ręką. Przepływ czynnika oddechowego ustanie natychmiast o ile nie nastąpiło zamarzniecie automatu. W takim przypadku należy zakręcić zawór butli " jest to jedyna możliwość zatrzymania przepływu.

Oddychanie ze wzbudzonego automatu oddechowego

Na podstawowych kursach nurkowania ćwiczy się oddychanie ze wzbudzonego automatu oddechowego, aby nurka przyzwyczaić do dużej ilości powietrza wypływającego z automatu. Taki stan ogranicza znacznie widoczność oraz może spowodować zerwanie maski. Dodatkowo duża ilość powietrza może powodować uczucie "pompowania płuc".

Wzrostu ciśnienia w płucach można uniknąć blokując wypływ powietrza z ustnika językiem, jak również nie wkładając całego ustnika do ust, powietrze może wypływać między ustnikiem a ustami. Ale uwaga w tym drugim przypadku może dojść do zadławienia się wodą, więc należy oddychać bardzo ostrożnie.

Uniknąć zerwania maski można, mocniej ściągając pasek lub przekręcając głowę w bok, aby powietrze omijało maskę.

W realnych warunkach do stałego wydatku z automatu oddechowego dochodzi w zimnych wodach. Automat może zamarznąć. Realne postępowanie w takim przypadku zostało podane na stronie oddychanie z zamarzniętego automatu oddechowego - procedura różni się trochę od przedstawionej na tej stronie, głównie z powodu że prawdopodobieństwo dodatkowych komplikacji przy wynurzaniu jest większe na skutek zadławienia się wodą niż od uszkodzenia płuc.