Alternatywne FAQ grupy

pl.rec.nurkowanie


Poniższa lista powstała pod wpływem długotrwałego czytania listy dyskusyjnej. Zawiera kwintesencję prawd jaką można wyczytać z ostatnich kilkuset postów na przestrzeni paru miesięcy. Liczę na rozwinięcie przez szanownych Państwa niektórych wątków.
FAQ grupy składa się z starych prawd nurkowych, których na pewno NIE należy podważać empirycznie.
Lista ta jest przeznaczona dla nurków którzy przeszli już jakiekolwiek szkolenie dlatego nie obejmuje swoim zasięgiem prawd o organizacjach nurkowych.

 1. ORIENTACJA -jeżeli nie wiesz gdzie jest dół a gdzie góra odepnij pas. Popatrz jak zwisa tam gdzie wisi. Koniec twojego pasa pokaże dół. Uwaga! W żadnym wypadku nie patrz na bąbelki! Przecież możesz znajdować się np. w silnym nurcie gdzie bąbelki smykają w bok. Lub np. możesz się wynurzać z taką prędkością, że właśnie wyprzedzasz bąbelki.
 2. CZYNNIK ODDECHOWY - czyli inaczej powietrze bo przecież nikt przy zdrowych zmysłach nie kupi jakiegoś tam nitroxu za taką kupę kasy!.
 3. 50 atmosfer rezerwy to wartość którą kursantom podają instruktorzy z przyzwyczajenia i nie należy się tym przejmować. Wzór na wyliczenie rezerwy jest prosty: każde 10m PLANOWANEJ głębokości zanurzenia to 10 atm czyli jeżeli masz zamiar zanurkować na 20m w zupełności wystarczy ci jeżeli zaczniesz się wynurzać z 20 mając 20 atm. A i to jest wartość podręcznikowa - w praktyce jeżeli jesteś doświadczonym nurkiem i po kursie zrobiłeś już 10 nurkowań swobodnie możesz obciąć te założenia o 10 atm albo zanurkować głębiej.
 4. Nitrox i Trimix oczywiście jest obiektem kultu jednak tak naprawdę odpuść sobie drogie kursy na te mieszaniny. Na powietrzu swobodnie można zejść na 80 metrów narkoza i szok tlenowy to przypadki sporadyczne. Na powietrzu można spokojnie nurkować na co najmniej 120 m. a jeżeli nurka dopada narkoza azotowa oznacza to że jest cienki bolek i mięczak. Nie ma dla takich miejsca w nasyzch szeregach
 5. PARTNER. Wcale nie musisz zwracać co chwilę uwagi na partnera. Po pierwsze to on powinien się pilnować ciebie a nie ty jego. Poza tym od takiego ciągłego kręcenia głową można sobie coś w kark zrobić a to niezdrowe. Jeżeli już partner cię zgubi (ZAPAMIĘTAJ: TY NIGDY NIE GUBISZ PARTNERA TO ON ZGUBIŁ CIEBIE!) wcale nie musisz się wynurzać. Przecież masz jeszcze kupę powietrza (patrz pkt 3), a jeżeli coś się stało to:
  • po pierwsze i tak go pewno nie znajdziesz
  • a po drugie pewno jest tak samo jak ty doskonale wyszkolonym komandosem i sobie sam poradzi.
 6. AUTOMAT - Przeglądy nie są do niczego potrzebne. To tylko sprytny i zdzierczy trik firm które je sprzedają. Pomyśl chwilę. Jeżeli automat zepsuje ci się pod wodą to i tak pewno nie będziesz miał okazji go reklamować. A jeżeli działa to po jaką cholerę w nim grzebać. To dokładnie tak samo jak z samochodami. Czy na pewno robisz co 10000 km przegląd swojego matiza? Nie!
 7. Musisz mieć dwa automaty. Zejście z jednym automatem i oktopusem to praktycznie czyste samobójstwo.
 8. Pamiętaj mieszkasz w Polsce. Kupowanie czegoś innego niż APEX to obciach i żenada. Musisz kupić APEX-a. No w ostateczności jako ostry indywidualista możesz kupić Posejdona.
 9. JACKET - tylko skrzydło z płytą. Każde inne rozwiązanie to tak jak zakup innego automatu niż APEX.
 10. PŁETWY - koniecznie kup dwie.
 11. Scubapro zawsze zamarza.
 12. Suche skafandry są dla maminsynków.
 13. Rebrethery pomimo skomplikowanej nazwy są urządzeniami banalnie prostymi w budowie i można je samodzielnie wykonać w garażu. Adres naprawdę prostej, konstrukcji CCR tlenowego, który nie zawiera żadnej elektroniki .można znaleźć na www.adamsłodowy.com.pl
 14. Nie wolno używać pojęcia "choroba kesonowa", bo znaczy że jesteś starym zgredem i najwyższy czas abyś już odszedł.
 15. Nie wolno używać pojęcia "automat", bo zaraz Ci zaoferują mało używanego Kałacha
 16. Nie wolno pytać o blache tematy bo to denerwuje wyjadaczy nurkowych.
 17. No i każdy dwubutlowiec jest techniczny... ja też, a skrzydło se kupie do latania a płytę wezmę z CD
 18. A i jeszcze bym o czymś zapomniał, koniecznie kupię obejmę do twinseta za 200 złotych - to przecież darmo - tak mi powiedział jeden jegomość "techniczny", próbując wcisnąć mi kawał płaskownika z 2 śrubami.
 19. Hogarthian nie uznaje fajek z kilku powodów:

 20. 1. Nie ma czarnych fajek.
  2. Nie ma fajek zrobionych z jednego kawałka gumy.
  3. Ustnik fajki nie ma sprężyn do zaczepienia o zęby.
  4. Fajka nie ma długości 2m, więc nie można się nią dzielić z parterem.
  5. Fajka stawia zbyt duży opór w wodzie.
  6. Palenie fajek szkodzi zdrowiu.
  7. Tylko lamerzy nurkują w sprzęcie z fajką.
 21. Jak czegoś nie wiesz to "doczytaj koleś" a nie głupoty wypisujesz, a Słońce i tak krąży wokół Ziemi........
zebrano i opracowane na podstawie wątków z grupy pl.rec.nurkowanie