Mocowanie dodatkowej butli 4l (pony)

patenty i patenciki


Wymogi bezpieczeństwa nurkowania wielu federacji wymagają, stosowania dwóch niezależnych systemów zasilania w czynnik oddechowy, najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście nurkowanie z twinsetem, jednak czasami w ramach "oszczędności " stosuje się dodatkową butlę 4L (tzw. butlę pony). Rozwiązanie to ma jedną zaletę - jest tanie. Po za tym ma same wady - do największych uciążliwości należy nierównomierne wyważenie - obracanie nurka na jeden bok.

Najprostsze podpięcie, użyto pasa z klamrą zaciskową (klamra identyczna jak w BCD )

Butla zamocowana na specjalnym stelażu wykonanym z dwóch kawałków rurki połączonych śrubami. Dokładne rozwiązanie jest przedstawione poniżej. Połączenie bardzo pewne i proste w montażu.

W tym przypadku dodatkowa butla została wypełniona argonem do napełniania suchego skafandra.

Dwa kawałki rurki o średnicy ok. 20mm i długości 20cm, połączone zostały na końcach prętem (pręt na końcach jest nagwintowany, więc dodatkowo można skręcić rurki na wymagany rozstaw, ale w zasadzie nie jest to konieczne). W środkowej części rurek zostało wykonane podłużne wycięcie, umożliwiające przełożenie dwóch pasów. jeden to pas trzymający butlę główną, drugi to pas trzymający dodatkową 4l butlę.