PADI TecRec

nurkowanie techniczne


PADI TecRec


Dla zainteresowania programem PADI TecRec - i kilka informacji:

 1. W ostatnim tygodniu (ostatni kwartał 2003) nad Hańczą odbył się pierwszy w kraju kurs PADI Tec Deep dla Instruktorów PADI.
 2. Nieco więcej o nim będziecie mogli przeczytać w grudniowym Magazynie Nurkowanie.
 3. Co do programu i materiałów - wszystko jest po polsku. W ich skład wchodzi: Podręcznik kursanta, Podręcznik instruktora, Egzaminy, Prezentacje PowerPoint, Filmy VHS i DVD - dla każdego z realizowanych dotychczas kursów to jest Tec Deep Diver (odpowiednik Extended Range) i Gas Blender. Do Gas Blendera dodatkowo jest program komputerowy do obliczeń dla mieszanych gazów.
 4. W najbliższym czasie - ok 1-2 tygodnie - ruszy strona internetowa,– tam znajdziecie programy i inne informacje.
 5. Program Tec Deep Diver składa się z 6 wykładów, 8 sesji aplikacji praktycznych (konfiguracja sprzętu, planowanie nurkowań, obliczenia gazów, dekompresja, itp.) oraz 12 nurkowań szkoleniowych w zakresach od 10 do 50 metrów (nr 9,10,11 - dekompresja nitrox do 100%, 12 – przyśpieszona dekompresja 1 lub 2 gazy - nitrox do 100%), 2 egzaminów: pierwszy 100 pytań + 3 problemy obliczeniowe, drugi 25 pytań + 4 problemy oraz dodatkowy egzamin dla instruktorów - standardy szkoleniowe.
 6. Kurs Blendera - 5 wykładów +sesje mieszania gazów - kursant zalicza po zdaniu po egzaminie pisemnym i wykonaniu zadanych mieszanek z dokładnością lepszą od 1%.
 7. W wyniku naszego pobytu mamy nowych 5 instruktorów Tec Deep i 3 Instruktorów Gas Blendingu. Zatem obecnie w PADI Polska może szkolić na poziomy Tec Deep Diver i Gas Blender łącznie 7 osób.
 8. Na pierwszą połowę 2004 roku planujemy: drugi kurs Instruktorów Tec Deep oraz pierwszy kurs PADI Trimix.
 9. Kurs PADI Trimix obejmuje 8 do 17 nurkowań (dla wersji z 8 nurkowaniami - 2 na powietrzu - skills, 2 - normoxic trimix, 4 trimix) - szkolenie odbywa się do głębokości 75 metrów - i UWAGA UWAGA: PADI - Podręcznik Trimix: "...jest akceptowalne, by nurek trimix po uzyskaniu dużego doświadczenia nurkował w zakresie 90-120 metrów...".
 10. Zajęcia na kursach prowadzili Witek Śmiłowski i Marek Macner.
 11. Sprzęt do mieszania i analizy gazów: OMS i Expediton Mixer – NS Research. Oprogramowanie do gazów: PADI Mixer, Oprogramowanie do dekompresji: Z-Plan, V-Plan, Abbys 2.30, M-Plan, Decoplanner, Decoweenie i kilka innych.
Pozdrawiam, Marek Macner

Powiedz proszę, przekonaj mnie , że powinienem szkolić się dalej w Padi. Załóżmy że ukończyłem już szkolenie rekreacyjne PADI i mam zamiar zacząć teraz nurkować głębiej!!

Dlaczego w PADI?
Jeśli już jesteś Divemasterem - to masz pojęcie o zasadach budowy programów szkoleniowych PADI. Programy techniczne TecRec czyli Tec Deep Diver (i jego składowa Apprentice Tec Diver, a właściwie jeszcze jedna składowa – pierwsze nurkowanie "techniczne" - Discover Tec), Tec Trimix Diver oraz Gas blendera (na 2 poziomach - Nitrox i Trimix) są zbudowane identycznie jak wszystkie inne kursy PADI. Bazują na pracy własnej kursanta, który powinien rozpocząć od przeczytania odpowiedniego rozdziału podręcznika i odpowiedzi na pytania kontrolne. Instruktor przegląda odpowiedzi i prowadzi wykład w zakresie "niewiedzy" kursanta - po czym przechodzi do zajęć w wodzie. Tutaj jeszcze dodatkowo zrobiono moduły Aplikacji Praktycznych poprzedzające nurkowania. Na nich - prowadzonych w formie warsztatów konfiguruje się sprzęt, planuje nurkowania, robi obliczenia, itp.

W całym programie są jasno i czytelnie zarówno dla instruktora jak i dla kursanta przedstawione wymagania zaliczeniowe. Jest od początku jasne jaki jest cel ćwiczeń i co i jak należy opanować. Brak jest tu jakiejkolwiek uznaniowości. Materiały szkoleniowe PADI - jakie są - każdy widzi... (jak z tym koniem..:-) ) .. są po polsku, kolorowe i pisane w sposób pozwalający na łatwą naukę. W ogóle cały program techniczny dla PADI zrobił DSAT (Diving Science & Technology) - firma na osiągnięciach i wynikach prac, której bazują dziś wszystkie organizacje nurkowe na świecie. Zanim program techniczny został wypuszczony na rynek był dość długo testowany. Program Tec Deep Diver czyli odpowiednik Extended Range (odpowiednik w głębokości uprawnień a nie w programie, bo w programie to : Advanced Nitrox + Deco Procedures + Extended Range - to w TDI, a w IANTD jeszcze Tech Diver) nie jest tak całkiem nowy, bo wszedł na rynek w 2000 roku.

Trimix jest nowszy, jeszcze "ciepły" - działa od targów DEMA w tym roku. Doświadczenie instruktorów - w związku ze specyfiką metod szkoleniowych PADI jest tu mniej ważne (ale nie można go pominąć) - po prostu instruktor ma przede wszystkim wiedzieć jak uczyć - a tego nauczył się na kursie instruktorskim IDC. Oczywiście musi perfekcyjnie demonstrować nauczane umiejętności - ale od nauczenia go tego jest kurs instruktorów technicznych i staż pod okiem Course Hogarthianectora lub instruktora technicznego mającego pełne kwalifikacje szkoleniowe. Ponadto musi on być instruktorem co najmniej MSDT, mieć specjalizacje instruktorskie Nitrox i Deep oraz wykonane co najmniej 270 nurkowań. Dla Trimixu - wymagania są jeszcze większe. Nie jest więc tak łatwo zostać instruktorem technicznym PADI. Prawdopodobnie w 2004 roku łącznie nie będzie ich więcej w Polsce niż 10-20, z tego ok. 10 na trimix. Tak więc podsumowując - na pewno jakość.

Cena - jakość generuje cenę - pełny pakiet Tec Deep Diver + Gas Blendera Nitrox - cena ok 800 EUR w tym materiały szkoleniowe, gazy, certyfikacja. Na pewno nie jest to cena najniższa na rynku, ale jak powiedział mój egzaminator na egzaminie instruktorskim - ceny nie zmieniaj a jeśli ktoś chce dostać coś taniej - zaoferuj mu program okrojony i zaproponuj: "drogi potencjalny kursancie - chętnie obniżę cenę tego kursu, ale muszę z niego coś zabrać, żeby było taniej - mogę na przykład zrezygnować z asystenta-Divemastera, który będzie ci pomagał albo nie kupić dla ciebie ubezpieczenia... wtedy będzie taniej. Lecz jeśli chcesz mieć kurs bezpieczny, z dobrymi materiałami i dobrą organizacją - musi on kosztować tyle ile kosztuje.". Ten kurs trwa w praktyce niemniej niż 8 dni od rana do wieczora - na pewno nie da się go zrobić w weekend. Maksymalny stosunek liczby kursantów do instruktora na znacznej części nurkowań to 2 do 1. Jak policzysz ceny zakwaterowania i wyżywienia instruktora (kto z nas instruktorów ma koło domu zbiornik o głębokości od 10 do 50 metrów???), dojazdu, bicia gazów - dennych i deko, materiałów, certyfikacji, itp. To cena na pewno nie jest przesadzona. Średnio na świecie ten kurs kosztuje na poziomie 1000 eur - można sprawdzić na stronach wielu baz w internecie. Z drugiej strony: potencjalny kursant - jest osobą która do tej pory zainwestowała w nurkowanie conajmniej 20-30 tysięcy złotych (kursy od OWD do Rescue + Deep + Nitrox + 100 nurkowań + wymagany sprzęt, ...) więc kurs ten to ok 10% dotychczasowych wydatków.
Trimix będzie kosztował podobnie lub nieco więcej (sam hel do kursu to ok. 600-800 zł na kursanta - o ile kurs będzie w kraju).

A co do wojen, no cóż - jest takie chńskie przysłowie: "kamień uderza najczęściej w stopę tego, kto go podniósł..."

Pozdrawiam, Marek